< />
2014. szeptember 18.

DEMASZ Hírek

Brutális túlórák és újabb leépítés az EDF DÉMÁSZ-nál

A szakszervezet a leépítést igyekszik megelőzni, a társaság a hatékony és fenntartható működést hangsúlyozza.


Miután tavaly 1450 emberből közel 300-at épített le az EDF DÉMÁSZ Zrt., most 1170 embert foglalkoztatnak. A napokban újabb leépítésekről és „brutális mennyiségű” túlóráról számoltak be a nevük elhallgatását kérő dolgozók. Elmondásuk szerint gyakran 16-18 órákat kell dolgozniuk, mert olyan kevés szerelő maradt. És az adminisztratív munkatársaknál sem ritka a több mint 12 órás munka. Emiatt nem tudják elvégezni időben a javításokat, illetve többet kell várniuk a fogyasztóknak az ügyfélszolgálaton. Szerintük a cég vezetése szándékosan rontja a szolgáltatás színvonalát azzal, hogy annyit költ, amennyit muszáj, mert így olcsóbban tud működni. A helyzetről ugyanazokat a kérdéseket küldtük el a szakszervezet és a cég vezetésének.

– Több mint 20 százalékos leépítés volt az elmúlt időszakban minden előzetes hatástanulmány vagy felmérés nélkül, többé-kevésbé fűnyíróelven. Emiatt a munkatársainkra sokkal nagyobb terhelés jut, ez többször, sőt szerintünk túl sokszor okoz túlórákat. Igen, megerősítem, a fogyasztóknak nyújtott szolgáltatásaink színvonala csökken az ügyfélszolgálaton és a műszaki területen is – válaszolta a DÉMÁSZ Szakszervezet vezető elnöke. Nagy Sándor hozzátette, erről nem a dolgozók tehetnek, hiszen ők gyakran ebédszünetüket, pihenőidejüket feláldozva teljesítenek. Hibaelhárításoknál gyakori a 14-16 órás munkavégzés. Ez a szerelők készenlét alatti munkájánál azt jelentheti, hogy úgy dolgoznak feszültség közelében, feszültség alatt, hogy már 20-22 órája talpon vannak. Mivel ez nagyon nagy körültekintést igénylő munka, ahol alapvető a munkabiztonság, erről folyamatosan egyeztetnek a menedzsmenttel.


A szolgáltatási színvonal tudatos csökkentését is megerősítette az érdekképviseleti vezető. Úgy fogalmazott, a menedzsment legfelső francia vezetői tudatosan felvállalták, hogy a leépítések, átszervezések kellemetlenséget okozhatnak a fogyasztóknak. Idézte a menedzsment álláspontját: „csak annyit nyújtunk, amennyit előírnak számunkra”. Közben azt látják, egy európai szinten is biztonságos és stabilan működő magyar villamosenergia-hálózat kezdett gyorsan amortizálódni, mert az üzemeltetők megfelelő kormányzati vagy hatósági kontroll hiányában nem hajtanak végre beruházásokat, és a karbantartást is a legminimálisabbra csökkentették. Ez később fog sokba kerülni, amit az adófizetők vagy a fogyasztók pénzéből kell helyreállítani. Kérdésünkre, hogy ez a rezsicsökkentés eredménye-e, Nagy Sándor azt mondta: az indoklás mögött ez látható, bár a tavalyi kormányzati intézkedések után – a magyar számviteli szabályok szerint – a társaság enyhe pozitív eredménnyel zárta az évet. Ez a nemzetközi számviteli szabályok szerint erős mínusznak felelt meg, ennek ellenére több mint 13 milliárd forint osztalékot sikerült a tulajdonos EDF-nek kivonnia a cégből.


A folytatásról sem tud a szakszervezet semmi biztatót. – Legújabb információink szerint a vezérigazgató újabb 20 százalékos költségcsökkentést szeretne kőbe vésetni az üzleti tervekben, ez sajnos általában a létszámoldalon is meg szokott mutatkozni. Soron kívüli egyeztetést kértünk a témában. Minden eszközt meg fogunk ragadni, amivel megakadályozhatjuk a „tervezett” leépítéseket – mondta Nagy Sándor. Megjegyezte, hogy számára úgy tűnik, a munkavállalókon és ezen keresztül a fogyasztókon csattan a rezsicsökkentés hatása. A tulajdonos EDF nagyjából 85 százalékban a francia államé, és otthon soha nem lépne meg ilyet.


Az EDF DÉMÁSZ válasza:

„A 2013-ban bevezetett rezsicsökkentés óta az EDF DÉMÁSZ-nak a többi szolgáltatóhoz hasonlóan szembe kell néznie a szabályozási és az adózási rendszer változásának kettős terhével. Tekintettel arra, hogy a villamosenergia-szolgáltatók közül az EDF DÉMÁSZ rendelkezik a leghosszabb elosztóvezeték-hálózattal, a közművezeték után fizetendő adó kiemelkedően nagy terhet ró a társaságra. Az adó- és tarifaváltozások együttes hatása miatt az EDF DÉMÁSZ továbbra is alapos költségoptimalizálásra kényszerül, így mind beruházási mind működési költségeit folyamatosan felül kell vizsgálnia – a többi gazdasági társasághoz hasonlóan – annak érdekében, hogy a bevételekhez igazítsa azokat. 2014-ben nem született döntés létszámleépítésről. Mindemellett a menedzsment, ahogy eddig is, továbbra is megvizsgál minden megoldást a fenntartható és hatékony működés érdekében, hiszen az EDF DÉMÁSZ célja és fő feladata továbbra is az, hogy ügyfeleinek folyamatos és biztonságos villamosenergia-szolgáltatást nyújtson a szabályozó hatóság által elvárt minőségben.”

Küldje tovább! Nyomtatható verzió Vissza a lap tetejére
Hozzászólás írása:
Kérjük írja be az ellenőrző kódot!
Hozzászólások:
#1 Zenész
2014-09-18 18:47:53
Tisztelt kollegák ide vezet a kormány rezsicsökkentés politikája!! A tulajdonosok igényt tartanak anyereségre,mi pedig a méltányos bérre!! -De ha a szolgáltatás szinvonalát tartani akarják,minket kell,hogy meg károsítsanak. Gratulálok a Tizstelt HáznakII Így lehet tönkre tenni egy Iparágat. Nesze neked önellátó energia piac!!
vissza a lap tetejére
Atomerőműben Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete AES-Tisza Erőmű Kft. VDSZSZ Tagszakszervezet Ajkai Hőerőmű Munkavállalóinak Szakszervezete Budapesti Erőművek Szakszervezete Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Borsodi Energetikai Kft. Szakszervezeti Bizottsága Dél-dunántúli Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Dél-magyarországi Áramszolgáltató Társaságcsoport Szakszervezete Dunamenti Hőerőmű Vállalat Munkástanács Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Elektromos Szakszervezet Energiaipari Karbantartók Szakszervezete Észak-Magyarországi Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Északdunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Ifjúsági Tagozat Komlói Fűtőerőmű Zrt. Dolgozóinak Szakszervezete Miskolci Erőmű Szakszervezet Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Mátrai Erőmű Villamos Szakszervezete MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas Tagozat VDSZSZ OVIT Rt. Tagszakszervezet Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete Pannonpower Rt. Villamosenergia-ipari Dolgozóinak Szakszervezete Schneider Electric Rt. Szakszervezet Tiszavíz Vízerőmű Kft. Munkavállalóinak Szakszervezete Tiszántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége ERBE Kft. Szakszervezete Villkesz Kft. Szakszervezete Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma Villamosenergia-ipari Rendszerirányító és Üzemeltető Szakszervezete Villamosenergia-ipari Üzemi Tanácsok Fóruma
A Szakszervezetek.hu Press legfrissebb hírei

Szolgáltatások

2016.01.13 07:01 - Aliraza521

Csalnak-e a munkáltatók?

2015.01.06 07:39 - mariamunir

Erőművek és Szolgáltatók

2015.01.02 12:51 - qudsia

Mi újság a PADOSZ-nál?

2015.01.02 12:51 - qudsia
Még több téma...