2003. január 1-jén életbe lépett a 2001. évi CX. törvény a villamos energia piacának részleges felszabadításáról.
A fogyasztók közül a feljogosítottak választhatnak, hogy a szabad piacon szerzik be az energiát, vagy közüzemi fogyasztók maradnak. Az először csak részleges piacnyitás fokozatosan, de hamarosan teljessé válik. Előbb-utóbb mindenkinek választania kell, mert minden fogyasztó, még a lakossági is, feljogosítottá lehet. Jövőre már ez lesz a helyzet a földgáz piacán is.
A Magyar Energiafogyasztók Szövetsége küldetésének - a szolgáltatók és a hatóság előtti érdekképviseleten kívül - fontos része az üzemi és intézményi energetikusok tájékoztatása és oktatása az energiagazdálkodásra vonatkozó jogi és pénzügyi feltételek változásairól. A X. országos konferenciáját is ennek jegyében rendezte meg a lillafüredi Palota Szállóban. A konferencia célja az volt, hogy a vállalkozások és intézmények gazdasági vezetői és energetikusai segítséget kapjanak a szabadpiacra lépés és a közüzemben maradás közötti választáshoz. Ennek megfelelően a konferencián az alábbi előadások hangzottak el:
Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára „Magyar energiapolitika az Európai Unió keretein belül” címmel tartott előadást. Lángfy Pál, a Magyar Energia Hivatal osztályvezetője a villamos energia és a földgáz piacának működési modelljét ismertette, Horváth J. Ferenc, a Magyar Energia Hivatal elnökhelyettese pedig a villamos energia piacának megnyitása utáni és a földgázpiac megnyitása előtti helyzetet vázolta. Ugyancsak az Energia Hivatal részéről Ollé József szakfőtanácsos, a szolgáltatók üzletszabályzataiban történő változásokról, Varró László vezető közgazdász pedig a piacnyitás indokainak elemzésén kívül, az árképzés és árképződés alapjairól, szabályairól beszélt. A Magyar Villamos Művek Rt. általános vezérigazgató-helyettese, dr. Gerse Károly a fogyasztók energiaellátásának biztonságát elemezte műszaki, kereskedelmi és jogi szempontból. Külön színfoltot jelentett a konferencia programjában dr. Popovics László és dr. Molnár Attila ügyvédek előadása arról, hogy hogyan illeszkednek a villamos energiára vonatkozó jogszabályok a magyar jogrendszerbe. Nagy érdeklődést kiváltó előadásukban jogelméleti szempontból elemezték a jogalkotás és jogalkalmazás korántsem problémamentes helyzetét.
Megszólaltak a piacra kilépett vagy piacra készülő fogyasztók is. Bobula András független szakértő előadásának címe „Fogyasztói stratégiák a villamosenergia-versenypiacra lépéshez”, dr. Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fóruma elnökéé „A versenyárakról és a feljogosított fogyasztók gyakorlati feladatairól” szólt. Nem kimondottan az energetikai piacnyitásról beszélt, de ahhoz is kapcsolódott Kádár Abának, a Magyar Elektrotechnikai Egyesület tiszteletbeli elnökének briliáns előadása az európai szabványok magyarországi alkalmazásáról.
Németh Lajos, a Magyar Energiafogyasztók Szövetségének elnöke fogadást adott a konferencia résztvevői részére, és ennek keretében adták át a 2002. évi Energiafogyasztók Díját a múlt évben leginkább fogyasztóbarát magatartást tanúsító áramszolgáltató és földgázszolgáltató társaságoknak.
A Magyar Energiafogyasztók Szövetsége először 1995 elején hirdetett versenyt az áramszolgáltató és a földgázszolgáltató társaságok részére az Energiafogyasztók Díjáért. A díj alapításának az volt a célja, hogy ezáltal is ösztönözzék a szolgáltatókat a fogyasztóbarát magatartásra: a rendszeres kapcsolattartás intézményesítésére, a fogyasztókkal való érintkezés jó értelemben vett üzleti jellegére, a fogyasztóknak szóló tájékoztatás rendszerességére, közérthetőségére és igénybevehetőségére, a fogyasztói panaszok korrekt és humánus elintézésére, valamint nem utolsó sorban a folyamatosan jó minőségű, biztonságos energiaszolgáltatásra.
A piacjellegű kapcsolatokban az eladót saját üzleti érdekei is sarkallják az ilyen magatartásra. A fogyasztók érdekképviselete úgy gondolta, hogy a mostanáig monopóliumot élvező szolgáltatóknál piac hiányában a díj elnyerhetősége jelenthet ösztönzést ennek irányába. Amióta pedig az energetikai piacnyitásra készülve a szolgáltatóknak elsőrendű érdekévé vált, hogy fogyasztóbarát üzleti magatartásukkal a piac megnyitása után is megtartsák fogyasztóikat, a díj számukra fel is értékelődött.
A díjat minden év elején a Magyar Energiafogyasztók Szövetsége, a Vezetékes Energiafelhasználók Szövetsége, az Országos Fogyasztóvédelmi Egyesület, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége és az Energia Klub küldötteiből alakult kuratórium ítéli oda a szolgáltatók előző évi tevékenysége és eredményei alapján. Amióta a Magyar Energia Hivatal tudományos módszerekkel évente végeztet elégedettségi vizsgálatot a villamos energia és a földgáz fogyasztói körében, és az összegyűjtött véleményeket a matematikai statisztika módszereivel értékeli, a kuratórium ennek eredményeire is támaszkodik.
A díj korábbi nyertesei:
1995-ben a DÉDÁSZ Rt. és a DÉGÁZ Rt.,
1996-ban a DÉMÁSZ Rt. és a KÖGÁZ Rt.,
1997-ben a DÉMÁSZ Rt. és a KÖGÁZ Rt.,
1998-ban az ÉDÁSZ Rt. és a TIGÁZ Rt.,
1999-ben az ÉDÁSZ Rt. és a DDGÁZ Rt.,
2000-ben az ÉDÁSZ Rt. és az ÉGÁZ Rt.,
2001-ben a DÉMÁSZ és az ÉGÁZ Rt.
Lillafüreden a 2002. évi díjat: egy-egy pompás Zsolnay porcelánvázát és a mezőkövesdi matyó hímzőművész által készített díszoklevelet ismét a Dél-Magyar-országi Áramszolgáltató Rt. vezérigazgatója, Dervarics Attila, és a Déldunántúli Gázszolgáltató Rt. vezérigazgatója, Hasenauer András vehette át Hatvani Györgytől, az energetikáért felelős helyettes államtitkártól. Gratulálunk!
Porpáczy Dezső alelnök
Magyar Energiafogyasztók Szövetsége
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 7-8.sz.)