A Magyar Energia Hivatal előírta az áramszolgáltató vállalatok számára, hogy tanúsított minőségbiztosítási rendszerrel rendelkezzenek.
Ez az E.ON csoport leányvállalatai számára azt jelenti, hogy legkésőbb 2004 októberéig tanúsítatniuk kell a PQM szerint kialakított minőségirányítási rendszerüket. A tanúsítás eszközéül az ISO 9001:2000 szabványt választotta a vállalatcsoport.
„A tanúsítás azért ISO szabvány szerint történik, mert az alkalmasság igazolásához mindig egy általánosan elismert és elfogadott eszközre, módszerre van szükség. A PQM rendszer érettségét így lehet a leghatékonyabban bemutatni az üzleti partnerek és a hatóságok felé” - nyilatkozta Csordás András, a vállalatcsoport PQM-B-je. „Az elmúlt időszak során megtettük azokat az első lépéseket, melyek szükségesek ahhoz, hogy a meglévő minőségirányítási rendszert átalakítsuk, megfelelővé tegyük az ISO elvárásainak is. Felkértünk egy bécsi székhellyel rendelkező szakértőt, az ÖQS nevű vállalatot, hogy vizsgálja meg a jelenlegi PQM rendszerünk fejlettségét. Látni akartuk, miben kell fejlődnünk, mit kell változtatnunk az új szemlélet tükrében. A vizsgálatra egy időben került sor az E.ON Hungária, az ÉDÁSZ, a DÉDÁSZ és a TITÁSZ vállalatoknál. A vizsgálat eredményei alapján határozzuk meg további teendőinket. Év elején megalakítottuk a PQM tevékenységet irányító és ellenőrző testületet, az úgynevezett PQM Steering Committee-t. Ebben a testületben az E.ON Hungária Rt. szakigazgatói és a leányvállalatok igazgatósági elnökei vesznek részt. A testület felállásával az említett vállalatok vezetői az eddiginél intenzívebben vehetnek részt a minőségirányítási rendszer kiépítésében.”
Milyen feladatokat kell elvégezni ahhoz, hogy az ISO szerinti tanúsítás sikeres lehessen?
„A konkrét feladatokat azután lehet meghatározni, hogy az ÖQS írásos jelentése elkészült, és azt a Steering Committee megtárgyalta. Azt viszont már most lehet látni, hogy milyen területeken kell még további fejlesztéseket végezni. A PQM irányítás területén egységes, holding szintű politikát kell meghatározni. Az elkészült folyamat dokumentációkban és a dokumentációs rendszerben most feltárt hiányosságokat pótolnunk kell. A rendszer működtetését is csoportszinten kell egységesíteni. Gondolok itt a mérésekre, a megelőzési és javítási rendszerek működtetésére, a PQM értékelések egységes végrehajtására.”
A munkatársakat miként érintheti az ISO tanúsításra történő felkészülés?
„Nyilvánvalóan továbbképzésekre lesz szükség, hogy a PQM ismeretek mellett az ISO elvárásait is megismerjék a vezetők és a munkatársak. Arról még nem döntöttünk, hogy konkrétan kiket és milyen formában fogunk továbbképezni, és hogy milyen módon juttatjuk el az új információkat a munkatársakhoz.”
- Az ÉDÁSZ-nál és a KÖGÁZ-nál később kezdődött el a PQM bevezetése. Mi a helyzet az ő esetükben?
- Ki kívánjuk terjeszteni az ő működésükre is teljes körűen a PQM-et. A KÖGÁZ Rt. esetében jó hírről számolhatok be, sikeresen tanúsítatták az ISO 9001:2000 szabvány szerint minőségirányítási rendszerüket.
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 9.sz.)