A Budapesti Erőmű Rt. (BE Rt.) 1906 óta termel villamos energiát, 1952 óta vesz részt Budapest távhőellátásában, jelenleg pedig a főváros területén működő legnagyobb energiatermelő társaság.
Öt telephelye az azokból ellátott fogyasztók közelében helyezkedik el, ezért a cég működésének kiemelt szempontja a környezetvédelem. A BE Rt.-nek alapvetően két terméke van. Az egyik a hő - ennek döntő hányada a távfűtési rendszerek számára szükséges forró víz (ez 140000 lakást és 1000 közintézményt érint), kisebb része pedig gőz, amellyel 35 létesítményt lát el. A másik termék a villamos energia, amelyet a BE Rt. az országos villamosenergia-rendszer és a fővárost ellátó ELMÛ-rendszer részére továbbít. A Társaság küldetése a budapesti távhőellátásban megszerzett 65 %-os piaci részesedésének megőrzése, növelése, és a hővel kapcsoltan villamos energia termelése.
A BE Rt. az 1990-es évek első felében megkezdett egy erőmű építési programot, aminek keretében korszerű, gáz-gőz körfolyamatú hőszolgáltató erőműveket létesít. A program első eleme a Kelenföldi Erőmű bővítése volt, itt 1995-ben egy 136 MW teljesítményű gázturbina lépett üzembe, hőhasznosító kazánnal. Az Újpesti Erőműben egy korszerű, 110 MW-os gáz-gőz hőszolgáltató erőmű kezdte meg üzemét 2002 februárjában. A Társaság jelenleg a harmadik új erőművét építi. A Kispesti Erőműben, egy szintén 110 MW-os gáz-gőz hőszolgáltató erőmű létesítése már az üzembe helyezési fázisában van, a kereskedelmi üzem idén nyáron kezdődik meg. A közelmúltban a Budapesti Erőmű Rt. a Kőbányai Erőműben a Prometheus Rt.-vel együtt projekt társaságban működő beruházást indított el, egy 16,5 MW-os gázturbinás gőzszolgáltató erőmű létesítésére és üzemeltetésére. Már előkészítette a Kelenföldi Erőmű további korszerűsítését; erőmű építései ütemében a megmaradó kazánjait felújítja, az elöregedett berendezéseit leállítja.
A gáz-gőz körfolyamatú kogenerációs technológia hasznosságának az alapja az, hogy az energiatermelés hatásfoka jobb, mintha a két terméket külön-külön technológiai rendszerben állítanánk elő, ami energiahordozó megtakarítást és környezetvédelmi előnyöket jelent az országnak és a fővárosnak, valamint lehetővé teszi versenyképes távhő-termelői árak kialakítását. Az új erőművek és berendezések világszínvonalúak, megfelelnek a kor műszaki követelményeinek, a ma elérhető legjobb technikát képviselik.
Erőmű ma már csak úgy építhető és üzemeltethető - különösen egy világvárosban -, ha a környezeti hatások minimálisak. Ezért a BE Rt. célkitűzése a program kezdete óta az, hogy a legkorszerűbb tüzelőberendezéssel rendelkező termelő egységeket telepítse, megmaradó kazánjait is felújítsa, azokat is modern égőkkel lássa el. Ezért minden projekt a legszigorúbb nyugat-európai előírásokat követelte a szállítóktól. A legfontosabb paraméter a nitrogén-oxidok emissziója, hiszen ez közvetlenül befolyásolja a levegő minőségét az erőművek környezetében. A fejlesztések eredményeként ez minden berendezés esetében kisebb az új, EU konform hazai jogszabály szerint, a 2005-től ill. 2008-tól hatályos technológiai határértékeknél. Külön is meg kell említeni, hogy a legtöbbet üzemelő és termelő gázturbinák emissziója 20-30 %-kal van a határérték alatt. Az erőművek másodlagos és tartalék-tüzelőanyaga a kénszegény tüzelőolaj és az alacsony kéntartalmú fűtőolaj. Ezek használata során a kén-dioxid emisszió szintén kisebb a rendelet szerinti technológiai határértékeknél. Az erőműfejlesztések eredménye így abban is megmutatkozik, hogy a kibocsátott légszennyező anyagok mennyisége minden üzemállapotban jóval kisebb a korábbinál, a nagyobb mennyiségű energiatermelés mellett.
Emissziós szempontból ma már vizsgálni kell az alkalmazott technológia szén-dioxid kibocsátását is, tekintettel az EU és Magyarország emisszió-csökkentési kötelezettségvállalására, továbbá az új, hatályos EU-direktíva alapján 2004-ben kialakítandó hazai kibocsátás-kereskedelmi rendszerre. A gáz-gőz körfolyamatú kapcsolt hő- és villamosenergia-termelő technológia alkalmazása a jó hatásfok miatt Magyarországon is fontos eszköze lesz a CO2 emiszszió-csökkentési vállalások teljesítésének. A BE Rt. erőművei jelenleg mintegy 20 %-kal, 300000 tonnával kevesebb CO2 kibocsátást okoznak évente, mintha a két terméket külön-külön technológiai rendszerben állítanánk elő. Ez a megtakarítás a fejlesztési program befejezése után évi mintegy 33 %, 500000 tonna lesz.
A BE Rt. az iparágban egyedülálló módon környezeti kármentesítési programot hajt végre, tulajdonosi megállapodások alapján. Ennek lényege az, hogy az 1998-ban végzett részletes környezeti állapotfelmérés során feltárt, a korábbi üzemeltetési időszakokban bekövetkezett, elsősorban olajos talajszennyeződéseket különböző technológiával (talajcsere, enzimes talajkezelés) felszámolja. A többéves projekt során eddig már négy telephely mentesítése fejeződött be, az ötödikre pedig 2004-ben kerül sor.
A Társaság ISO 14001 szerinti, tanúsított Környezetközpontú Irányítási Rendszert működtet, ami biztosítja egész tevékenységére nézve a megfelelőséget a mindenkori környezetvédelmi követelményeknek. Nagy hangsúlyt fektet a nyilvánosságra, a tájékoztatásra. Az iparágban elsőként adott ki tevékenységéről Környezetvédelmi Jelentést az 1998. évről, 2001 óta pedig Fenntarthatósági Jelentést készít minden évben. Jelentéseiért 2001-ben és 2003-ban Közép-európai Környezeti Jelentés-Díjat kapott. A BE Rt. 2000 óta ezeket a jelentéseket független „zöld” szervezettel minősítteti, ezzel is biztosítja a közvélemény számára a közölt információk teljeskörűségét és hitelességét.
Rudolf Viktor főmérnök, BE Rt.
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 4.sz.)