Szeptember 20-án és 21-én, a "Kulturális Örökség Napjai”-n közel ötszázan voltak kíváncsiak a MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító tevékenységére és a rendszerirányítás szívére, a vezénylőre.
Több éve már, hogy az 1984-ben megfogalmazódott európai kezdeményezéshez - amely "Historic Monuments Open Day” néven vált ismertté - hazánk is csatlakozott, s amelynek keretében számtalan emlékhely, érdeklődésre számot tartó intézmény nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt.
A MAVIR immáron negyedik alkalommal várta előadásokkal, a rendszerirányítás feladatairól készült filmmel, illetve a tevékenységéről szóló információs anyagokkal az érdeklődőket, akik a rövid bemutató után megtekinthették a rendszerirányítás szívét, a vezénylőt is - ezen a Várbeli helyszínen immáron utolsó alkalommal.
A jövő év második felében a vezénylő központ új helyre, a társaság most épülő Szentendrei úti székházába költözik - ezzel pedig az a közel hat évtizedes történelmi korszak zárul le, amely a (régi nevén) Teherelosztó 1953-as Budai Várba történő költözésével kezdődött.
A magyar rendszerirányítás története azonban még ennél is korábbra - 1949 őszére - nyúlik vissza, amikor is a magyar villamosenergia-rendszert (VER) üzembe helyezték és Budapest kábelhálózatán keresztül párhuzamosan bekapcsolták a rendszerbe Magyarország keleti és nyugati áramszolgáltatói körzeteit.
Ezt az ország és az iparág szempontjából egyaránt rendkívül fontos eseményt, illetve annak 60 éves jubileumát a MAVIR a 2009-es emlékév során méltó módon kívánja megünnepelni. A jövő évi "Kulturális Örökség Napjai” rendezvény már várhatóan e jubileum jegyében telik majd az új vezénylő központban is.