„A munkavédelem, valamint a munkavállalói munkavédelmi érdekképviselet aktuális kérdései” címmel tartott fórum célja a villamosenergia-iparág munkáltatóinál
működő munkavédelmi képviselők és munkavédelmi bizottságok szakmai fejlődése, a hatékonyabb érdekképviseleti tevékenység megvalósítása és ennek eredményeként javuljon a munkáltatók baleseti mutatói.
A X. jubileumi fórumot Kovács János, a VIMFÓ elnöke nyitotta meg. Köszöntötte a résztvevőket, az előadókat és az ünnepi fórumra meghívott korábbi VIMFÓ elnököket. Megköszönte a szervezésben résztvevők munkáját.
Kovács János összefoglalta a Fórum történetének eddigi eseményeit, eredményeit. A Fórum a találkozóit az iparág egy-egy munkáltatójának bevonásával szervezte. Az EVDSZ anyagi és erkölcsi támogatása, a tagszakszervezetek vezetőinek segítsége és az üzemi tanácsok együttműködése segítette a VIMFÓ tevékenységét. A Fórum aktív munkájával elismertette magát az iparági szervezetekkel.
Bodnárné Daxner Szilvia, szervező az E-on csoport, a TIVISZ és Pinczés Ernő (TIVISZ elnök) szervező üdvözletét tolmácsolta.
Oláh Attila, az E.ON Tiszántúli Áramhálózati Zrt. Debreceni Üzemeltetési és Létesítési régióvezető a társaságcsoport jelenéről beszélve a 2013. szeptember 30-i gázüzletág kiválásról szólt, valamint a 2012. évi adatok ismertetésével mutatta be az E.ON csoportot. A fenntartható fejlődés programjai közül az akadálymentes égbolt programot emelte ki. A HSE stratégia célja olyan egészség- és biztonsági kultúra kialakítása, ahol a biztonság prioritást élvez minden szintű döntésben, és ahol a saját és a társak védelme alapértékként működik. Az elmúlt évek munkavédelmi akciói és a biztonságtudatosság fejlesztése is hozzájárultak a baleseti mutatók javulásához.
Gráfel Sándor, az E.ON munkavédelmi szakreferense azokat a munkavédelmi tevékenységeket mutatta be, amelyek a balesetek számának csökkenéséhez, a kvázi balesetek és a feltárt nem biztonságos körülmények bejelentésének növekedéséhez vezettek. Fokozott hangsúlyt helyeznek a vezetők és a munkatársak rendszeres elméleti, technológiai és gyakorlati oktatására, az oktatási anyagok fejlesztésére. Továbbá prioritást élveznek a munkavédelmi ellenőrzések, az ellenőrzések, balesetek adatait feldolgozó informatikai rendszer. A munkavédelmi szervezet átszervezése következtében a központi intézkedések száma csökkent, mára már a helyi intézkedések jellemzők. A szabályozó dokumentáció racionalizálása során kialakították a társaságcsoport villamos biztonsági szabályzatát, a szakterületi szabályozásokat, valamint azok végrehajtási szabályait.
Kálmán Lajos, az NHH NMI Munkavédelmi Főosztály szakmai koordinátora a 2013. szeptember-októberi hónapokban megtartott villamosság biztonságának célvizsgálatáról tartott tájékoztatást. Összességében megállapította, hogy az áramszolgáltató területén a munkavédelem magas színvonalon működik, munkáltatók és a munkavállalók is jól végzik munkájukat. A statisztikában is kedvezőbb képet mutatnak az országosnál. A munkavédelmi hatóság a balesetek megelőzéséhez vizsgálja az összefüggéseket a jellemző munkakörök és események között, a munkahelyek telepítettsége, a munkavégzési eljárások, a javítás, hibaelhárítás szempontjai szerint vizsgálták a biztonságot. A villamos biztonsági célvizsgálat számszerű adatait a hatóság honlapján közzéteszik.
Mandrik István, az Országos Munkavédelmi Bizottság Munkáltatói oldalának ügyvivője a munkavédelem aktuális kérdéseit ismertette. A makro szintű munkavédelmi érdekképviselet változott. Jelenleg az Országos Munkavédelmi Bizottság korlátozott jogokkal rendelkezik, a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács munkavédelmi kérdésekkel kevésbé foglalkozik, az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács és a Versenyszféra Konzultációs Fóruma is csak egy-egy szeletét fedi le a gazdaságnak. A mezo- és a mikro szintű érdekképviseletben kisebb a változás. A munkavédelem új európai kihívásai: a tartósan meleg időszakok okozta megnövekedő igénybevétel megelőzése, az egészségellenőrzés megelőző hatékonyságának növelése, valamint a sérülékeny munkavállalói csoportok munkaerejének regenerálása és visszaillesztése a munka világába. Ehhez járul hazánkban az elhúzódó gazdasági válság, valamint a régi beidegződések továbbélése. Szükséges a rend és biztonság megteremtése társadalmi méretekben a munka tervezésében, irányításában, ellenőrzésében.
Wollner Pál, a Fórum korábbi vezetője-koordinátora bemutatásában a Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma 2005-2008 közötti időszak munkáját tekintettük át, a 2004. évi megalakulástól.
Kovács János tájékoztatást adott az EDF DÉMÁSZ Csoportnál 2013. év I-X. időszak munkavédelmi képviselők tapasztalatairól.
A második napon a vendéglátó E.ON hajdúszoboszlói oktatási központjában tettünk látogatást. Az iparág szerelői számára létrehozott képzési helyszínen profi oktatók tájékoztatták a fórum résztvevőit a FAM feszültség alatti munka beavatkozásoktól a munkavédelmi mentési gyakorlatokig.
Dr. Váró György, a Főcze Lajos Alapítvány a Munkavédelmi Képviselőkért kuratóriumának elnöke a munkavállalók felelősségét és kötelességét ismertette előadásában a biztonságos munkavégzés és a balesetek megelőzése érdekében. A munkavállaló jogát az egészségét, biztonságát és méltóságát tiszteletben tartó munkafeltételekhez az Alaptörvény biztosítja, valamint az Alaptörvény írja elő a kötelességeit.
Horváth András és Bella Elek társelnökök vezetésével konzultáció folyt a villamos hálózatokon, az alállomásokban és a villamos terekben történő egyszemélyes munkavégzés feltételeiről, valamint az aggregátorok üzemeltetésével, illetve a hálózattal való összekapcsolással kapcsolatos kérdésekről.
Kovács János zárszavában kiemelte a professzionális előadásokon és konzultációkon elhangzottak hasznosságát. A készülő E.ON Villamos Biztonságtechnikai Szabályzattal kapcsolatban kérte az E.ON képviselőit, hogy támogassák az elkészített VBSZ legyen elérhető iparágon belül.
A hatékonyabb munkavédelem megvalósításának érdekében indított „Fel a Gembára!” munkavédelmi akció jó gyakorlat az iparágban, támogatja a majdnem balesetek feltárását.
Az ellenőrzések szakmai színvonalának növelésére, az ellenőrzést végzők támogatása és a tudás szinten tartására használt munkavédelmi Ellenőrzések kézikönyv példaértékű.
A VIMFÓ elnöke megköszönte a Főcze Lajos Alapítvány a Munkavédelmi Képviselőkért képviseletében dr. Ried Józsefnek a pszichológiai tudományok kandidátusának és a Paksi Atomerőmű Zrt. Munkavédelmi és Tűzvédelmi Osztályvezetőjének, Majkut Milánnak, hogy részt vett. Köszönetet mondott az E.ON képviselőinek a kitűnő előadásokért és az oktatási központban történő látogatásért, továbbá a TIVISZ-nek a támogatásért és a szervezésért.
Kovács János
elnök
Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)