Tatabányán, 2009. július 01-én a Tatabánya Erőmű Kft-nél újabb szervezeti változás történt, mely érintették még az MVM Zrt. Társaságcsoportban működő MVM GTER Zrt. és az OVIT Zrt. társaságokat is. Egyszerűen fogalmazva, a 2008. április 01-én a TE Kft-ből kiszervezett üzemeltetői és karbantartói munkavállalók visszaszervezésre kerültek az anya céghez.
A tatabányai munkavállalók visszaszervezésnek az oka egy újabb tulajdonosi döntés.
Az MVM Zrt. Igazgatóságának 14/2009. (II.18.) sz. határozata alapján az MVM Zrt., mint eladó és a Tatabányai Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint az ELMIB Energetikai Zrt., mint vevők között a TE Kft. üzletrészt érintően Adásvételi Szerződés aláírására került sor. A TE Kft. üzemeltetési feladatainak ellátását a Tulajdonos az MVM GTER Zrt. üzleti tervében 2009. június 30-ig határozta meg. Nyilvánvalóan a jövőbeni tulajdonosok a
TE Kft. villamos- és hőtermelő berendezéseinek üzemeltetését saját hatáskörben kívánják megoldani.
Maga az a tény, hogy az MVM Zrt. értékesíteni kívánja a TE Kft-t a munkavállalók körében nagy feszültséget okozott, és okoz ma is. A leendő tulajdonosok vásárlási szándéka már régóta a levegőben van, hiszen a helyi médiákban számtalan újságcikk és nyilatkozat született róla. Ezen kívül február végén a kérésemre az MVM Zrt. részéről munkásgyűlésen tájékoztatva lettek a munkavállalók a várható privatizációról.
A munkavállalók reflekszei jól működnek és rögtön felmerülnek bennük a jövő alapvető kérdései: mi lesz villaomosiparághoz és a VKSZ alá való tartozásunkkal, az áramdíj kedvezményünkkel, a helyi KSZ-ünkkel, béreinkkel és szociális juttatásankkal?
Az MVM GTER Zrt., mint munkáltató jogszerűen járt el, hivatalos levélben étesítette a szakszervezetet és az üzemi tanácsot, a munkavállalókat érintő változásokról. Az MVM GTER Zrt. és a TE Kft. munkáltatói június 11-én munkásgyűlés keretében tájékoztatta a munkavállalókat a visszaszervezés tényéről. A munkavállalók munkajogi jogutódlással kerültek vissza a TE Kft-be.
A munkavállalók munkajogi jogutódlásának következtében a TE Kft-ben július 01-től több Kollektív Szerződés lett volna érvényben (a TE Kft-és, MVM GTER Zrt-és, OVIT Zrt-és), melyek fenntartásának és a jogutódlás megállapodásának problémáit kellett megoldani.
A Felek egyetértettek abban, hogy a társaságnál nem célszerű eltérő szociális rendszerű és juttatásokban különböző mértékű Kollektív Szerződéseket érvényben tartani. A munkajogi jogutódlás és a Munkáltató pozitív és korrekt hozzáállása eredményeként a helyi Kollektív Szerződést módosítottuk. Ami azt jelenti, hogy a TE Kft-ben 2009. július 01-től a három helyett a módosított, helyi Kollektív Szerződés van hatályban. A módosított Kollektív Szerződés a szociális és egyéb juttatások kérdésében a munkavállalók összességét tekintve előnyös helyzetbe hozta. A visszaszervezés megállapodása rögzíti a munkajogi jogutódlás tényét és a Kollektív Szerződés módosítás végrehajtási intézkedéseit.
A TEMÉSZ ÜVT ülésén tárgyaltuk az MVM GTER Zrt-ben, a TE Kft-ben és a MVM Észak-Buda Projekt Kft-ben tavaly kialakított „egy szakszervezeti modell” további jövőjét. A kérdésben az álláspontunk az, hogy a változásokat követően (Észak-Buda Projekt Kft. is várhatóan eladásra kerül), több munkáltató esetén is, továbbra is fenn kívánjuk tartani a kialakított szervezeti formánkat. A munkáltatói szétválás során nem célszerű kis helyi szervezeteket létrehozni, mert azok egy részint működésileg nem tudják magukat fenntartani, más részint pedig a munkáltatóval szemben legyengülhetnek. Az MVM GTER Zrt-ben - a tatabányai tagság munkáltatói kiválása után – a jelenlegi taglétszám 41 fő, amely az Észak-Buda Projekt Kft. esetleges privatizációját követően még tovább osztódik. Erre a szakszervezeti szakmai válasz az, hogy fedő, illetve „ernyő” szervezetet kell létrehozni. Az „egy szakszervezeti modell” tovább működtetésével pontosan ilyen szervezeti formát hoznánk létre. Ebben a kérdésben természetesen az érintett tagság véleményét ki kell kérdezni. Az „egy szakszervezeti modell” fenntartása esetében a feladat az, hogy a munkáltatói változásokat le kell követni a TEMÉSZ működésének strukturális felépítésében.
A TE Kft. privatizációja estén, a Felek által megkötött Adásvételi Szerződéshez tartozó Zárási Feltételek dokumentumában szerepel egy Foglalkoztatási Megállapodás megkötése a jövőbeni tulajdonosokkal. Én személy szerint bízom abban, hogy majd a megállapodás tárgyalásai során a sarkalatos kérdésekben is eredményre jutunk.
Tatabánya, 2009. 08. 03.
Kovács Ferenc
TEMÉSZ elnök