Megtörtént a Tatabánya Erőmű Kft. privatizációja
Megőriztük a villamosenergia-iparágban megszerzett vívmányainkat.
A tavalyi szeptemberi számunkban hírt adtunk arról, hogy a korábban, 2008. április 01-én kiszervezett tatabányai munkavállalók az MVM GTER Zrt. és az OVIT Zrt. társaságokból 2009. július 01-én visszaszervezésre kerültek a TE Kft-be.
Abban a cikkünkben arról is írtunk, hogy a visszaszervezés indoka - az MVM Zrt. Igazgatóságának 14/2009. (II.18.) sz. határozata alapján - egy újabb tulajdonosi döntés, mely szerint az MVM Zrt., mint eladó és a Tatabányai Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint az ELMIB Energetikai Zrt., mint vevők között a TE Kft. üzletrészt érintően
2009. március 18-án Adásvételi Szerződés aláírására került sor.
A villamosiparág szakszervezeti világában felröppent a hír, hogy a TE Kft. privatizációja megtörtént. A tatabányai munkavállalókat képviselő VIMÉSZ szakszervezet elnökét, Kovács Ferencet kérdezzük ismét, hogy valóban megtörtént-e a TE Kft. értékesítése?
A hír igaz. A korábbi cikkben említett Adásvételi Szerződés Zárási Feltételek dokumentumában szereplő feltételek, 2010. február 10-én a Felek részéről teljesültek.
Az új Tulajdonosok, a Tatabányai Megyei Jogú Város Önkormányzata 51 és az ELMIB Energetikai Zrt. pedig 49 százalék tulajdonhányadban kivásárolták az MVM Zrt Társaságcsoportból a TE Kft-t. Február 16-án a TE Kft-ben az új Tulajdonosok képviselői sajtótájékoztatót tartottak a tulajdonos váltásról. A sajtótájékoztatót követően az általunk szervezett munkásgyűlésre került sor, ahol az új Tulajdonosok képviselői válaszoltak a munkavállalók közeli és a távolabbi jövővel kapcsolatos kérdéseikre.
Az előző híranyagunk végén a privatizációval kapcsolatban Ön említett egy Foglalkoztatási Megállapodás megkötésének lehetőségét, az akkor még jövőbeni tulajdonosokkal. Sikerült-e a megállapodásban egyességre jutni?
Mielőtt még konkrétan válaszolnék erre a kérdésére, ezzel kapcsolatban érdemes megemlítenem, ennek néhány előzményét. Mikor tudomásunkra jutott az MVM Zrt. értékesítési szándéka a TE Kft-t illetően, levelet írtunk Mártha Imre vezérigazgató úrnak.
A levélben kértük az értékesítési szándékukról a munkavállalók megfelelő tájékoztatását, valamint azt, hogy az adásvételi szerződésben feltételként szerepeljen egy Foglalkoztatási Megállapodás megkötése a jövőbeni tulajdonosokkal, mely garanciákat nyújtana a munkavállalók további foglakoztatásukra. A kéréseink teljesültek. Az említett megállapodás a Felek részéről többfordulós tárgyalást követően 2009. november 25-én aláírásra került.
A Foglalkoztatási Megállapodás konkrétan mit tartalmaz a tatabányai munkavállalókra vonatkozóan?
A megállapodás tartalmának gyakorlatilag három fő témaköre van, röviden fogalmazva a részleteket. Az első, a villamosenergia-iparágban megszerzett vívmányaink megőrzését tartalmazza:
A tevékenységünk, illetve a TEAOR besorolási számaink alapján - a tulajdonos váltást követően – a versenyszférán belül továbbra is a villamosenergia-iparághoz tartozunk.
A TE Kft. VTMSZ tagságát megtartva a villamosenergia-iparágban a GKM által kiterjesztett VKSZ, valamint Bér- és Szociális Megállapodás hatálya alá tartozunk
Az alkalmazotti áramdíj vásárlási kedvezményünket továbbra is biztosítják az új Tulajdonosok.
A második témakör a munkavállalók foglalkoztatásának megőrzése, melyben a Tulajdonosok vállalják és garantálják a megállapodás hatálya alatt, hogy:
A Társaság szervezeti egységét kiszervezéssel nem bontják meg, munkavállalókat érintő kiszervezést nem hajtanak végre. Lehetőleg a teljes munkavállalói létszámra kívánnak foglalkoztatást biztosítani. A kezelői és karbantartói munkavállalók körében létszámleépítést nem kezdeményeznek, kivéve, ha műszaki fejlesztésre vagy technológiaváltásra kerül sor. Kivétel még ez alól az ügyviteli munkaerő esetleges átszervezése, melyről a Feleknek előzőleg egyeztetést kell lefolytatniuk. Az esetleges átszervezésben érintett munkavállalóknak elsősorban más munkakört vagy részmunkaidős megoldást kell felajánlani. Elbocsájtásra csak akkor kerül sor, ha nincs más megoldás.
Az esetleges létszámleépítésnél - a Kollektív Szerződéssel összhangban, ha a feltételek rendelkezésre állnak – a korengedményes nyugdíjazás eszközét is alkalmazzák.
A tulajdonos váltást követően hat hónapon belül a Munkáltató tárgyalásokat folytat le a szakszervezettel egy egységes előnyugdíjazási rendszer kidolgozásában, mely bekerül a helyi Kollektív Szerződésbe.
A harmadik témakör a TE Kft. munkavállalóinak helyi Kollektív Szerződésük, bérezésük, szociális és jóléti juttatásaik megőrzését tartalmazza, melyek röviden:
A TE Kft. jelenleg érvényben lévő helyi KSZ-t a Tulajdonosok a megállapodás hatályáig fenntartják. Az éves Bér-és Szociális Megállapodások megkötésének mértékénél figyelembe kell venni az OÉT irányadó számait és kötelező minimumként, a villamosenergia-iparágban az ágazati Bér- és Szociális Megállapodást. A kialakított szociális és jóléti juttatások tekintetében az önkéntes pénztárak és a VBKJ rendszerét fenntartják, azok mértékét évente, minimálisan az éves infláció értékével kezelik.
A TE Kft. éves ünnepségeit, a munkavállalók és nyugdíjasok hagyományait őrző rendezvényeit tiszteletben tartják, azok szokásos színvonalon történő megrendezésének éves költségigényét biztosítják. A megkötött alapítványi támogatási szerződéseket továbbra is fenntartják. Az Érdekvédelmi Képviseletek és a Munkáltató között - a Mt. és a VKSZ-ben foglaltak szerint – megkötött Együttműködési Megállapodás anyagi támogatását és mértékének éves szinten tartásának költségét, továbbra is biztosítják.
A megállapodásban a foglalkoztatást és a KSZ-t, valamint a bér- és szociális tartalmi részeket három évre kötöttük, a villamosenergia-iparágban megszerzett vívmányoknak időbeni hatályuk nincs.
A munkavállalók tavalyi visszaszervezése az Üzemi Tanács működésében milyen változásokat okozott?
Éppen aktuális a kérdés, mert ugyanis a tatabányai erőműben március 4-5-én új Üzemi Tanács tagok választására kerül sor. A tavalyi visszaszervezést megelőző időszakban (2008. április 01. -2009. július 01. között) a TE Kft-ben a munkavállalói létszám 20 fő volt - akkor Üzemi Megbízott működött. Az új Üzemi Tanács választásának indoka, hogy a visszaszervezést követően hat hónapon át tartósan megemelkedett a munkavállalók létszáma. Az Mt. szerint a megnövekedett munkavállalói létszámnak megfelelő számú – a mi esetünkben 5 fős – új Üzemi Tanácsot kell választani.
A kérdésemre adott válaszai közben felfigyeltem arra, hogy a szakszervezetük neve megváltozott. Mi a névváltozás oka?
Az MVM GTER Zrt-be történő kiszervezésünket követően, a helyi VIKSZ szakszervezettel kötöttünk egy megállapodást, mellyel létrehoztuk az „egy szakszervezeti modellt” a TEMÉSZ működésében. A visszaszervezés után így maradt továbbra is tagságunk az MVM GTER Zrt-ben. A helyi tagság és az Ügyvivő Testületünk a korábban kialakított modell fenntartása mellett döntött. Ennek megfelelően a működésünket alapszabályilag módosítottuk, úgynevezett „fedő- ernyő” szervezetként való működésre. A kialakított új szervezeti formának a régi név már nem felelt meg. Az elnevezésünkben a Tatabánya Erőmű meghatározást, a Villamosenergia-ipari meghatározásra cseréltük (Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete, VIMÉSZ).
Beszélgetésünk elején az Ön által említett munkásgyűlésen az új Tulajdonosok képviselői választ adtak, a TE Kft. közeli és a távolabbi jövőjével kapcsolatos kérdéseikre.
A válaszok után Ön most, hogy látja a jövőt?
Először. Teljes mértékben bízom a hosszú távú jövőben, ugyanis a tatabányai erőmű a város 22 ezer lakásának hőforrása. Tevékenységünk lényege az, hogy a város fűtéséhez és meleg víz szolgáltatásához szükséges hőenergia-termelés mellett, kapcsolt villamosenergiát is termelünk, mely alapja a további gazdaságos működésünknek. Az önkormányzatnak törvényileg a városlakók felé szolgáltatási kötelezettségei vannak. Azt hiszem, hogy ennél nagyobb garancia nem kell a hosszú távú jövőnkre, mint az, hogy most a város önkormányzata a TE Kft. üzletrészében 51% tulajdonhányadot szerzett?
Másodszor. Bízom abban, hogy egy újabb erőműfejlesztéssel az új Tulajdonosok - a városi önkormányzat (TMJVÖ) és a szakmai befektető (ELMIB Energetikai Zrt.) - közösen megtalálják a hosszú távú jövőt biztosító, működési lehetőséget.
Harmadszor. Bízom a munkavállalók 110 évre visszatekintő szakmai múltjukból adódó tudásában és annak a technikai fejlődéssel történő gyarapodásában, mely elengedhetetlenül szükséges a hosszú távú jövőben egy újabb technológiai berendezés kezeléséhez és karbantartásához.
Negyedszer. Bízom abban, hogy a megállapodás tárgyalásain a Felek részéről kialakult korrekt együttműködés hosszú távon is megmarad. Bízva ebben azért is, mert mindkét Félnek meg van a maga jól felfogott érdeke, a jó együttműködésben.
Ötödször. Bízom abban, hogy a megkötött Foglalkoztatási Megállapodás érvényesülni fog munkavállalók szempontjából, mely minden tekintetben kellő garanciát nyújt számukra a közeli jövőben. A távolabbi jövőre gondolva pedig remélem, hogy továbbra is jó megállapodásokat fogunk kötni és minden munkavállaló akkor is meg találja a maga számítását a TE Kft-ben.
Tatabánya, 2010. március 03.
Kovács Ferenc
VIMÉSZ elnök
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)