< />
2009. május 4.

Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete

VIMÉSZ

Az elmúlt évtizedben a szakszervezet számos változáson ment keresztül, melyet a névváltoztatás is jelez. Az erőműben dolgozók érdekében végzett tevékenység sokoldalú feladatvégzést és együttműködést kíván meg, hiszen a Tatabányai Erőmű az évek során lett új társaság, emellett több szakszervezetnek volt szükséges összehangolni munkáját és kialakítani az egységes szakszervezeti modellt, mely a különböző üzemekben dolgozó, de egy társasághoz tartozó munkavállalókra érvényes.

Általános meghatározások

  • A szervezet neve: Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete (VIMÉSZ).
  • Székhelye: 2800 Tatabánya, Vájárköz 2.
  • Postacíme: 2803 Tatabánya, Pf.:3129
  • A szervezet emblémája: Fogaskerék, benne villám.
  • Működési területe: A Vértesi Erőmű Rt. és az MVM Rt. által alapított jogutód gazdasági szervezet, Tatabánya Erőmű Kft. az általuk létrehozott gazdasági szervezet és a fent nevezett egységekből kiszervezésre került munkavállalók, továbbá a Tatabánya Erőmű Kft-ből kiszervezett munkavállalók az MVM GTER Zrt. és OVIT Zrt. területei.
  • Jogi személy: Villamosenergiai-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Oroszlányi Erőmű, valamint a LIGA VHSZ középszintű szervezete VIMÉSZ érdekvédelmi szervezetének Tatabánya Erőmű Alapszervezeteinek jogutódja.


A VIMÉSZ működésének és tevékenységének alapelvei

A Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete továbbiakban (VIMÉSZ) a Tatabánya Erőmű Kft., az MVM GTER Zrt. és az OVIT Zrt. munkavállalóinak önkéntes akaratából létrehozott, egységes, önálló érdekvédelmi szervezete, amely a szolidaritás elve alapján képviseli és minden törvényes eszközzel, érvényesíti a munkavállalók gazdasági, szociális, munkajogi és kulturális érdekeit, érdekvédelmet nyújt tagjai számára és önsegélyező tevékenységet folytat.
A VIMÉSZ működése azokra a demokratikus formákra épül, (demokratikus választás és képviselet, alulról felfelé történő építkezés, önrendelkezés és önálló képviselet, egymás iránti szolidaritás elve) amelyek érvényre juttatják a tagság érdekképviseletét, és kizárják az antidemokratikus eljárásokat.

A VIMÉSZ tevékenységét az Alkotmány, a mindenkori érvényben lévő magyar jogszabályok, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglalt jogok, és jelen Alapszabály értelmében fejti ki. Tevékenysége a széles körű nyilvánosságra épül, melynek során a többségi vélemény érvényesítése mellett a kisebbségi vélemény kifejezését, képviseleti lehetőségeit is biztosítja.

A VIMÉSZ működésében, tevékenységében egyaránt nyitott más hazai és nemzetközi szakszervezet irányában. A tagság érdekének képviseletében és érdekvédelmében kész más szakszervezeti szerveződéssel a kölcsönösség, a szuverenitás és a szolidaritás elve alapján szövetségre lépni. Ezen megállapodások minden esetben az Alapszabály mellékletét képezik.

A VIMÉSZ mind működésében, mind tevékenysége során a politikai pártoktól független szervezet. A VIMÉSZ nem kíván semmiféle pártpolitikai csatározásban részt venni, magát független érdekvédelmi szervezetnek tekinti. Magasabb szintű ágazati, vagy országos szakszervezeti tömörüléshez történő csatlakozásról a Közgyűlés, illetve annak felhatalmazása alapján az Ügyvivő Testület jogosult dönteni.


A VIMÉSZ célja és feladata

  1. A VIMÉSZ célja: tagságának érdekképviselete és érdekvédelme a szolidaritás megteremtése és megőrzése.
  2. A VIMÉSZ feladata: feltárni és képviselni tagjai gazdasági, munkajogi, szociális és kulturális érdekeit, önsegélyező tevékenységet ellátni, védeni a tagságnak, mint munkavállalóknak a jogszabályokban biztosított jogait. Ennek érdekében élnie kell mindazon jogosítványokkal, melyet a jogszabályok, a kollektív szerződések és egyéb szabályzatok, megállapodások a szakszervezet számára biztosítanak.
  3. A VIMÉSZ tisztában van azzal, hogy tagjai és támogatói az erőmű biztonságos üzemeltetése szempontjából az emberi tényező vonatkozásában meghatározó jelentőséggel bírnak. Ennek tudatában fellép minden, a biztonságos üzemeltetést segítő szervezeti, műszaki, oktatási, dokumentációjavítással kapcsolatos, stb. intézkedés mellet, illetve érdekében, tekintet nélkül arra, hogy a kezdeményezés a menedzsment, a hatóság, vagy tagjainak köréből származik.


A VIMÉSZ érdekvédelmi szakszervezet történeti visszatekintése

Szervezetünk a Tatabányai Fűtőerőműben 1996. október 4-én Vért Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete (VÉRT MÉSZ) néven, a PArt MÉSZ szervezet segítségével alakult meg. Az alapító ülésen 36 fő részvételével megalakított érdekvédelmi szervezet - a Vért-en belüli erőműves szakmakultúra műszakos munkavállalóit képviselő - alternatív érdekvédelmi szervezetként jött létre. A VÉRT MÉSZ felsőbb kapcsolat rendszerének kialakítása során a villamosenegia-ipar középszintjén a LIGA VHSZ-hez, országos szinten pedig a LIGA konföderációhoz csatlakozott. Az új szervezet a felsőbb kapcsolat rendszerével közép és konföderációs szinten gyorsan felfutott, rövid időn belül elismerté vált és kivívta magának a tárgyalóasztalnál való részvételét. Helyi szintű környezetünkben, azonban nem volt könnyű elismertetni szervezetünket. A Munkáltató és a reprezentatív szakszervezetek folytonos ellenállásába ütköztünk, számtalan konfliktushelyzet bejelentésével kerültünk csak a tárgyaló asztalhoz. A VÉRT MÉSZ életének első négy évére, ezért a mai napig hőskorként tekintünk vissza.

A következő ötéves időszakban az egyéni konfliktushelyzetek bejelentése helyett a párbeszéd volt a jellemzőbb. Az erőműves és bányász szakmakultúrát képviselő reprezentatív szakszervezetek a VÉRT MÉSZ-t meghívták, a Vért-ben működő Koordinációs Bizottság oldalági egyeztető üléseire és a munkáltatóval történő tárgyalásokra. Ettől kezdve a Koordinációs Bizottságban az erőműves szakmakultúrát képviselő reprezentatív DUVISZ szakszervezetet erősítve, együttműködés kezdődött el a két szervezet között.

Szervezetünk életében a nagy változások 2004. évben kezdődtek. A Tatabányai Fűtőerőművet környezetvédelmi felújítással és egy gázmotoros erőmű építésének beruházásával tovább fejlesztették. A Bánhidai Erőmű környezetvédelmileg nem újult meg, így az 2004. december 31.-én bezárásra került, mely által tagságunk egyharmadát elveszítettük. A beruházott és felújított fűtőerőmű 2004. szeptember 01-én a Vért-ből kivált és új társaságként, Tatabánya Erőmű Kft. (TE Kft.) néven működött tovább. A kiválás során, a telephelyen dolgozó munkavállalók egy része végkielégítéssel létszámleépítésre került, egy része pedig átszervezéssel az anyacégnél maradt, mely változásokkal is taglétszámot veszítettünk. A Vért-ből történő kiválás a szervezet névváltozását hozta magával, ami VIMÉSZ-re módosult.
A tatabányai telephelyen maradt 113 munkavállaló a DUVISZ és a VIMÉSZ szervezetek között nem csak létszámilag, ha nem szakszervezeti rétegképviselet szempontjából is megosztott volt. A TE Kft. munkavállalóinak helyi képviseletére a két szervezet
2004. 12. 12-én Együttműködési Megállapodást írt alá és közös Tárgyaló Delegációt hozott létre. A megállapodás a jövőt tekintve, már tartalmazta a tatabányai telephelyen az „egy szakszervezeti modell” létrehozásának kidolgozását. A VIMÉSZ 2006. 12. 12-én tartott közgyűlésén a tagság és a DUVISZ részéről elfogadásra került az „egy szakszervezeti modell” megállapodása és annak alapszabálya. A megállapodás értelmében a későbbiek során a szakszervezetek:
- A VIMÉSZ a LIGA és LIGA VHSZ tagságát megtartva, 2007. februárban belépett a VDSZSZ szövetségbe is, mellyel konföderációkat és a villamos iparágban középszintű szövetségeket hidalt át. A VIMÉSZ a közösen elfogadott Tatabánya Erőmű Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete (TEMÉSZ) nevet áprilisban cégbíróságilag bejegyeztette. A DUVISZ a tatabányai telephelyén lévő tagjait és létszámarányos vagyonrészüket TEMÉSZ-nek átadta. A TEMÉSZ 2007 novemberében teljes körű tisztújító választást hajtott végre az új szervezetben.
Példaértékűnek és bátor lépésnek tartjuk az „egy szakszervezeti modell” létrehozásában a két szakszervezet együttműködését. Úgy gondoljuk, hogy ezzel elősegítettük és felgyorsítottuk azokat a jó irányú folyamatokat, melyek a későbbiekben a VDSZSZ és a LGA VHSZ életében bekövetkeztek.

A TEMÉSZ 2008-ban újbóli változásokon ment keresztül. Az MVM Zrt. Igazgatóságának 2007. február 21-én meghozott 7/2007 (II..21.) számú határozata értelmében az MVM GTER Kft. Zrt.-vé történő átalakításával, egy „Új Termelő Társaság” létrehozását irányozta elő, melybe az MVM Zrt. többségi tulajdonában lévő szénhidrogén tüzelésű fűtőerőművek üzemeltetői létszámát az MVM GTER Zrt.-be kellett kiszervezni. Az átalakulás így főként az MVM Észak-Buda Projekt Kft. és a TE Kft. munkavállalóit érintették. Az MVM GTER Zrt. létrejöttével az új társaságban szakszervezet képviseleti szempontból - hasonló helyzet állt elő, mint a 2004-ben a TE Kft-nél - a munkavállalók érdekvédelmét a VIKSZ és a TEMÉSZ látta el. A két szakszervezet vezetése és tagsága egyetértettek abban, hogy az MVM GTER Zrt-ben a hatékonyabb érdekvédelmi munka és annak minőségi javulásának eredményessége szempontjából, célszerű az érdekképviseletet „egy szakszervezeti modell” létrehozásával megvalósítani. Az MVM GTER Zrt-ben működő két szakszervezet között 2008. 08. 16-án Megállapodás jött létre az „egy szakszervezeti modell” létrehozásáról. A megállapodás értelmében a későbbiek során a szakszervezetek:
- A VIKSZ az MVM GTER Zrt-ben lévő tagságát és létszámarányos vagyonrészüket TEMÉSZ-nek átadta. A TEMÉSZ az MVM GTER Zrt-ben felvállalta az érdekvédelem ellátását, a szervezetének vezetésében az új tagság képviseletére – területi lefedettség elvén - tisztségviselői helyeket biztosított.
A VÉRT MÉSZ megalakulása óta tizenkét és félév telt el, mely nem mondható hosszúnak, de a történések alapján rövidnek sem. Aki ezt a történeti visszatekintést végig olvassa, már abba is belefárad, de az érdekvédelem egy folytonos harc, melyhez erős hit és kitartás kell, ami a TEMÉSZ érdekvédelmi szervezet tagságában és vezetésében meg van.

2008. április 01-én kiszervezett tatabányai munkavállalók az MVM GTER Zrt. és az OVIT Zrt. társaságokból 2009. július 01-én visszaszervezésre kerültek a TE Kft-be. A visszaszervezés után így maradt továbbra is tagságunk az MVM GTER Zrt-ben. A helyi tagság és az Ügyvivő Testületünk a korábban kialakított modell fenntartása mellett döntött. Ennek megfelelően a működésünket alapszabályilag módosítottuk, úgynevezett „fedő- ernyő” szervezetként való működésre. A kialakított új szervezeti formának a régi név már nem felelt meg. Az elnevezésünkben a Tatabánya Erőmű meghatározást, a Villamosenergia-ipari meghatározásra cseréltük (Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete, VIMÉSZ).

Az MVM Zrt. és a Tatabánya Megyei Jogú Város Önkormányzata, valamint az ELMIB Energetikai Zrt. között 2009. március 18-án szerződést írtak alá a TE Kft. értékesítésére. 2010. február 10-én megtörtént a Tatabánya Erőmű Kft. privatizációja, ezzel új fejezet kezdődött az életünkben.


A VIMÉSZ érdekvédelmi szervezet eredményei, amikre igazán büszkék vagyunk


A Vért-ben, a Munkáltató és a VÉRT MÉSZ között 2001-ben hosszan tartó, éles vita alakult ki a folytonos műszakos munkarendben dolgozó munkavállalók éves többlet munkavégzésének kérdésében. A hétköznapi fizetett ünnepek után járó pótpihenő napok elismertetésével a műszakos és reggeles munkavállalók éves munkaidőkerete azonos lett, mely az érintett munkavállalók részére éves szinten, átlagban 7-8 pihenő napot jelentett.

A Vért-ben, az erőműves szakma kultúrában egy bértarifa táblázat kialakításának tárgyalásai még 2001-ben kezdődtek el. A táblázatban szereplő munkaköri besorolások, a bérkategória minimum értékek, és azok időbeni felfejlődésének meghatározása közel féléves tárgyalás sorozatot igényelt a munkáltatóval. A bértarifa táblázat pénzbeli működtetésének vitája áthúzódott a 2002. évi bértárgyalások időszakára és az álláspontok bemerevedtek. A VÉRT MÉSZ konfliktushelyzetet jelentett be a munkáltatónak, amelyhez DUVISZ társszakszervezet is csatlakozott és közös sztrájkbizottságot állítottunk fel Az összefogás erejével komoly eredményt értünk el:
- A bértarifa táblázat 37 000 Ft-os működtetése az erőműves munkavállalók számára átlagban 20%-os keresetszínvonal növekedést jelentett. A vitaminpénztári befizetést
3000 Ft-ról 8000 Ft-ra emelte a Munkáltató.

A TE Kft-ben, 2005-ben az éves bértárgyalások során a két szakszervezet közös Tárgyaló Delegációja úgynevezett bérstruktúra kialakítását kezdeményezte, melyhez bérrendezést párosítottunk. A munkáltatóval történő egyeztetések során a bérstruktúra kialakításában a felek álláspontja nagyon közeli volt egymáshoz. Az új bérstruktúra felállítása és bevezetése átlagban 19,6%-os keresetszint fejlődést eredményezett a munkavállalók számára.

A TE Kft-ben, 2005-ben Vért-ből hozott Kollektív Szerződést a munkáltatóval több hónapos egyeztetések eredményével a TE Kft arculatára formáltuk.

A TE Kft-ben, 2005-ben a Munkáltató és a Tárgyaló Delegáció közös elhatározásából érdekeltségi rendszer kidolgozására került sor. Az érdekeltségi rendszer bevezetésének pénzügyi forrása a betegállományos anomáliákból keletkezett rengeteg túlóra igény, a feleslegesen kifizetett készenléti pénzek, stb., melyek mind apasztották a mozgóbért.
A munkavállalók lényegében a mozgóbér megtakarítására lettek ösztönözve oly módon, hogy a kialakított feltétel rendszerben érdekelté lettek téve. A megtakarított mozgóbér kifizetésének módja a megállapodásban leszabályozásra került. Az érdekeltségi rendszer bevezetésével elmondható, hogy Tatabányán a munkavállalók az éves keresetükért napi 8 órát dogoznak.

A TE Kft-ben, 2006-ban a szociális rendszert megreformáltuk A régi igazságtalan és egyenlőtlen elosztású rendszer helyett - a munkáltatóval együttműködve - kidolgoztuk a Cafetéria rendszerét, mely 2007-től bevezetésre került.

A TE Kft-ben, a 2008. 04. 01-én az MVM GTER Zrt-be és az MVM OVIT Zrt-be történt kiszervezések során mindkét munkáltatóval Foglakoztatási Megállapodást kötöttünk. Az aláírt megállapodások a kiszervezett munkavállalók tovább foglalkoztatásukra, béreikre, szociális juttatásaik megőrzésére garanciát nyújtottak.

A VIMÉSZ taglétszámát tekintve a TE Kft-ben dolgozó összes munkavállalóit figyelembe véve 90%-os. A szakszervezet szervezettségével soha nem lehetünk elégedettek, abban mindig van tenni való. A tatabányai telephely 90%-os szervezettségével sem lehetünk elégedettek, annál fogva sem, mert még mindig vannak „ingyen utazók”, akik csak szó nélkül, csendben, a szakszervezet közösségének hasznát élvezik, de annak munkájában, vagy tagságuk anyagi áldozatvállalásával sem hajlandók kivenni részük.

Küldje tovább! Nyomtatható verzió Vissza a lap tetejére
Atomerőműben Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete AES-Tisza Erőmű Kft. VDSZSZ Tagszakszervezet Ajkai Hőerőmű Munkavállalóinak Szakszervezete Budapesti Erőművek Szakszervezete Villamosenergiaipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége Borsodi Energetikai Kft. Szakszervezeti Bizottsága Dél-dunántúli Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Dél-magyarországi Áramszolgáltató Társaságcsoport Szakszervezete Dunamenti Hőerőmű Vállalat Munkástanács Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Elektromos Szakszervezet Energiaipari Karbantartók Szakszervezete Észak-Magyarországi Áramszolgáltató Dolgozóinak Szakszervezete Északdunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Ifjúsági Tagozat Komlói Fűtőerőmű Zrt. Dolgozóinak Szakszervezete Miskolci Erőmű Szakszervezet Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete Mátrai Erőmű Villamos Szakszervezete MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetség Nyugdíjas Tagozat VDSZSZ OVIT Rt. Tagszakszervezet Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete Pannonpower Rt. Villamosenergia-ipari Dolgozóinak Szakszervezete Schneider Electric Rt. Szakszervezet Tiszavíz Vízerőmű Kft. Munkavállalóinak Szakszervezete Tiszántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége ERBE Kft. Szakszervezete Villkesz Kft. Szakszervezete Villamosenergia-ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete Villamosenergia-ipari Munkavédelmi Képviselők Fóruma Villamosenergia-ipari Rendszerirányító és Üzemeltető Szakszervezete Villamosenergia-ipari Üzemi Tanácsok Fóruma
A Szakszervezetek.hu Press legfrissebb hírei

Szolgáltatások

2016.01.13 07:01 - Aliraza521

Csalnak-e a munkáltatók?

2015.01.06 07:39 - mariamunir

Erőművek és Szolgáltatók

2015.01.02 12:51 - qudsia

Mi újság a PADOSZ-nál?

2015.01.02 12:51 - qudsia
Még több téma...