Ferk Zoltán, Bíró János és Kiss Zoltán
E kitüntető tisztség során beszélgetünk vele munkájáról és a terveiről.
- János, ön évtizedek óta műszakba jár. Milyen életvitelt kíván ez egy dolgozótól?
- A műszakozásról röviden azt tudom megállapítani, hogy az mindenképp fárasztó, csupán az a kérdés, hogy kinek milyen áron fogadható az el. Számomra - és akkor most a folyamatos váltóműszakos munkabeosztásra gondolok - az első 20 évben a műszakozás nehézségeinek elviselésében jelentős befolyással bírt a munkahely biztos jellege és a bérezés egyaránt. Jelenleg a családi élet megszervezésében kimondottan hátrányos helyzetet jelent a folyamatos munkarend. Nyilván ez is megoldható, de a kompromisszumok száma most már egyre nagyobb, vagyis három kiskorú gyermek mindennapi életének megszervezése csak úgy valósítható meg, ha a család többi tagja mindebből nagyobb részt vállal.
- A hőerőművi üzemi tanácsválasztáson a legtöbb szavazatot kapta, és a tanács tagjai megválasztották elnöknek. Amikor először felmerült, hogy vállalná-e, milyen gondolatok foglalkoztatták?
- Valóban a legtöbb szavazatot kaptam, amit részben annak tulajdonítok, hogy a beosztásomnál fogva sokan ismernek és talán úgy ismernek, mint aki a rábízott feladatok elöl nem tér ki és próbálja azt képességeihez és tudásához mérten a legjobban, a közösség érdekeit szem előtt tartva megoldani. Az üzemi tanács megalakulásakor, majd az elnöki tisztség elnyerésekor főleg az a gondolat foglalkoztatott, hogyan lehet az üt.-t úgy megszervezni, hogy az hatékonyan működjön, képviselje a munkavállalók érdekeit, miközben a vállalat is előnyét lássa a szervezet működésének.
- Mennyire ismeri az üzemi tanács tagjait?
- Őket a munkakapcsolat szintjén jól ismerem, hiszen az erőmű üzemeltetése során velük nap mint nap kapcsolatba kerülök. A kollégák akár az üzemvitelt, akár a karbantartást vagy az adminisztrációt nézve éjjel-nappal rendelkezésre állnak, túlzás nélkül állíthatom, hogy egy jól működő nagycsaládként dolgozunk, egymásra számíthatunk!
- Korábban a Pannon Hőerőműnél tulajdonosváltás történt, az elmúlt évben a felsőbb vezetésben is. Az üzemi tanácsnak konkrétan ki illetve mely szervezet lesz a tárgyaló partnere?
- Az üt. és a felső vezetés közötti kapcsolattartás rendje még nem kiforrott, lévén, hogy a testület munkáját a jelenlegi felállásban még csak a 2008. április 16-i alakuló ülése óta folytatja. Az aktuális napi kérdésekben a kapcsolattartás a PANNONPOWER HOLDING Zrt. Gazdasági Igazgatóság humángazdálkodási csoportvezetőjével, dr. Vargha Szabolcs úrral valósul meg. A munkáltató és az üt. közötti párbeszédet a kidolgozásra kerülő üzemi megállapodás szerint gondoljuk megvalósítani.
- Jelenleg melyek a legfontosabb feladatok?
- Az üt. a felmerülő igény szerint ülésezik, ami szinte heti gyakoriságot jelentett a megalakulása óta eltel másfél hónapban. A jövőben a hatékony működéshez a gyakorlat fogja megszabni a szükséges ülésszámot és gyakoriságot. A jelenlegi, viszonylag nagy aktivitást az tette szükségessé, hogy a kollektív szerződésben rögzített szociális vagyon tárgyában történik változás, illetve a Pannon Hőerőmű Zrt. Felügyelőbizottságába munkavállalói tag delegálását kellett lebonyolítani. Mindezen feladatok határidőre történő megoldása az újonnan alakult tanács első próbatétele volt.
Az év során fontosnak tartott feladatunk a kapcsolattartás megszervezése a felső vezetéssel és a vállalatnál működő érdekvédelmi szervezetekkel, a szakszervezetekkel, továbbá az üt. működésének a megszervezése és az ügyrend kialakítása.
- Azt hiszem abban egyetért velem, hogy a villamosenergia-iparágban dolgozni mindig rangot jelentett. Az ön szakmáját, munkakörét tekintve pedig ezenkívül elmondható, hogy az nagyon felelősségteljes, igen komoly beosztás a pécsi hőerőműnél is.
Gyermekei közül valamelyik követi-e az édesapja szakmáját?
- A jelenlegi, gyorsan változó világban azt felmérni, hogy a jövőben egy jelenleg még igazán a világgal csak ismerkedő tizenéves, ill. annál is fiatalabb gyermek érdeklődési köre hogyan alakul, lehetetlen. Na már most az én gyermekeim ebben a korban vannak, nem tudnék jóslásokba bocsátkozni jövőjükkel kapcsolatban, de ahhoz, hogy a jövőben bármely területen esélyük legyen, azt most kell tanulással megalapozniuk.
A jelenlegi munkahelyemen, a Pannon Hőerőmű Zrt.-nél, ill. annak jogelődjénél, a Pécsi Hőerőmű Vállalatnál dolgozom 1985 óta, mint az energiatermelést, esetenként a javítást operatív módon irányító ügyeletes mérnök. Ezt megelőzően 1978-1982. között a vegyiparban, mint szakmunkás dolgoztam. Felsőfokú tanulmányaimat Pécsett és Budapesten végeztem. Pécsen a Pollack Mihály Műszaki Főiskola épületgépész szakán mint üzemmérnök, Budapesten, a Műszaki Egyetemen a gépészmérnöki kar folyamattervező szakán okleveles mérnökként végeztem 1991-ben.
Családommal - feleségemmel és három kiskorú gyerekemmel - Pécsen lakom családi házban, ami a nyugodt pihenést és gyermekeim számára a szabad mozgásteret biztosítja. A folyamatos váltóműszakos munkarend - amiben dolgozom - különösebb társadalmi tevékenységre, olyan kedvtelésre, ami a normál munkarend szerint dolgozó embereknek általános, nem ad lehetőséget. Kevés szabad időmet szívesen töltöm túrázással a természetbe, ill. a hétvégi házamban - amely Baranya megyében, Fekeden található - a gyümölcsöskertem gondozásával. A jövőbe tekintve magam és családom boldogulását tartom a legfontosabbnak, amihez jelenlegi munkahelyem jövője is szervesen hozzátartozik.