Elindult a Pannonpower Holding Zrt. energiaültetvény-programja a Dél-Dunántúlon: A cég a közelmúltban 500 hektáron kezdte meg energianyár, 150 hektáron pedig energianád nagyüzemi termesztését. Az utóbbi ültetési munkálatait május 26-án a sajtó munkatársai is figyelemmel kísérhették a Somogy megyei Nagybajom külterületén.
Energianád vetőmagot adagolnak a vetőgépbe
Braun Attila, a vállalat fejlesztési igazgatója beszámolt arról, hogy az energianád, kínai nád, vagy latin nevén miscanthus igénytelen fűféle, melynek gondozása, a többi energianövényhez hasonlóan, viszonylag kevés ráfordítást igényel. Megóvásához, fejlődéséhez nincs szükség sok vegyszerre, gyengébb termőterületeken is megél, jó a klímatűrő képessége, azaz az esetleges hoszszabb idejű szárazság, a jégverés, a korai fagyok sem károsítják jelentősen, viszont 10-15 évig is elél, 2-3 éves korától évente aratható, fűtőértéke a gyengébb minőségű szénéhez hasonló.
Az igazgató elmondta, az első nagyüzemi termesztést célzó dél-dunántúli energianyár- és energianád-ültetvény kialakítása a Pannonpower saját beruházásának eredményeként valósul meg, a projektre hektáronként több mint félmillió forintot költenek. A vállalat célja, hogy a jövőben a Baranya, Somogy, Tolna alkotta régió összesen 540 ezer hektárnyi szántóföldjének 2 százalékán végezzen, vagy gazdákkal szerződve végeztessen energianövény-termesztést. Elsősorban azokat a területeket vonnák ilyen célú művelés alá, melyeken más növény gazdaságosan nem termeszthető. E tevékenység több milliárd forint árbevételt eredményezne a térségben és több száz, vagy akár ezer ember foglalkoztatását is lehetővé tenné.
A cég a francia Dalkia cégcsoporthoz tartozik, amely a világ 38 országában van jelen. Magyarországon 2 üzletágban tevékenykedik: az energetikai szolgáltatások és az erőmű üzletág területén összesen mintegy 830 alkalmazottal.
A cég egyik magyarországi zászlóshajójának számító Pannonpower Holding Zrt. vezetői 2007 nyarán jelentették be, hogy 2008-ban megkezdik a fás szárú energianövények nagyüzemi termesztését és termesztetését, utóbbihoz várják a gazdák jelentkezését. Az energianövények telepítésére a pécsi erőmű biomassza blokkjainak tüzelőanyaggal való ellátása, illetve a tűzifa fokozatos kiváltása miatt van szükség, amely jelenleg a biomassza-blokk összes fűtőanyagának 65-70 százaléka. A Pannonpower 2012-ig kb. 17 milliárd forintos költséggel az erőmű gázüzemű kazánjait kiváltó újabb, 35 megawatt teljesítményű biomassza blokk építését és üzembe helyezését tervezi. A társaság a biomasszából elsősorban elektromos energiát termel, de a blokkok Pécs távhőellátásában is részt vesznek, és a cél az, hogy az erőmű négy év múlva kizárólag a környéken termesztett energianövények felhasználásával működjön.