A Paksi Atomerőmű Zrt.-ben 2007. évi bérmegállapodás megkötésére irányuló tárgyalások hét forduló ellenére sem vezettek eredményre. Nem sikerült megállapodásra jutni a legfontosabb kérdésekben az alapbérfejlesztés és keresetfejlesztés százalékos mértékében sem. A tárgyalások 2007. április 16-án megszakadtak, mivel a munkáltató kinyilvánította, hogy a tárgyalásokat eredménytelenség miatt meghiúsultnak tekinti, s egyben közölte, hogy egyoldalúan bérfejlesztési ajánlatot tesz a munkavállalóknak.
A munkáltató a tárgyalások meghiúsulására való hivatkozással - amelynek okát, a szakszervezetek túlzott követelésére és rugalmatlan magatartására vezette vissza - 2007. április 01-től 5%-os személyi alapbérfejlesztésre (csak április elsejei hatállyal, ami éves szinten 3,75 % alapbérfejlesztésnek felel meg!) és fix pótlék ( pl. hegesztői pótlék, hatósági pótlék, reaktorszerelői pótlék stb.) emelésére ajánlatot tett. A munkáltatói közleményből vált nyilvánvalóvá, hogy ajánlatát csak a határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkező munkavállalók részére fogja megtenni.
A munkáltató közleményében azt is kinyilvánította, hogy az ágazati bérmegállapodásban szereplő 7,5 %-os átlagkereset-fejlesztési mértéket biztosítja. Ezt azonban úgy kívánja megvalósítani a 3,75 %-os alapbérfejlesztés ellenére, hogy a hiányzó részt mozgó bér jellegű ( jutalom, prémium, célprémium stb.) kifizetésekkel pótolja. Ismerve a korábbi évek ilyen irányú munkáltatói gyakorlatát, feltételezhető azonban, hogy az csak a munkavállalók egy részének jelenthet többlet kereset lehetőséget. Statisztikailag esetleg kimutatható lesz a növekedés, de az közel se fogja azt jelenteni, hogy abból minden munkavállaló részesülni fog.
A munkáltató ajánlat mindösszesen csak alapbérfejlesztés, illetve az ún. fix pótlékok (ami a munkavállalók csak egy szűk körét érinti) emelésére vonatkozott. A szakszervezetek egyéb igényeit, hogy állapodjanak meg a teljes munkaidős munkavállalók bértömegének összegében, a foglalkoztatandó létszámban, várható bértömeg-megtakarítás felhasználásában, az üzleti terv felett esetleg megtermelendő villamos energia értékesítéséből származó többletnyereség felosztásában, a munkáltató, a tulajdonos (MVM Zrt.) teljes egészében elutasította, még elvi szinten se volt hajlandó azokról tárgyalni. A tárgyalásokon nyilvánvalóvá vált, hogy a munkáltató nem akar a szakszervezetekkel olyan alapvető kérdésekben megállapodni, mint a bértömeg, a foglalkoztatandó létszám. A munkáltató a szakszervezeteket, illetve rajtuk keresztül a teljes munkavállalói kört csupán csak végrehajtói szintre kívánja degradálni, nem kívánja partnerének tekinteni.
Szakszervezetek álláspontja szerint a munkáltató merev tárgyalási magatartása akadályozta meg a bérmegállapodás megkötését. A szakszervezetek hajlandók lettek volna ajánlatukat újra megfogalmazni, ha az ahhoz szükséges és a kért adatokat a munkáltató biztosította volna számukra. Ezt azonban többszöri kérésre sem tette meg, amellyel megsértette a szakszervezetek tájékozódásához való jogát is.
A munkáltató 2007. április 17-én megkezdte az egyéni munkaszerződés módosítások aláíratását, amelynek módszere - vezetői nyomásgyakorlás, egyéni rábeszélés, stb. - jelentős munkahelyi feszültségek kialakulását eredményezte.
A munkavállalók számos esetben elutasították a munkáltató béremelési javaslatát, de többen engedve a vezetői nyomásnak, tartózkodva a munkahelyi feszültség további élezésétől, elfogadták azt. A viszonylag nagyszámú munkavállalói aláírás nem a szakszervezeti követelés elutasításából, hanem elsősorban a munkahelyük elvesztésének félelméből, illetve a munkáltatói elvárásnak való megfelelési kényszerből fakadt.
Az erőműnél működő szakszervezetek számára a munkáltatói javaslat és az alkalmazott gyakorlat tartalma és formája egyaránt elfogadhatatlan, ebben valamennyi szakszervezetnek egységes véleménye alakult ki, ezért 2007. április 17-én délelőtt úgy döntöttek, hogy a kialakult feszült helyzet rendezése céljából kollektív munkaügyi vitát jelentenek be a munkáltatónál.
A munkáltató 2007. 04. 18-án a beadványt visszautasította, elsősorban jogi és tartalmi kifogásokra hivatkozva. A szakszervezetek által a beadványukban is szerepeltetett figyelmeztetést, - hogy a munkáltató függessze fel ezzel kapcsolatos intézkedéseit - a PA Zrt. vezetése figyelmen kívül hagyta, azokat a beadvány kézhezvétele után is tovább folytatta.
A szakszervezetek 2007. 04. 19-i közös testületi ülésükön értékelték a kialakult helyzetet, és úgy döntöttek, hogy újabb kisérletet tesznek a munkáltató felé, hogy folytassák a tárgyalásokat.
A szakszervezetek a felek közötti vita megoldásának segítésére javasolják a munkáltatónak, hogy kerüljön bevonásra a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat részéről közvetítő.
A szakszervezetek úgy ítélik meg, hogy az eddig megtett lépéseikkel a tárgyalókészségüket bizonyították.
Paks, 2007. 04. 19.
PADOSZ | MÉSZ | Munkástanács | ATISZ |
---|
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)