Egy évvel ezelőtt jelent meg cikkünk a Paksi Atomerőműben foglalkoztatott egyik kft. bérfejlesztésével kapcsolatban, amelyben elismerően írtunk a korrekt és mindkét fél részére elfogadható bérmegállapodásról.
Elsődleges célunk a cikk megírásával kapcsolatban az volt - a siker felett érzett örömünk megosztásán túl- , hogy a példaértékű megállapodással a többi munkáltató felé kívántuk úgymond megmutatni: az “Így is lehet” tanulságát.
A cikknek volt utóélete. Egy másik kft. ügyvezetője, ahol már több mint két éve nem volt bérfejlesztés, találva érezte magát (joggal!) és egy tárgyalás során ki is fejtette az ezzel kapcsolatos véleményét. A reagálásában megpróbálta a megállapodás értékét kisebbíteni és leértékelni. Természetesen mi akkor és ott kellő nyomatékkal megválaszoltuk és megvédtük a megállapodást.
Azóta eltelt egy év és az említett kft. életében - az ATOMIX Kft.-ről van szó - jelentős változások következtek be. A kft. 100 %-os tulajdonosává a Paksi Atomerőmű vált, és a kft. ügyvezetője is új személy lett.
A kft. fő profilja a rendészeti és tűzoltósági tevékenységeken túl az ún. munkaerő-kölcsönzési tevékenység, amelynek keretében közel 600 munkavállalót biztosít az atomerőmű működtetéséhez. Ennek a munkavállalói körnek a 2002.évi bérmegállapodása az, ami miatt tollat ragadtunk és az egész cikk megírásába kezdtünk.
Az idei bértárgyalás során a korábbi munkáltatói magatartással szöges ellentétben sikerült közösen egy olyan bérmegállapodást tető alá hozni, amely nagy előrelépés a korábbi időszakhoz képest. Az említett munkavállalók január 1-jei hatállyal átlagosan 9%-os alapbérfejlesztésben, illetve akik a munkaköri átlaguktól 5- 10 %-ot meghaladóan elmaradtak, további 0,5-1%-os korrekcióban részesülhetnek. A szakszervezetünk részéről mi úgy értékeljük a megállapodást, hogy azzal az első - és nem kis - lépés megtörtént a korrekt és remélhetőleg további újabb eredményeket hozó együttműködésben.
Bízunk benne, hogy ez a folyamat nem szakad meg. Reméljük, hogy a jövőben is be tudunk számolni hasonló eredményekről és leírhatjuk a bevezető mondatunkat egy kis kiegészítéssel: És még így is lehet.
(Forrás: "forró drót" újság 8.évf. 4.sz.)