Az EPSU (Európai Közszolgáltatási Szakszervezetek) konferenciát szervezett 2005. december 12-13-án Brüsszelben.
A konferencia a kollektív alkuval kapcsolatos kulcskérdéseket vitatta meg, mind európai, mind nemzeti szinten. Magyarországot, és azon belül a villamosenergia-ipari közszolgáltatást a VDSZSZ delegáltjaként Bocsor István és egy ATOMIX káeftés üzemi tanácstag kolléganő képviselte.
Az eredményes és hatékony tárgyalás érdekében a szervezők mintegy 40 oldalnyi írásos előkészítő (tájékoztató, vitaindító) anyagot készítettek el és küldtek meg a konferencia előtt a résztvevőknek.
A konferencia a 2004. évi EPSU Kongresszuson meghatározott két fontos területet, az alacsony béreknek, és az erőforrás kihelyezés kérdéskörének megvitatását tűzte ki céljául.
Európa 28 országából jelen lévő 110 képviselő a kétnapos konferencián a fő célokon túl részletesen foglalkozott a kollektív tárgyalásokkal, a munkaidővel, a fiatal és
migráns munkavállalók foglalkoztatási problémáival is.
A konferenciát megtisztelte jelenlétével és ahhoz hozzá is szólt Helena André, az EMCEF (Európai Szakszervezeti Szövetség) főtitkárhelyettes aszszonya.
A konferencia fesztelen hangulatban és nagy aktivitással zajlott le. A különböző nemzetségű delegátusok egymás közötti nyelvi megértését szinkrontolmácsok biztosították. A magyar delegációt Gecse Márki Mónika, Belgiumban élő honfitársnőnk segítette magas színvonalú tolmácsolásával.
A második napon került sor a műhelymunkának nevezett csoportfoglalkozásra. A szervezők a küldötteket három csoportra osztották, egy-egy moderátor kijelölésével. A magyar delegáció egy norvég szakszervezeti kolléga által összefogott csoportba került. A csoport tagjai belga, norvég, svéd, dán, finn, francia, cseh, szlovák, bolgár és észt delegátusok képviselői voltak. A csoportbeszélgetésen minden egyes ország képviselőjének be kellett számolnia a hazai gyakorlatról, úgy a munkaidőt, mint a minimálbér kérdését tekintve, illetve a rugalmas munkaidőben történő foglalkoztatással kapcsolatos véleményre és hazai gyakorlatra is ki kellett térnie. Érdekes és tanulságos volt a sok hasonlóság illetve azonosság, amelyek az egyes országok képviselői által elhangzottak. A műhelymunka után a konferencia plenáris ülésen folytatta a munkáját, ahol az egyes csoportok vezetői beszámoltak a műhelyfoglalkozáson elhangzottakról.
Az egyes témák megvitatása után az EPSU titkárságának a munkatársai, akik a konferencia előkészítői és levezetői feladatait látták el, összegezték az elhangzottakat, illetve felvázolták azt, hogy az EPSU Végrehajtó Bizottságának következő ülésére mely előterjesztéseket fognak tenni. Ezt követően a VB-nek lesz feladata az egyes témákban a közös és egységes szövegezésű, európai szintű szakszervezeti politika megfogalmazása.
(Forrás: "forró drót" újság 12. évf. 1.sz.)