A Szövetséget létrehozó szakszervezetek - Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete, Paksi Atomerőmű Munkástanács, Bánya- és Energiaipari Dolgozók Szakszervezete, Magyar Villamos Művek Szakszervezeti Szövetsége, Tatabányai Erőmű Munkavállalók Érdekvédelmi Szervezete, Műszakos Dolgozók Érdekvédelmi Szervezete-Paksi Atomerőmű Zrt., Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Szakszervezete, Dunántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet, Villamosipari Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. Szakszervezete és a VDSZSZ Országos Villamos-távvezeték Rt. Tagszakszervezete - elfogadva az Alapszabályt, rögzítette a szövetségi célt és feladatokat, a tagsági jogokat és kötelességeket, meghatározta a Szövetség szervezetét és működési rendjét, az elnökség tagjainak számát és szabályozta a gazdálkodási-pénzügyi feltételeket.
A Szövetség figyelembe vette és veszi, hogy a Magyar Villamos Művek és a többségi vagy kizárólagos tulajdonában lévő társaságok egységes üzletpolitika alapján végzik tevékenységüket. Ezzel összefüggésben a Szövetséget létrehozó szakszervezetek feladata az MVM TSZSZ-hez tartozó tagok érdekeinek képviselete, és a Munka Törvénykönyvében biztosított jogait ennek figyelembevételével kívánja gyakorolni. A Szövetség céljának tekinti az egységes üzletpolitikára épülő konkrét üzleti tervek részét képező humánpolitika létrehozását, ennek érdekében a munkáltató képviselőjével megállapodások megkötését, mely célok elérésével a Szövetség garanciát lát arra, hogy a vállaltcsoport minden tagjának munkavállalói azonos elvek alkalmazásával részesüljenek a megtermelt javakból.
A Szövetség céljának tekinti, hogy legyen a vállaltcsoport egészére vonatkozó kollektív szerződés, továbbá erre alapozva minden tagjának legyen kollektív szerződése. Mind a társaságcsoport egészére vonatkozó, mind az egyes gazdasági társaságoknál lévő kollektív szerződések vegyék figyelembe a munkaügyi miniszter által kiterjesztett Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződést, ugyanakkor adjanak lehetőséget, hogy a tagvállalatok specifikumából eredő differenciálások is megvalósulhassanak. Az összesen 11 pontban felsorolt A szövetség célja és feladata (Alapszabály II.) fejezetben szerepel többek között, hogy a Szövetség a szakszervezeti jogok gyakorlásánál, a kötelezettségek teljesítésénél alulról építkezve alakítja ki és képviseli az egyes konkrét ügyekhez kapcsolódó munkavállalói álláspontot, törekszik a kollektív munkaügyi viták megelőzésére, de konkrét munkaügyi jogvitában a Szövetség ingyenes jogi segítséget nyújt annak a tagjának, aki ezt igényli. A Szövetség felvállalja tagjainak képviseletét szociális kérdésekben is, valamint minden olyan témában, melyben a Szövetségi Tanács, az MVM TSZSZ legfőbb döntéshozó szerve megbízza.
A Szövetségi Tanács nyílt szavazással hozza meg döntéseit, melynek érvényességéhez az összes szavazatok 50%-a + 1 szavazat szükséges. Szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt. A vállalatcsoport-szintű kollektív szerződés megkötéséről szóló döntés és az MVM Zrt. vállalatcsoport Érdekegyeztető és Konzultációs Fórumának Ügyrendje esetében teljes konszenzusra van szükség, azaz ezekben az ügyekben a döntés érvényességéhez egyhangú szavazásra van szükség.
Az Alapszabály rögzítette, hogy az MVM TSZSZ Elnökség tagjainak száma 5 fő, s az új Szövetség elfogadva az alapszabályt, megválasztotta a tisztségviselőit. Az MVM Társaságcsoporti Szakszervezeti Szövetsége elnöke Gál Rezső (VDSZSZ elnök), elnökhelyettes Berkes Sándor (MÉSZ elnök), elnökségi tagok: Kovács István (TEMÉSZ elnök), Lőrincz László (PADOSZ elnök), Téglás József (DUVISZ elnök).
Az MVM vállalatcsoport szervezeti és működési rendjéhez tartozik az MVM Zrt. Vállalatcsoport Érdekegyeztető és Konzultációs Fóruma. E fórum munkáltatói oldalát az irányító részvénytársaság vezérigazgatója által kijelölt személyek, míg a munkavállalói oldalt az MVM TSZSZ elnöksége képviseli. ( -ács)