Az országban sokan nem hallottak korábban Mátrakeresztesről. A kicsiny település, amely közigazgatásilag Pásztóhoz tartozik, a közelmúltban olyan természeti katasztrófát szenvedett, amelyre eddig még soha nem volt példa azon a környéken. Április 18-a fekete betűkkel vonult be a keresztesiek krónikájába. A hétfői nap szelíden telt el, hogy aztán este bekövetkezzen a derült égből a villámcsapás. Az idősek azt hitték, eljött a világvége, a fiatalok meg arra gondoltak, hogy ennél rosszabb életükben már aligha jöhet.
Óriási pusztítás
Az özönvízszerű záporeső, a nyomában hulló jég és a vihar hihetetlen pusztítást végzett. Mátra-keresztesen és környékén a víz hidakat semmisített meg, házakat sodort el, portákat tett tönkre, utakat, közműveket tüntetett el. Csaknem harminc lakóház vált lakhatatlanná, megannyi károsodott, alig maradt szárazon pince. Megszűnt az áramszolgáltatás, az ivóvízellátás. A látvány szörnyű volt és a nyugodt, békés élethez szokott mátraiak számára egyszerűen leírhatatlan volt. Számos család egész életen át végzett munkája vált a katasztrófa áldozatává.
Mindent letarolt
A Csörgő patak szinte folyóvá duzzadt, a víz mázsás köveket, fákat, hordalékot, szemetet vitt magával és mindent letarolt, ami az útjába került. Stork J. Gábortól, az ÉMÁSZ Rt. salgótarjáni régióközpontjának munkatársától megtudtuk, hogy a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság utasítására még aznap este megszüntették a település villamosenergia-ellátását. Ezt azért tették, mert a víz több állomást tönkretett, oszlopok dőltek ki, vezetékek szakadtak el és a kieső transzformátor-állomásokat újakkal nem lehetett kiváltani. Mintegy fél napig volt áram nélkül Mátrakeresztes, ezalatt a tűzoltók, a katasztrófavédelem szakemberei, a helyiek, az önkéntesek, a polgári védelmisek - és mindenki, aki csak élt és mozgott - a mentéssel foglalkozott. Mentették az embereket, az értékeket, az állatokat, már ahogyan tudták, ahogyan sikerült. A bajban természetesen nem hagyta magára a mátraiakat az ÉMÁSZ Rt. sem.
Ideiglenes átkötéssel
A kieső állomásokat ideiglenes, vezetékes átkötéssel pótolták, majd másnap délben a szolgáltatást is helyreállították. A fővárosból hozatott emelőgép segítségével megmentettek egy alámosott állomást, majd megkezdődhetett az aprólékos munka, a mintegy négyszáz méter hosszú kisfeszültségű hálózat felépítése. Tucatnyi émászos szakember, megannyi kisebb-nagyobb gép napokig dolgozott a településen és környékén, hiszen károk keletkeztek Gyöngyöspatán, Mátraalmáson és Szuhán is. A természeti katasztrófát megörökítették a televíziós és amatőr videofelvételek, az ott készült fotók. Azóta az élet visszatért a normális kerékvágásába, a történteket azonban nem lehet elfelejteni. Országos összefogás bontakozott ki a mátraiakért. Segített a kormány, segítettek az érintett megyék, a biztosítók, a környező városok, a cégek, a magánszemélyek. A sok százmillió forintos kár enyhítése érdekében felhívást adott ki a Magyar Vöröskereszt, míg a felajánlások sora a mai napig nem ért véget. Az ÉMÁSZ Rt. sem maradt közömbös, a társaság jelentős részt vállalt magára annak érdekében, hogy Mátrakeresztesen újra mosolyogjanak az emberek.
Győri István
(Forrás: "forró drót" újság 11. évf. 6.sz.)