1988. márciusában kerültem a Komlói Fűtőerőműhöz, akkor még szenes erőmű volt, mit tagadjam először nagyon nehéz volt megszokni az igencsak piszkos munkát, de a jó társaság átsegített ezeken a nehézségeken. Lakatosként kezdtem, idővel hegesztőként is számítottak rám, jelenleg is ebben a beosztásban dolgozom.
-Hogyan kerültél kapcsolatba az érdekvédelemmel és mikor?
-2009-ig a Pécsi Erőmű tagszakszervezete voltunk, utána szétváltunk és csatlakoztunk az EVDSZ-hez. Ekkor búcsúzott tőlünk az előző főtitkár, Aipl József, akinek mindannyian sokat köszönhetünk. Bár én belépésem óta szakszervezeti tag vagyok, csak 2009-től vagyok tisztségviselő. Bevallom a kollégák unszolására vállaltam el ezt a tisztséget, amit ezidáig nem bántam meg. Természetesen a tapasztalatszerzés a mai napig tart, amiben nagy segítségemre van a főtitkár, Molnár László, akinek már komoly helyi és országos ismeretei vannak az érdekvédelem terén.
-Miért tartod fontosnak hogy minél több munkavállaló belássa, hogy összefogással lehet jobb munkakörülményeket elérni?
-Mert az összefogás ereje olykor talán a munkáltatót országos szinten, ezen kívül pedig a mindenkori kormányt is arra figyelmezteti, hogy nem lehet mindig megkerülni a munkavállalókat. Ez idáig remekül hangzik, sajnos az összefogás jelenleg Magyarországon még nem mindig valósult meg. Főleg ha a nagy tradíciókkal rendelkező nyugat európai szakszervezeti és civil összefogásokra gondolunk.
-Véleményed szerint mennyire bíznak az emberek az érdekvédőkben, illetve milyen elvárásaik vannak feléjük?
-Úgy gondolom ebben a kérdésben elég vegyes a kép. Nem lehetünk egyáltalán elégedettek, ha a baj forrása abból fakad, hogy a mindenkori kormányzat jogi eszközökkel megpróbálja csorbítani a szakszervezetek jogkörét, illetve ezáltal rombolja a presztízsét. Persze minden vitás kérdést igyekszünk felvetni, az ÜSZB gyűlésen, illetve elsősorban a főtitkár vezetésével rámutatni a problémákra a cég vezetése előtt is. A munkavállalók elvárják a segítséget ebben a sokszor kiszolgáltatott világban.
-Hogyan ítéled meg az üzemi tanács és a szakszervezetek súlyát, hogyan egészítik ki egymást?
-Nálunk az üzemi tanács és a szakszervezet közös gyűléseken vesznek részt. Együtt tárgyaljuk meg a problémákat, bértárgyalásokon és egyéb fajsúlyosabb ügyekben az üzemi tanács vezetője is részt vesz a cég vezetésével folytatott tárgyaláson.
-Milyen a viszonyod az EVDSZ-el és képviselőivel?
-A főtitkárt egy évben egyszer-kétszer elkísérem szövetségi gyűlésre, illetve országos konferenciára. Így már találkoztam jó pár tisztségviselővel, figyelemmel hallgatom felszólalásaikat, illetve próbálom azt itthoni munkatársakat tájékoztatni az ott folyó munkáról.
-Az erőműben melyek a kiemelt ügyek mostanában?
-Elsősorban várjuk a VKSZ tárgyalásának országos eredményeit, ami az emberekben aggódást vált ki, illetve a cafeteria kérdése a fő beszédtéma, amelyről még mindig folynak a kormányszintű tárgyalások.
-Van-e hobbid és mivel tudsz kikapcsolódni?
-Mivel túl sok időm nincs, azért néha eljárok horgászni, kézilabda meccsre szeretek járni és néha esténként internetezek.
-Hol élsz a családoddal és hogyan töltöd az időt?
-Komlótól 9 km-re levő Magyarszéken lakom. Nős vagyok van egy 17 és egy 21 éves lányom. Mindketten tanulnak. A feleségem Pécsett dolgozik kesztyűs szakmában.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)