Az érdekegyeztetés aktuális hazai állapotáról, a szakszervezeti mozgalom jövőbeni feladatairól tartott tájékoztatót és ismertetőt dr. Szilágyi József az EVDSZ elnökhelyettese.
Az elnökhelyettes elmondta, hogy a szakszervezetek és a döntéshozói oldal viszonya megváltozott az eddigiekhez képest abból a szempontból, hogy sajnálatos módon a kormányzati intézkedések, a munkavállalókat és a munka világát érintő rendelkezések elfogadása az érdekegyeztető szervezetek kizárásával történnek. Jelenleg a szakszervezetek és az EVDSZ-nek, mint szövetségnek a fő célja az eddig elért eredmények megtartása. A legnagyobb kifogás azokat a kormányzati intézkedéseket érinti a szakszervezet részéről, amelyek rontják a munkavállalók a szociális és gazdasági helyzetét, a foglalkoztatást is érintik: Ezek a korengedményes és korkedvezményes nyugdíj megszüntetésének terve, az Országos Érdekegyeztető Tanács megszüntetése, a Munkatörvénykönyv módosítása. Egyes, valamint a LIGA Szakszervezetek sztrájkbizottságot alakítottak és kérték a kormányt, jelöljön ki tárgyalódelegációt az ügyek megvitatására. Mivel a kijelölés nem történt meg, több szakszervezet – más ágazatoké is – sztrájkot és demonstrációt hirdetett. Július 4-én végül sor került a szakszervezetek és a kormány képviselőinak tárgyalására. A tárgyalások jelenleg is tartanak, a fentebb jelzett témákban és remélhetőleg eredményesen zárulnak. Emellett a sztrájktörvény módosítása ellehetetleníti a szakszervezetek ezen nyomásgyakorló eszközének alkalmazását.
-Mindez alaptörvényt sért a szakszervezetek álláspontja szerint, ennek ellenére nem adhatjuk fel a munkavállalók érdekeinek képviseletét. A fiataloknak meg kell érteniük, hogy egyes rendelkezések, melyek az utóbbi időben láttak napvilágot, lehet, hogy őket még közvetlenül nem érintik, mint például a korkedvezmény intézménye, de eljön az idő, mikor érintettek lesznek, emellett nem mindegy egy állampolgárnak sem, mi lesz megjelölve nyugdíjkorhatárként. Látható, hogy a munkahelyeken az üzemi tanácsok szerepét kívánják növelni a döntéshozók, illetve olyan kérdéseket kívánnak saját hatáskörbe vonni, mint a minimálbér és a garantált bér megállapítása, melyekről eddig a tripartit szociális párbeszéd keretében állapodtak meg az érintett felek, a kormány, a munkáltatói és a munkavállalói érdekképviseletek. Meg kell érteniük a fiataloknak is, a jelenlegi helyzet minden munkavállalót érint, a kormányzati intézkedések az ő élet- és munkakörülményeit is sértik, ezért minden demonstráción – akár szolidaritásból is – jelen kell lenni és ki kell nyilvánítani véleményünket és akaratunkat, hiszen a jelenlegi munkafeltételeket akkor tudják a dolgozók megőrizni, ha képesek és készek a tiltakozásra- hangsúlyozta Szilágyi József.
Az elnökhelyettes vázolta a nyáron elindított folyamatokat, melyek végkifejlete az őszre várható: A konföderációk látják a veszélyt és hajlandók az összefogásra, de a folyamat nagyon nehézkes, különböző feltételrendszereket támasztanak az együttműködésre, ez nem jó. Több ponton indult tevékenység: Megalakult egy operatív bizottság, mely a szeptemberi demonstrációsorozatot készíti elő, alternatívákat dolgoznak ki azon foglalkozásbeliek számára, akiknek eleve tiltott a sztrájk. A résztvevő szervezetek felmérést készítenek a sztrájk képességről, illetve külön kommunikációs bizottságot állítottak fel a hatékonyabb belső és külső megjelenés, kapcsolattartás és tájékoztatás érdekében. A kitűzött célok határozott és egyértelmű megfogalmazást kapnak. A szakszervezeti célok meghatározása alapvető a jelenlegi szakszervezeti tevékenységben.
Végül az elnökhelyettes ismertette az EVDSZ által hozott állásfoglalást a jelenleg kritikusnak ítélt helyzettel kapcsolatban.
-Annyit emelnék még ki a fiatal szakszervezeti munkavállalókkal kapcsolatban – folytatta Szilágyi József -, hogy a szövetség elvárja a tagozattól, a szakszervezeti tagoktól az iparágban, hogy a felhívásokra aktívan reagáljanak, legyenek ott a demonstrációkon, hallassák a hangjukat és vegyenek részt a kilátásba helyezett sztrájkokban is. A szövetség és vezetői támogatták a fiatalok tevékenységét, joggal várják el a viszontválaszokat és csatlakozást a közös célokhoz. A feladatokban nagy szerepe van a személyes kapcsolattartásnak, a képviselők és bizalmiak tájékoztassák a munkavállalókat a folyamatokról, együttműködés, kreativitás, meggyőzés és határozott fellépés szükséges- mondta az elnökhelyettes.
Az ifjúsági tagozat idei továbbképzését elemezték a fiatalok a továbbiakban: A visszajelzések egyértelműen jók voltak, a téma komolysága ellenére az előadó érthetően, érdekesen és változatosan adta elő a tudnivalókat és igen pozitív volt, hogy sok-sok gyakorlati elemet és konkrét esetet ismertetett. Mindezzel sokkal érthetőbb volt az előadássorozat. (Az oktatás a Kék Duna Oktatási Központban volt július 2-4-ig, dr. Kiss Mihály előadásaival. A Szerk.)
Az idei ifjúsági találkozó helyszíne Szilvásvárad, időpontja szeptember 23-25. A rendezvény nagyjából hetven főre tervezett, a jelentkezéseket a tagozati képviselőknél lehet leadni. A helyszín kiváló a találkozó megtartására, hiszen a résztvevők egy helyen lesznek elszállásolva, a Lipicai Szálloda, Turistaház, mely saját étteremmel, sportpályákkal, parkolóval, bisztróval rendelkezik, tehát az összes programot egy helyen lehet lebonyolítani.
A részvételi díj 15.000,- Ft/fő, a jelentkezések augusztus közepéig történnek.
Az első délután folyamán a szokásos szakszervezeti fórum kerül megrendezésre meghívott előadókkal – tapasztalt érdekvédelmi vezetők adnak tájékoztatást a jelenlegi szociális párbeszédről, az érdekegyeztetés lehetőségeiről, saját véleményükről és válaszolnak a felmerült kérdésekre. A szombat csapatépítő programokkal telik, este Dumaszínház lesz, meglepetés. A vasárnap délelőttjén a fiatalok ellátogatnak Szalajka-völgybe egy kisebb túra keretében.
A szervezés és program összeállítás megkezdődött.
A jelentkezéseket a képviselők várják:
Petrovicsné Skuczi Ágnes (OVIT Szakszervezet): skuczi.agnes@ovit.hu
Majer István (EDF DÉMÁSZ Szakszervezet): majeri@demasz.hu
Papp Róbert (MEVISZ): papproberted@citromail.hu
Nagy Gábor (PADOSZ): nagygab@npp.hu
Makkai Zoltán Norbert (TIVISZ): norbert.makkai@eon-hungaria.com
Nikosz Karadzsosz (BESZ): nikosz.karadzsosz@bert.hu
Ritzlné Kunze Nikolett (VIRÜSZ): ritzlne@mavir.hu
Szabó Károly (MÉSZ, Paks): szabokar@npp.hu
Bajnok Viktor (ÉVISZ): bajnokv@t-online.hu
Lóczy Erzsébet (VIKSZ): lerzsebet@mvm.hu
Keindl Zoltán (ESZ): zoltan.keindl@elmu.hu
Szűcs József (E.ON Dél-D. Áramhálózati Zrt. Szakszervezet): jozsef.szucs2@eon-hungaria.com
Azoknál a szervezeteknél, ahol nincs ifjúsági tagozat az elnök, vagy titkár fogadja a jelentkezéseket.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)