Az érkezőket köszöntötte Medveczki Zsolt és örömét fejezte ki, hogy ilyen sokan elfogadták a meghívást és ezt a programot választották a hétvégére. Az üzemlátogatás menetét ismertette a szervező, Papp Róbert az EVDSZ Ifjúsági Tagozatának képviselője.
Az EVDSZ Ifjúsági Tagozata május 20-21-én tett látogatást a Mátrai Erőműben, hazánk legnagyobb széntüzelésű erőművében, illetve megtekintették a külszíni fejtéssel működő lignit kitermelést az üzem által működtetett bányában. A „marsbéli táj” megtekintése, az energia termelés folyamata nagy élményt jelentett az iparági fiatalok számára. A vendéglátó Mátrai Erőmű Villamos Szakszervezete (MEVISZ) volt, a rendezvény védnöki szerepét Medveczki Zsolt, a MEVISZ titkára vállalta el.
Hétvége előestéjére érkeztek meg a vendégek Mátrafüredre a Vadas Jenő Erdészeti Szakközépiskola Kollégiumához, mely a szállási lehetőséget biztosította. Az ország minden tájáról jelentkeztek érdeklődők, képviselve a villamosenergia-iparágban dolgozó fiatal munkavállalók csoportjának egy jelképes szeletét. Mint előre tájékoztatva lettek, igazán gyönyörű, festői környezet fogadta őket – néhányan már ismerték a helyszínt, mivel pár évvel ezelőtt itt került megrendezésre az ifjúsági találkozó.
Az érkezőket köszöntötte Medveczki Zsolt és örömét fejezte ki, hogy ilyen sokan elfogadták a meghívást és ezt a programot választották a hétvégére. Az üzemlátogatás menetét ismertette a szervező, Papp Róbert az EVDSZ Ifjúsági Tagozatának képviselője, majd invitálta a megjelenteket egy kisebb sétára a körletben.
A tavasz minden szépsége megmutatkozott a környéken, ezen kívül érdekességként meg lehetett tekinteni a közeli állatkertet négylábú lakóival, ahol némi zöldség fejében mutatták meg magukat a patások. Nagy népszerűségnek örvendett a legfiatalabb egyed és látszott az állatokon, bizalommal közelednek az ember felé. Az este hamar eljött, vacsora következett, melyet a helyi séf tálalt fel – igazán ízlett mindenkinek.
Kinek kisebbnek, kinek hosszabbnak tűnt az a séta, melyet a megtekintendő borospincéhez tett a csoport. A helyi és környékben előállított nedűket kortyolgatva igen részletes ismertető hangzott el a termesztés, erjesztés, boroshordók világáról, de ismertetve lett az is, melyik borfajtát, melyik náció kedveli, illetve miből mennyi kerül exportra.
Vélemény
ek hangzottak el az asztalok között, kinek ez, kinek az ízlett jobban. A pince építése, alapítása, az üzemeltetők mutatkoztak be és vezették körbe a fiatalokat a hordók között.
Kellemes este, hamar eltelt, de erőt kellett gyűjteni a szombati naphoz, amit mindenki kíváncsian várt.
Derűsen fogadta a Nap is az indulókat, akik hamar összegyűltek az erőmű bejáratánál, majd elfoglalták helyüket az előadóteremben.
Az erőműről és bányáról tartott részletes és kimerítő tájékoztatást Róbert – nagyon érdekesen, érthetően hangzott el minden információ, sajátos hangulatban és a figyelem nem lankadt el: Mindenkit érdekeltek a különlegességek, azok a célok, melyeket az erőmű tűzött ki maga elé a környezetvédelem, a megújulás és a fejlesztés tekintetében.
Jelenleg a Mátrai Erőmű tizenhárom százalékkal veszi ki a részét a nemzetgazdasági villamos energia termelésből, melynek fő alapja az egy milliárd tonnás lignitvagyon – az új stratégiák bevezetésével pedig biztosított a gazdaságosság és versenyképesség, szimbiózisban a természettel.
Fontos munkahelyteremtő tényezőként van jelen az üzem, több ezer embernek adva munkát és biztos megélhetést. Mindezeket figyelembe véve gondoskodnak olyan beruházásokról, melyek pótolhatatlan elemévé teszik a Mátrai Erőművet az energia iparban.
Az előadást követően a társaság két csoportra osztva indult a bányába, ahol igazi „marsbéli táj” fogadta őket. Lenyűgözően hatalmas terület, lépcsőzetes teraszokra alakított környezet, melyen a fő szerepet a hatalmas gépek játsszák, illetve legalul történik maga a bányászott anyag: Ezeket teherautókon szállítják, de a bányától több kilométeren mozognak a szalagkígyók – folyamatosan.
A hatalmas monstrumokat néhány ember irányítja, a területen nem is sok ember dolgozik egyszerre. Kicsinek tűntek a vendégek a rettenetes lánctalpak mellett, a hepe-hupás talajon imbolyogva mozogtak és lenyűgözve követték a kitermelés zajos folyamatát.
Számos fénykép készült, mindenki meg akarta magát örökíteni a gépek mellett, melyek már harminc éve is dolgoznak talán, de minden alkatrészük kicserélődött az idők folyamán.
A magasban levő táblán levő felirat szintén a régmúltat idézte. A séta során az itt dolgozó kollégák rendkívül érdekesen tálalták a folyamatot, mi a szerepe a ’hányónak’ a ’meddőnek’, az időnek, az időjárásnak az egész termelésben. Fontos volt kiemelni azonban a rekultivációt is, mely megtörténik a bánya területén.
Visontán és Bükkábrányban a lignit kitermelése külszíni fejtéssel történik. Elsőként el kell távolítani a lignittelepek felett elhelyezkedő meddőrétegeket - agyag, iszap, homok -, majd a meddőanyagokat vissza kell tölteni a nyitott bányatérségbe. Ahogy az egyik külfejtés kimerült, továbbhalad a bánya, és a kitermelt meddőanyagot az előző terület gödrébe töltik.
A technikai rekultivációt követi a biológiai rekultiváció: A bányaművelésre igénybe vett terület talajbiológiai, talajkémiai, vízgazdálkodási tulajdonságai fokozatosan javulnak, így alkalmassá válik mezőgazdasági, erdészeti célú hasznosításra. A természet ismét átveszi az irányítást, a terület olyan mint a kitermelés előtt volt.
A panoráma lenyűgöző élményként hatott mindenkire, de tovább kellett haladni az erőműbe, ahol szintén minden kis zugot megtekintett a társaság. Milyen érdekes a hatalmas kémény belseje, a forróságot enyhítve lett kialakítva annak fala.
A napjainkban megvitatott és uniós CO2-kibocsátás csökkentése érdekében a társaság a tüzelőanyaghoz keverve, 10%-os mennyiségben biomasszát is éget, az ehhez kapcsolódó létesítményeket is megtekintették a résztvevők. A Mátrai Erőműhöz kapcsolódóan ipari park jött létre. A hatalmas hangárokban lehetett látni a termelés egyik melléktermékét, melynek hasznosítása érdekében gipszkarton- és alfa félhidrát-gyártás települt az erőmű közelébe. Ezen kívül biodízelgyár is működik az ipari parkban, amely hőt és villamos energiát vesz igénybe a Mátrától.
Az erőmű 3 db 200 MW-os blokkjának jó műszaki állapota lehetőséget adott arra, hogy megújító munkákat elvégezve a blokkok bruttó teljesítményét meg lehetett növelni, élettartamát pedig meghosszabbítani. A Mátrai Erőmű Zrt. megvalósította és tizenegy éve alkalmazza a korszerű, környezetbarát ún. sűrűzagyos salak-pernye elhelyezési technológiát.
A 2007-ben üzembe helyezett 2 db előtét gázturbina beépítésének elsődleges célja a blokkok szabályozhatóságának javítása volt. A gázturbinához kapcsolt generátor egyrészt önálló egységként villamos energiát termel, másrészt a gázturbinából kilépő füstgáz hője egy hőcserélő segítségével a IV. és V. számú blokkok nagynyomású előmelegítőinél hasznosítható.
Sok információ hangzott el már az előadás során is, melyet a körbevezető séta során a vendégek saját szemükkel is láthattak, megtapasztalhattak. A vezénylőben is folytatódott az a kérdés-felelet, mely már reggeltől fárasztotta a szervezőket, a segítő kollégákat, akik vállalták a körbevezetést. Papp Róbert előadása igazán lenyűgözte a hallgatóságot, laza eleganciával adta elő folyamatosan az információk tömegét – ezzel a technikával követhető és érthető volt mindenki számára.
A Mátrai Erőmű Zrt.-nél tett látogatás meghatározó élmény volt a fiatalok számára. A MEVISZ vendégszeretetét ismerjük és most ismét megtapasztalhattuk, de a szervezés is gördülékenyen és pontosan ment, ahogy várható volt – mindig szívesen térünk ide vissza. Ezen kívül köszönjük a lehetőséget a Mátrai Erőmű Zrt. vezetésének, hogy lehetővé tették az iparági fiatalok számára megtekinteni és megismerni a magyar energia iparág egyik igen fontos elemét.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)