Közfelháborodást okozott a munkavállalók és az Őket képviselő szakszervezetek körében, hogy a parlament befogadta önálló képviselői indítvány formájában a Munka Törvénykönyv módosítására irányuló javaslatot. Értetlenséget és felháborodást keltő a javaslat tartalma és az eljárás maga.
Tartalma: a munkaidőkeret egy éves maximális időtartamának három évre való kitágításának lehetősége.
Az eljárás pedig a hazai makroszintű munkaügyi kapcsolatok kiiktatása a munkaerőpiac meghatározó szabályozását ellátó törvény módosításának folyamatából, a magyar munkavállalók jogbiztonságának tovább gyengítését szolgáló javaslat parlamenti tárgysorozatba vételével, miközben évek óta zajlik a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) keretei között a Munka Törvénykönyvének átfogó felülvizsgálatát célzó konzultáció a kormány, a munkaadók és a szakszervezetek részvételével.
A konzultáció során számos kérdésben egyetértés alakult ki a szociális partnerek között, ennek ellenére a javaslatok nem kerültek a parlament elé a Kormány ígérete ellenére sem.
Ismét bebizonyosodott, hogy a multinacionális befektetők nem a makroszintű háromoldalú tárgyalások intézményi keretei között érvényesítik profit maximalizálásra irányuló érdekeiket.
Minderről tudomást szerezve, rövid egyeztetésen a VKF két szakszervezeti konföderációja (Liga, Munkástanácsok) egyetértésre jutott abban, hogy első körben a terület kormányzati képviselőjét felkeresve befolyást próbál gyakorolni a folyamat megváltoztatására, a VKF keretei közé terelve azt.
Így 2017. április 19-én találkozót kezdeményeztünk Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár úrral, aki rövid idő alatt fogadta szervezeteink vezetőit, Mészáros Melinda és Palkovics Imre elnököket. A találkozón kifejtettük aggodalmainkat, amelyet a Munkástanácsok írásban is átadott Államtitkár úrnak, mely állásponttal a Liga Szakszervezetek elnöke is teljes mértékben egyetértett, szóban kiegészítve azt fontos felvetésekkel, amelyeket a Munkástanácsok képviseletében Palkovics Imre támogatott. (A két szakszervezet közös jogi álláspontja alább olvasható.)
A találkozón kifejtett álláspontjaikat szervezeteink szövegszerű formában a képviselői indítvány normaszövegéhez módosításként eljuttatják az NGM részére. Továbbá ígéretet kaptunk Államtitkár úrtól, hogy a május 3-ra összehívott VKF Monitoring Bizottsági ülés napirendjére kerül a kifogásolt törvénymódosítás, ahol érdemi vitára és a jelenleg elfogadhatatlan részletek munkavállalók számára kedvező változtatásaira számítunk. Indítványoztuk továbbá a fentiektől függetlenül, hogy kezdődjenek meg a 2012-ben hatályba lépett Munka Törvénykönyvének a munkavállalók egyik legnagyobb sérelmét okozó tételének felülvizsgálatai a jogellenes munkáltatói elbocsátás szabályainak átalakítására, helyreállítva némileg a felborult munkaerőpiaci egyensúlyt.
Magyarán legyen szankciója végre a jogellenes elbocsátásoknak, és számos munkavállalói igény jogszabályi változtatásáról induljon hasonló gyorsasággal előterjesztés az országgyűlésben, mint ahogyan az a munkaidőkeret három évre bővítése tárgyában történt a nemzetközi befektetők igényére.
Liga Szakszervezetek | Munkástanácsok |
Dr. Mészáros Melinda | Palkovics Imre |
elnök | elnök |
A KORMÁNY ÚJRAGONDOLJA
A szakszervezetek tiltakozása és a megküldött módosító javaslatok hatására 2017. április 20-án Lázár János bejelentette, hogy a kormány újragondolja a Mt módosítására irányuló beterjesztést.
Úgy tűnik, a szakszervezetek felháborodása célt ért, és a kormányoldal figyelembe veszi a szakszervezeti javaslatokat a munka törvénykönyvének módosítása előtt. Lázár János az április 20-i kormányinfón a következőket mondta: „A kormányülésen meg kell ezt a javaslatot vitassuk. Nekem fenntartásaim vannak ezzel a javaslattal, de még nem volt fórum, ahol ezt el tudtam volna mondani. A szakszervezetek aggályait részben osztom. Ezt (a javaslatot) meg kell, hogy vitassuk még a szakszervezetekkel is, a munkaadókkal is, hogy pontosan lássuk a következményeket.
Személyes meggyőződésem, hogy a munkavállalókat nem szabad a munkaadókkal szemben kiszolgáltatni. (…) Azon kívül más a helyzet most, mint volt 5 évvel ezelőtt. Ezt nem mindenki osztja, mert a gazdasági növekedés és a gazdaságfejlesztés mellett is nagyon komony érvek szólnak…”
Várhatóan a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának következő, május elején esedékes ülésén kerülhet napirendre a törvénymódosító javaslatcsomag, amelynek része az Országgyűlés előtt lévő munkaidőkeret-módosítás is. Ugyanis az érdekképviseletek szerint jelen formájában a módosítás lehetővé teszi, hogy a munkaadók túldolgoztassák az alkalmazottakat. A nemzetgazdasági tárca ezt tagadja, szerintük csak rugalmasabb lesz a rendszer.
Az érdekképviseletek szerint az Országgyűlés előtt lévő módosító javaslat átláthatatlanná tenné a pihenőidő számítását, és nem tartalmaz garanciákat arra, hogy a munkaadók ne dolgoztathassák túl az alkalmazottakat. A szakszervezetek elutasítják azt a rendelkezést is, amely szerint a munkavállalónak havonta legalább egy pihenőnapot kell beiktatni, mivel ez a munkaadónak lehetőséget nyújt arra, hogy hetekig folyamatosan foglalkoztassa munkavállalóját. A szakszervezetek emellett határozottan elítélték, hogy a törvénymódosítási tervezetet nem előzte meg a munkavállalói és a munkaadói oldallal folytatott háromoldalú konzultáció.
forrás: www.liganet.hu
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)