A Villamosenergia-iparban munkaügyi konfliktus van, melyet a munkavállalói oldal a Villamosenergia-ipari Alágazati Párbeszéd Bizottság (VAPB) 2016. március 2. napján megtartott ülésén bejelentett.
A konfliktus tárgya:
A villamosenergia-ipari ágazatban még nem született meg a 2016. évi bérmegállapodás. A tárgyalások során a felek sok kérdésben meg tudtak állapodni. A keresetszínvonal emelkedésére vonatkozóan – amelyre a végső munkáltatói javaslat 0,4% - azonban nem.
Akkor, amikor
• a magyar gazdaság jól teljesít,
• a villamosenergia-iparban milliárdos adózott eredmények képződnek évről évre,
• A villamosenergia-ipari társaságok többségénél milliárdos osztalék kifizetésekre kerül sor évről évre,
a munkáltatói ajánlat okaként azt felhozni, hogy a bevételek nem emelkednek és a munkavállalói bérek reálértéke az iparági várakozásnál jobban növekedtek, ELFOGADHATATLAN!
Ezzel szemben tény, hogy 2013-2014 vonatkozásában a nemzetgazdasági szintű, de különösen a versenyszférás jövedelmi mutatók magasabbak, mint a villamos energia-, gáz-, gőz-, légkondicionálás iparban.
Az EVDSZ Szövetségi Vezetősége és a BDSZ képviselői úgy határoztak, hogy a 2016. március 2. napján tartott VAPB ülésen, a munkáltatói oldal 0,4%-os reálkereset növekedésre vonatkozó ajánlatát elfogadni nem tudják.
A munkavállalói oldal a megállapodás alsó határaként a reálkereset növekedés mértékét 3,4%-ban határozta meg.
A munkavállalói oldal álláspontja szerint ezen mérték figyelembe veszi a villamosenergia-ipar gazdasági lehetőségeit és összhangban van az országos bérajánlásban foglalt elvekkel.
Az érdekérvényesítő lépéseink:
A konfliktus megoldása érdekében levélben fordultunk a fejlesztési miniszter úrhoz, kérve közbenjárását a konfliktus megoldásában. Ugyancsak levélben fordultunk az MVM, az E.ON Hungária, az RWE és az EDF cégcsoport igazgatósági elnökeihez a bérmegállapodás létrejötte érdekében.
A VAPB 2016. március 17-én 13:30-tól újra ülésezik.
Ezt követően az EVDSZ és a BDSZ 2016. március 21-én újra értékeli a kialakult helyzetet. Elhatározott szándékunk, hogy céljaink teljesüléséig folytatjuk érdekérvényesítési lépéseinket, ezen az ülésen meghatározzuk a további konkrét lépéseket. Ha szükséges tüntetéseket szervezünk, nemzetközi szintre emeljük az érdekérvényesítést és végső esetben iparági sztrájkot hirdetünk.
Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a villamosenergia-iparban legalább 5%-os keresetnövekedés, illetőleg a költségvetési tervezett inflációt figyelembe véve 3,4%-os reálkereset növekedés megvalósuljon.
Ugyanakkor bízunk abban, hogy a kialakult konfliktus a 2016. évi bér- és szociális megállapodás fenti tartalommal való megkötése révén az iparágban megoldódik!
Budapest, 2016. március 16.
dr Szilágyi József s.k.
VÁPB munkavállalói oldal
szóvivő
A Villamosenergia-ipari munkaügyi konfliktus előzménye:
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának keretében egyes szociális partnerek között létrejött országos ajánlás ugyan százalékos mértékű bérajánlást nem rögzített, azonban megfogalmazott szempontokat az ágazati és a helyi bértárgyalást folytató szociális partnerek számára, amelyek figyelembe vételét ajánlja. Ezen szempontok:
Ajánlják továbbá, hogy a béremelés a munkavállalók legszélesebb körében valósuljon meg, úgy azonban, hogy ne vezessen a munkahelyek megszűnéséhez. A tárgyaló felek vegyék figyelembe a vállalkozások verseny-, jövedelemtermelő- és költségviselő képességét, törekedjenek a munkavállalók helyzetének javítására.
A megállapodás aláírását követően születtek - veszteséges gazdasági társaságoknál is - 3% körüli bérmegállapodások.
Szakszervezeteink nagyra értékelik a szociális párbeszéd minden formáját, elvünk az, hogy a több, mint 10.000 fős szakszervezeti tagság és a villamosenergia-iparban dolgozók érdekeit tárgyalásos úton képviseljük.
A villamosenergia-iparban működő Villamosenergia-ipari Alágazati Párbeszéd Bizottság (VAPB) keretében 2016. január 28. napjától folynak a 2016. évi bértárgyalások.
A tárgyalások során a felek sok mindenben meg tudtak állapodni. A keresetszínvonal emelkedésére vonatkozóan nem.
A VAPB ülésén a munkáltatói oldal „0,4”%-os reálkereset növekedésre tett ajánlást. Mivel elmozdulás nem történt, a munkavállalói oldal munkaügyi konfliktust jelentett be 2016. március 2-án.
A munkáltatói elzárkózás okaként a bevételek elmaradását említik és azt, hogy a munkavállalói bérek reálértéke az iparági várakozásnál jobban növekedett az elmúlt években.
Ezzel szemben tény, hogy 2013-2014 vonatkozásában a bruttó és nettó átlagkereset növekedés:
- nemzetgazdasági szinten 3%,
- a versenyszférában 4,3 %,
- a villamos energia-, gáz-, gőz-, légkond. iparban 2,9 %.
Ugyancsak tény, hogy 2013-2014 vonatkozásában a reálkereset növekedés:
- nemzetgazdasági szinten 3,2 %,
- a versenyszférában 4,5 %,
- a villamos energia-, gáz-, gőz-, légkond. iparban 3,1 %.
Az adatokból látszik, hogy a kimagasló nyereséget elérő villamosenergia-szektorban s bruttó, nettó, illetve a reálkeresetek növekedése elmaradt a versenyszférától, de még a nemzetgazdasági szinttől is!!!!
Az EVDSZ Szövetségi Vezetősége és a BDSZ képviselői 2016. március 7-én, illetve 9-én értékelték az ágazati bértárgyalás helyzetét. Úgy határoztak, hogy a 2016. március 2. napján tartott VAPB ülésen, a munkáltatói oldal 0,4%-os reálkereset növekedésre vonatkozó ajánlatát elfogadni nem tudják.
A munkavállalói oldal a megállapodás alsó határaként a reálkereset növekedés mértékét 3,4%-ban határozta meg.
A munkavállalói oldal álláspontja szerint ezen mérték figyelembe veszi a villamosenergia-ipar gazdasági lehetőségeit és összhangban van az országos bérajánlásban foglalt elvekkel.
Sajtótájékoztatót követően, ahhoz kapcsolódóan megjelent cikkek:
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)