A Portfolio.hu idén ötödik alkalommal rendezte meg a befektetési fókuszú energiakonferenciáját, az Energy Investment Forum 2014-et. A szakemberek beszélgetésein elhangzott, hogy az energetikai cégekre nehezedő terhek miatt a szükséges fejlesztések elmaradnak, ezzel veszélyeztetve az ellátásbiztonságot.
A megnyitót követően Ságodi Attila, a KPMG energetikai tanácsadási részlegének partnere tartott előadást a hazai energiapiaci kihívásokról. A prezentáció keretében elmondta, hogy az energetikai kihívások között három elemet kell kiemelni, az első az ellátás biztonság, a másik elem a megfizethetőség, a harmadik a fenntarthatóság. Az ellátásbiztonságon belüli cél, a fogyasztás csökkentése, a legoptimálisabb felhasználás elérése. A másik fontos cél a beszállítói csatornák növelése, hogy a legszélesebb legyen a választás szabadsága. Az ellátás biztonságon belül fontos a belső piac egységesítése, illetve a krízis és a szolidaritási mechanizmusok erősítése. A földgáz tekintetében nem az ellátásbiztonság tűnik kérdésesnek, a betáplálási és tárolási kapacitás, valamint a hazai termelés meghaladja a hazai fogyasztást. Az igazi nagy kérdés, hogy régiós szinten hogyan tudjuk ezeket optimalizálni, ehhez kellenének a fejlesztések.
Az előadáson elhangzott, hogy Magyarország ugyan jelentős villamosenergiát importál, de ez az import olcsóságával magyarázható, s nem a hazai termelési kapacitás szűk volta miatt van így. A cél a hazai előállítás költségeinek csökkentése kell hogy legyen a fejlesztésekkor.
Magyarországon kiemelt figyelmet kapott 2013-ban a rezsicsökkentés. Ságodi Attila az intézkedés hátrányai között megemlítette, hogy nem ösztönöz az energiahatékonyságra, s nem biztat további fejlesztésekre, beruházásokra. A rezsicsökkentés továbbá minden fogyasztót egyformán érint, a legtöbb pénz így a legnagyobb, tehetős fogyasztók kezében marad. Sokkal hatékonyabb lehet egy testreszabott támogatási rendszer.
A nemzetközi trendekkel kapcsolatban elhangzott, hogy az elmúlt öt évben nagyon jelentős kapacitások kerültek építésre Európában, mely fejlesztéseknek jelentős része megújuló energia. Németországban a naperőművek beépítése kiemelkedő, 17-szer több kapacitást biztosítanak, mint a Paksi erőmű hazánkban. További trend, hogy pléldául Németországban az elmúlt öt évben a lakossági tarifákon belül növekedett a megújuló támogatási rész. Ezzel szemben Magyarországon ez az elem csökkent, ami hátrányosan hat a beruházásokra. Magyarországon a megújuló energia-termeléssel kapcsolatos beruházás nem nagyon volt, így kérdés, hogyan lehet elérni a 2020-ra vállalt célokat.
Túlfeszítik a húrt?
Az első panelbeszélgetés keretében Dr. Eric Depluet, az E.ON Hungária vezérigazgatója, Jean-Noel Reimeringer, az EDF DÉMÁSZ Zrt. elnök-vezérigazgatója, Kóbor György, az MVM Zrt. gazdasági vezérigazgató-helyettese, és Ságodi Attila, a KPMG energetikai tanácsadási részlegének partnere beszélgetett a magyar energiapiac jövőjéről.
Az elmúlt évben tovább folytatódott a rezsicsökkentéssel kapcsolatban elmondták: "A citromot csak egyszer lehet kifacsarni". A szakemberek egy példával igyekeztek érzékeltetni a hazai energiaszektor helyzetét: ha egy házra nem költünk semmit, akkor pár évig ez még nem okoz ugyan gondot, de aztán hirtelen szembesülhetünk a leromlott állapottal. Ez lehet majd a helyzet a magyar energetikai rendszerrel is.
A közműadó nem biztat beruházásokra, a jövedelmezőséget kiveszi a rendszerből. Minél hosszabb a hálózat, annál többet kell fizetni, de az egyes kisebb, távolabbi gazdaságokat, fogyasztókat mégis ki kell szolgálni. A beruházások elmaradása növelheti a rendszer bizonytalanságait.
A szektor szereplői szerint, fontos az energiahatékonyság növelése, a fogyasztókat takarékosságra kell ösztönözni. A jövőben egyre inkább erre kell a hangsúlyt helyezni, s forrásokat csoportosítani. Kóbor György szerint ugyanakkor a rezsicsökkentés mellett is lehet takarékosságra ösztönözni a lakosságot, bár a rendszert lehetne igazságosabbá tenni. Véleménye szerint érdemes lehetne átvizsgálni a szabályozási rendszert, a túlszabályozás megszűntetése érdekében.
A beszélgetés keretében elhangzott, hogy a jelenlegi energetikai rendszer nem stabil , támogatások rossz üzeneteket közvetítenek. Nagyon jó, hogy az ország olcsón be tudja szerezni energiaigényének több mint 50 százalékát, de ez nem tekinthető fenntarthatónak. A rendszerben átalakulásra van szükség, mondta el Dr. Eric Depluet, E.ON Hungária vezérigazgatója.
A cégek jelentős veszteségeket könyveltek el 2013-ban. Már nem történnek meg azok a beruházások, amik biztosítanák a rendszer megfelelő szintjét. A szint egyre megy lefelé, az adózás és rezsicsökkentés hatására óriási költségcsökkentést hajtanak végre a cégek. A DÉMÁSZnál csökkenteni kellet a létszámot 200-zal, illetve az alvállalkozói megállapodások is szűkültek, összesen így 700 fővel növelve a munkanélküliek számát - mondta el Jean-Noel Reimeringer.
Globális trendek, Mit hoz az új energiapolitika, Ellátásbiztonság az EU-ban és további fontos információk a portfolio.hu teljes cikkében olvasható.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)