Az Alpiq olyan fejlesztéseket hajtott végre a Csepel II. Erőműben, amelynek köszönhetően a létesítmény a legversenyképesebb gáztüzelésű blokkok közé került a társaság közleménye szerint, a hazai villamosenergia-partnerek terhei pedig közel 1,5 milliárd forinttal csökkennek.
Magyarország egyik legnagyobb erőművének teljesítménynövelése lapunk információi szerint elsősorban a vezérlőrendszereket érintette, a munkát pedig az Alpiq saját munkatársai végezték.
Mint a közleményből kiderül, azokat az új megoldásokat az Alpiq közösen fejlesztette ki a turbináit gyártó és karbantartó cégek szakembereivel, amelyek révén az emisszió alacsony teljesítmény esetén is jóval a határértékeken belül tartható. A műszaki-technológiai átalakítások után a rendszerirányító elvégezte a szükséges teszteket, és igazolta, hogy jelenleg a Csepel II Erőmű rendelkezik Magyarországon a legszélesebb szabályozási tartománnyal. Az Alpiq erőműve bármilyen váratlan igény esetén, perceken belül képes növelni, vagy csökkenteni is a teljesítményét.
Az erőművek szabályozhatósága azért fontos, mert a villamos energia nehezen raktározható, így az ország pillanatnyi termelésnek és fogyasztásnak mindig egyensúlyban kell lennie. Ezt az egyensúlyt azonban könnyen felboríthatják a nyári melegben, a reggelente tömegesen bekapcsolt irodai légkondicionáló berendezések. Az egyensúlytartásban játszanak fontos szerepet a rendszer tartalékait biztosító erőművek, mint például az Alpiq csepeli blokkja is. A magyar villamosenergia-rendszeren belül létező, úgynevezett szekunder szabályozás során a rendszerirányító MAVIR ZRt. az országos hálózat terhelésének megfelelően – igen gyorsan, szó szerint perceken belül – teljesítményük növelésére vagy csökkentésére utasíthatja a vele együttműködő erőműveket. A szekunder piac szereplői, így a Csepel II Erőmű is, a rendszer rugalmasságát biztosítják, és az ilyen esetekben azonnal biztosítják a megfelelő villamosenergia-mennyiséget.
Az anyavállalat, az Alpiq Holding Svájc áramellátásának a harmadáért felel. Villamosenergia-termeléssel, -kereskedelemmel és energetikai szolgáltatásokkal foglalkozik. Svájcon kívül Európa 21 országában van jelen, tavalyi árbevétele 9,37 milliárd svájci frank volt. Magyarországon 2002 óta működik, azóta több mint 60 milliárd forintot fektetett be.
Szerző: VG
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)