Nádorfalvi Nándorné Piroska az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt. Kaposvári Régiójában területgazda. Munkája során a középfeszültségű (20 kV-os) területeket felügyeli, minden problémát észre kell vennie. Terepjáróval közlekedik könnyű és nehéz terepeken, napsütésben, esőben, hóban. Mint műszaki beosztású nő „ritkaságnak” számít a területgazdák között. 22 éve dolgozik az E.ON kötelékében, és bizonyítja alkalmasságát. Mint mondja, szereti a munkáját. Igyekszik a legjobb tudása szerint dolgozni, amit a főnökei el is ismernek.
A Dédász Szakszervezetben Nyers János elnök számít Piroska munkájára, a szakszervezeti bizottságban mint bizalmi képviseli a régiót 2001 óta.
– Hogyan emlékszel a régmúlt nőnapjaira? - kérdezem Piroskát.
– Hatalmas zenés-táncos bulikat rendeztek a tiszteletünkre. Akkor ez volt a szokás. Jóleső érzés volt, hogy mint a szebbik nemet köszöntöttek bennünket. Ma már ez szerintem sehol sincs így, de nincs is rá igény.
– Ma, a jeles napon hogyan köszöntöttek a férfi kollégák titeket?
– Mint minden évben e napon, most is különösen kedvesek voltak a fiúk. Még az itt dolgozó, de nem E.ON-os nőkre is gondoltak. Munkaidő után most már a gázos kolléganőkkel együtt, hangulatos kis ünnepség keretében hallottuk tőlük a kedves és szép, néha talán számunkra hízelgő szavakat. Jólesett a hölgyeknek a személyre szóló ajándék, a virág, és koccintottunk egymás egészségére is. Különösen örültünk annak, hogy ezenkívül 15-en a szakszervezettől további ajándékot kaptunk. Mint mindenhol, itt is vannak ún. potyautasok, ők ebből is kimaradnak.
– Szerinted a nők - vagy ahogy sokan mondják rólunk, a szebbik nem - szerepköre, hivatása változott-e az évtizedek alatt?
– Mondják, a nő örök… Ebben sok minden benne van. A nő fogja össze a családot. Amilyen a háziasszony, olyan a lakás, a porta. A családi meghitt melegség, a szeretet mind mind belőle árad. Egy ügyes nő nemcsak megfogja, de meg is tudja tartani a férfit…
De otthon sem feledkeznek meg Piroskáról és a család nőtagjairól, lányáról és leányunokájáról, hiszen Nándor nőnapi köszöntése örömteli perceket szerez nekik.
Koósz Emőke:
– 2009. augusztus 1-je óta dolgozom a PADOSZ-nál, előtte belső ellenőr voltam.
A nőnap számomra azt a harmadik napot jelenti egy évben, amikor biztos, hogy kapok virágot. Szeretem, hogy ilyenkor egy kis kitüntetett figyelemben részesülünk nőtársaimmal együtt. Néha eszembe jutnak azok a nők, akik sok-sok évvel ezelőtt kiharcolták ezt a napot. Vajon elégedettek lennének azzal, ahol most tartunk? Erre gondoltak, amikor a nők egyenjogúságát a zászlójukra tűzték?
Én azt gondolom, van még bőven tennivalónk ebben a férfiszemléletű világban. Ezekhez az apró csatákhoz kívánok minden nőnek kitartást, és azt, hogy megmaradjon, erősödjön bennünk az a sok jó, „női”-nek nevezett tulajdonság, ami a világot jobbá, békésebbé teszi.
Czagler Magdolna (MVM GTER Zrt.):
– Emlékszem, amikor az MVMT-be kerültem, nőnapon olyan sokan voltak az Iskola utcai tanácsteremben megrendezett ünnepségen, hogy alig lehetett beférni. Ahogy teltek az évek, egyre kevesebb lett azon nők száma, akik igényelték az ünnepséget, s ezért meg is lett szüntetve. A munkáltató általi szerény megemlékezés, ajándékozás megmaradt.
Nem tudom, hogy a nők miért nem örülnek már az ünnepségnek, pedig ők is tudják, hogy a hétköznapokban minden az ő vállukra van téve, a mosás, a vasalás, a takarítás, a bevásárlás, a főzés. A férfiak csak kis hányada az, aki vállal valamennyit belőle. Természetesen mindezt a 8 órai munka mellett.
A férfiak akkor érzik meg igazán a nő, az anya hiányát, ha az beteg lesz, vagy elveszítik ideiglenesen vagy véglegesen. Mikor a nő, az anya nincsen már, akkor tűnik föl, hogy ő milyen sokat dolgozott, ugyanis nem fő meg az ebéd, a vacsora, nem mosogatódik el az edény.
A munkahelyen is teljesen természetes, hogy a nőknek anyáskodniuk kell a férfiak felett.
Nekem a nőnap attól más mint a többi nap, mert a munkáltatóm gondol ránk, nőkre, s itt még van néhány kolléga, akitől kapok egy szál virágot, vagy egy szép e-mail képeslapot. Nekem ez nagyon jól esik. Számomra a nőnap egy ünnepnap. - fábián-
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)