A Liga Szakszervezetektől a konferencián a Fiatalok Ligája és az Esélyegyenlőségi Tagozat képviselői vettek részt, a tapasztalatokról Majer István számolt be. A plénum legfontosabb üzeneteként fontos tanulságokat lehetett levonni az egyes államok, iparágak válságkezelési technikáiból. Leginkább a német válaszok kerültek előtérbe, a legáltalánosabb alkalmazás a munkaidőt érintette, mivel a munkaadók a munkaidő csökkentésével próbálták enyhíteni a költségeket anélkül, hogy a dolgozókat elbocsátották volna.
A fő jelszó itt a munkahelymegtartás lett. Ezenkívül rendkívül nagy figyelmet fordítanak a németországi vállalatok a fiatalok továbbképzésére, az oktatási intézményekkel való együttműködésre, hiszen felelősséget éreznek saját versenyképességük és a színvonalas utánpótlás fenntartására. Az általuk támogatott oktatás után a pályakezdőket azonnal alkalmazzák az üzemekben.
A lengyel példa egészen másként alakult, ahogy az onnan érkező előadók ismertették az észak-kelet-európai országban alkalmazott technikákat. Mivel Lengyelország kevésbé szenvedett eddig a válság következményeitől, nem volt szükség drasztikus lépések bevezetésére. A több mint húsz ország tapasztalatai között jelentős véleményként formálódott ki, hogy a fiatalok nem értenek egyet a bérmunka alkalmazásával semmilyen körülmények között, a munkaerő-kölcsönzés szinte minden esetben hátrányosan érinti a munkavállalókat, bármilyen iparágban is alkalmazzák azt.
A különböző országokból érkezett kormányzati képviselők a szakszervezetekkel közös megbeszéléseken vizsgálták meg az ismertetett módszereket és vitatták meg a határokon túlívelő együttműködési lehetőségeket a szociális párbeszéd tekintetében. A témák kifejtése során külön figyelmet szenteltek az előadók az érdekvédelem helyzetére a gazdasági válság folyamatában, illetve kiemelték azokat a tényezőket, amelyekben megváltoztak a kiútkeresések a dialógus során. A konferencián elhangzottakat Nikolaus Simon, a főszervező Hans Böckler Alapítvány szóvivője összegezte és reményét fejezte ki, hogy az Otto Brenner Alapítvány, illetve a Friedrich Ebert Alapítványokkal rendezett 11. nemzetközi konferencia hasznosnak és folyatásra érdemesnek bizonyult minden résztvevő számára. A gazdasági válság megoldása sokkal hatékonyabb lehet, ha uniós szinten valósul meg az együttműködés a munkáltatók, a kormányzatok és a szakszervezetek részvételével és párbeszédével.
A kétnapos csehországi tartózkodás során nem maradhatott el a Pilseni Sörgyárban és a Skoda Gyárban tett szakmai látogatás. – Természetesen mindenki nagy reményekkel indult az üzemekbe, hiszen nagyon érdeklődtünk a híres sör készítése iránt. Nagy élmény volt a látogatóközpontban tett látogatás, mely során az ott levő csapokból magunk tölthettük a sört a korsóba. Végső soron nagyon hasznosnak értékelem a konferenciát, hiszen az európai államok és az ott zajló szociális párbeszéd folytatása és bővítése nagyon fontos a válság sújtotta tagországokban a munkavállalók tekintetében is és a szakszervezeteknek elkerülhetetlenül kiemelt feladataik közé tartozik - tájékoztatott Majer István.
Ennek tükrében a Fiatalok Ligája, immár Budapesten, május 14-15-én tartott egy értékelő konferenciát A fiatalok foglalkoztatási helyzete az Európai Unióban és Magyarországon címmel, mely szorosan kapcsolódik a csehországi tanácskozásokhoz. Dr. Krémer Balázs a Debreceni Egyetem docense a szociális igazságosság és gazdasági kérdések összefüggéseit elemezte, illetve ismertette a foglalkoztatási problémákra adott uniós stratégiákat. Az elöregedő társadalomról és a fiatalok munkanélküliségi problémáiról, a fekete foglalkoztatásról, az erre adott EU-s válaszokról tartott előadást Földi László, a Mobilitás képviselője. A hazai érdekegyeztetés követelményrendszere volt a fő témája annak az előadásnak, melyet a LIGA szakértői, Migács Tibor és dr. Szabó Imre tartott, majd ehhez szólt hozzá Daniela Alekseiva, az ETUC Ifjúsági Tagozatának elnöke.
A fiatalokról szóló konferencián a több, különböző iparágban működő érdekvédelmi szervezet képviseltette magát - ÖGB, MOSZ, SZISZ -, végül olyan munkacsoportok jönnek létre a tervek szerint, melyek megoldásokat keresnek a még iskolapadban tanuló diákokkal való kapcsolattartás hatékonyabb kialakítására és a szakszervezeti munka megismertetésére.
- l -
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)