Magam máskor is szép utakon járok a mai Románia területén szerteágazó közéleti elfoglaltságaim miatt, de az első céges kirándulásunk azért is feledhetetlen volt, mert még Torockón sohasem jártam, és útitársaim sem. A 708 m tengerszint feletti magasságban fekvő erdélyi falu szintjétől a környező hegyek magasabbak. A falu kb. 550 lelkes, magyarlakta település egy kis csoda, régi házai, mint a világörökség részét képező építmények, az UNESCO védelme alatt állnak.
Ahol kétszer kel a Nap
Nagyváradi városnéző séta, és magyarvalkói templomlátogatás után már késő este érkeztünk meg Torockóra. Gyorsan elszállásolták csoportunk tagjait, majd vacsora következett. Különleges helyi kulináris örömekkel vártak. A szállások többsége hangulatos volt, hiszen fatüzelésű kályhák adták a meleget, így mintha időben pár évtizedet visszamentünk volna - de nagyon tetszett az égő fa pattogó hangja és a tűz melege.
Másnap reggel korán keltem, néztem (volna) a napkeltét. Tudtam persze, hogy nem látom majd. A hegyek miatt ugyanis „nem kel fel” a Nap látszólag, de mégis látszik az elméleti napkelte előtti, és főleg utáni kivilágosodás. A szemben lévő sziklás hegyeket már megvilágítja a Nap, a napkelte után ott már napsütés van, míg lent a faluban még árnyék borítja a házakat. Torockón „kétszer” kel a Nap, - Jókai is megírta - láthattuk, amikor hirtelen, és vakítóan borította be a fény a falut. Szájtátva néztük, de csak egy pillanatig, hiszen fénye a szemünkbe vágott. A Nap felkelt, immár másodjára is! Hatalmas fénnyel borította be a meseszép fehér házakból álló magyar falut, Torockót, ahol megérinthet bárkit a természet, és a magyarság hagyományának értéke!
További úticélunk Torda volt, a tordai hasadék. Ami egy másik csoda volt, a Hortobágyhoz szokott debreceni szemünknek és lábunknak - főleg, mire végigtúráztuk a szakadékot. Aztán irány Kolozsvár, a kincses. Rövid városnézés, sok történelmi magyar emlékkel...
Debrecentől kétórányira, hegyek, völgyek
Az elmúlt évi nagy sikert aratott belső erdélyi út után idén egy kicsit Debrecenhez közelebb utaztunk. Így több idő maradt túrákra. Idén Bihar megye délkeleti részét látogattuk meg. Nagyváradtól jó órányira, a Belényesi-medencében tettünk feledhetetlen kirándulást. Ez a vidék tehát még csak Erdély peremén terül el, de aki még nem járt erre, fogalma sem lehet arról, hogy milyen meseszép és vadregényes már itt is a táj! Nem hittük volna eddig, hogy Bihar megye ilyen varázslatos dombos, hegyes, szurdokokkal, zuhogó folyókkal és barlangokkal (is) szépített vidék. Belényes és környékére ezért is mentünk el: A Boga-völgye, Magyarremete, a Mézgedi-barlang, a Medve barlang (cseppkőbarlang) és Várasfenes ízelítőt adott Bihar természeti értékeiből. Pádis nehéz túrát nyújtott, páran szinte életveszélyes túrára is vállalkoztak, ami örök emlék marad számukra. De a biztonságosabb, szolid túrát vállalók is jól érezték magukat.
Az érdeklődők, a jövőben utazni szándékozók számára ajánlom az Erdélyt jól bemutató honlapot, csodás fotókkal: http://www.erdely-szep.hu
(Összefoglalta:
Szoboszlai Endre, E.ON
Ügyfélszolgálati Kft., Debrecen.)
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)