Résztvevők:
Európai Üzemi Tanács delegáltak, az Európai Üzemi Tanácsot működtető munkáltatók képviselői, CGT képviselő, EPSU képviselő, magyarországi korábbi és jelenlegi képviselők az Európai Üzemi Tanácsban, a víz, gáz, bányász szakszervezet képviselői, VTMSZ (Villamosipari Társaságok Munkaadói Szövetsége), EVDSZ Szövetségi Vezetőség tagjai.
Nagy Sándort, a francia EDF tulajdonában lévő társaság, a DÉMÁSZ Zrt.-nél működő üzemi tanács elnökét kérdeztük a konferenciával kapcsolatban.
- Mi a jelentősége annak, hogy magyar képviselet is megjelenik az EDF EÜT-ben?
- A francia társaságoknál üzemi bizottságok működnek, ez az üzemi tanács megfelelője. Ez lehetőséget teremt számunkra, hogy a hazai környezetben nem orvosolható problémáinkat a tulajdonos - aki egyben a mi főnökeink főnöke - elé tárjuk, ott vitassuk meg, és próbáljuk megoldani. Ez nem egyszerű kérdés, gyakran a probléma megoldása visszakerül a magyarországi területre, de azáltal, hogy az EÜB is rajta tartja a kezét a problémán, egy kicsit máshogy kezelik a francia és persze a magyar vezetőink is a kérdést, a demokrácia ilyenkor demokratikusabb, a felelősségvállalás egy kicsit nagyvonalúbb. Jobban szeretik a vezetők házon belül rendezni a kérést, amit mi el is fogadunk mindaddig, amíg észszerű keretek között meg tudunk egyezni. Én kb. 4 éve kapcsolódtam be az EÜB munkájába, ami az utóbbi időben egy kicsit háttérbe szorult a helyi teendők miatt, de természetesen a kollégáim aktívan részt vesznek a munkában.
- Hogyan tud együtt dolgozni az EÜT a magyar szakszervezettel, miben tudja kiegészíteni annak munkáját? Miért szerencse éppen ezért, hogy üt. elnök és szakszervezet elnök is vagy?
- Ezt egy szemléletes példán tudnám a legjobban bemutatni. Az egyik kiszervezett kft.-nél nem igazán haladtak a KSZ kötési tárgyalások. Az ügyvezető tárgyalt, tárgyalgatott velünk, de nem igazán akart megegyezni. Az EÜB tartott egy kihelyezett ülést Magyarországon, és itt a helyszínen megtekintette és megvitatta a problémát, majd kifejtette, hogy a közeljövőben visszatér a kérdésre és megnézi, hogy hogyan haladnak a dolgok. Ezek után itthon mindjárt volt fogadó készség a megegyezésre és a következő EÜB ülésen már azt lehetett mondani, hogy a probléma megoldódott. És szerencsés-e, hogy ugyan az a személy tölti be mindkét pozíciót, az a helyi viszonyoktól függ. Fontos, hogy a két pozíciót betöltő személy beszéljen egymással, működjenek együtt, mert így sokkal könnyebb eredményt elérni. Nem vagyok haragtartó ember, ezért még „szóba állok magammal”, így össze tudom hangolni a két feladatot.
Medveczki Zsolt, a MEVISZ titkára is részt vesz a konferencián. Nála is érdeklődtünk.
- Az EVDSZ által szervezett Európai Üzemi Tanács konferencián előadások hangzanak el az RWE Európai Üzemi Tanácsának céljairól, működéséről, jelentőségéről és nem utolsósorban a magyarországi munkavállalók érdekeinek érvényesítési alternatíváiról. Milyen hírekről tudsz beszámolni az üt. jelenlegi feladataival kapcsolatban?
- November elején vettem részt az RWE európai Üzemi Tanácsának ülésén, melyet a német képviseleten túl még hat országban való RWE-s munkavállalói képviselők alkotnak. Magyarországról a Mátrai Erőmű munkavállalóinak képviseletében Pápis László és jómagam, az ELMŰ/ÉMÁSZ alkalmazottainak képviseletében Kunzer Ferenc és Takács János veszünk részt a grémium munkájában.
El kell mondanom, hogy az RWE Konszern gyakorlatilag most szerveződik át egy teljesen más struktúrára, amiből bennünket az érint leginkább, hogy a külföldi érdekeltségeiket nemzetenként egy társaságba vonják - ez Magyarországon az RWE Hungary Kft. Ezt követően biztos vagyok abban, hogy az eddigi működésünk a jövőben szorosabbá válik más, magyarországi RWE-s érdekeltségnél dolgozó munkavállalói képviseletekkel.
A november 17-i konferencián erről minden bizonnyal részletesebben fogunk beszélni.
(E.)