A LIGA Szakszervezetek komoly önmérsékletet tanúsítva több mint fél évig türelmet mutatott az új kormánnyal szemben, azt várva, hogy az megkezdje a társadalmi egyeztetéseket.
Ehelyett azonban a LIGA Szakszervezetek folyamatos megkeresései ellenére, a kormány mellőzte a társadalmi párbeszéd törvénybe is iktatott intézményeit, és sorozatosan egyeztetések nélkül hozott olyan törvényeket, melyek egyértelműen nem szolgálják a magyar állam adófizető munkavállalóinak az érdekeit. A LIGA Szakszervezetek eddig is minden olyan törvényes eszközzel élt, amely még a konfliktusok tárgyalásos megoldásához vezethetett volna, sajnos azonban a kormány egyértelműen nem hajlandó a legcsekélyebb kompromisszumra sem.
A kormány azon döntéseit, amelyek például ismét meghosszabbították a GYES idejét, az életkor helyett a szolgálati időhöz kötött öregségi nyugdíjazás felé mutatnak, a munkavállalókat terhelő adók csökkentésével járnak, vagy az állami nyugdíjrendszerbe történő visszalépés lehetőségét teremtik meg, a LIGA Szakszervezetek biztatónak találja.
A LIGA Szakszervezetek ugyanakkor sajnálatosnak és a demokratikus jogállamisággal összeegyeztethetetlennek tartja:
Ezért a LIGA Szakszervezetek ismételten felhívja a kormány figyelmét, hogy a működése óta hozott elhibázott törvényeket és a még meg nem szavazott, de már beterjesztett javaslatokat gondolja át, ezekben a kérdésekben azonnal kezdjen érdemi tárgyalásokat. Amennyiben erre nem kerül sor, vagy a tárgyalások nem vezetnek eredményre, a kormány arra kényszeríti a LIGA Szakszervezeteket, hogy 2011. januárjától a rendelkezésére álló minden törvényes eszközt vesse latba céljai elérése - a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeinek megvédése - érdekében.
Sajtótájékoztató
Sajtótájékoztatót tartott a LIGA Szakszervezetek 2010. december 2-án. Gaskó István elnök elmondta, hogy az indokolás nélküli felmondás, a végkielégítések visszamenőleges megadóztatása, a magán-nyugdíjpénztári tagdíj államosítása, az egykulcsos adórendszer csupán néhány azon döntések közül, amelyek ellen tiltakozik a LIGA. A szövetség éppen ezért tárgyalni szeretne a kormánnyal és a miniszterelnökkel, hogy „társadalmi konszenzust” érjenek el ezekben az ügyekben. A LIGA bízik abban, hogy a döntéseket módosítja a kormány. A december 4-i tüntetésen csak azért nem vesznek részt, mert nem volt idő erről egyeztetni minden tagszakszervezettel. Gál Rezső, az EVDSZ elnöke, a LIGA társelnöke arról beszélt, hogy a végkielégítéseket sújtó különadó olyan embereknek is kárt okoz, akik becsületesen dolgoztak több évtizeden keresztül az energiaszektorban. Megemlítette, hogy a Vértesi Erőműnél most készülnek elbocsátásokra, őket is várhatóan igazságtalanul sújtja a különadó. Bejelentette, az EVDSZ ott lesz a tüntetésen. Pongó Géza, az FRSZ főtitkára, a LIGA társelnöke a közszférában dolgozók bérének befagyasztása és a reálbérszint csökkenése ellen szólt.
Demonstráció
Három szakszervezeti konföderáció demonstrációt tartott Budapesten, a Roosevelt téren 2010. december 4-én, hogy érdemi egyeztetést követeljenek a munkavállalókat érintő kérdésekről. Tiltakoztak a kormány egyes intézkedései ellen, közöttük az egykulcsos szja, a 98%-os különadó és a magánnyugdíjpénztárak megszüntetése ellen. Petíciót fogalmaztak meg a demonstrációt szervező szakszervezetek, az MSZOSZ, az Autonóm SZSZ és a SZEF a kormánynak, tiltakozásul a tavasz óta zajló jogalkotási folyamat és a kormányzati intézkedéssorozat ellen.
A demonstráción részt vett az EVDSZ közel 60 fővel (lásd a fotókon), és a nemrég alakult Állandó Ágazati Szakszervezeti Fórum többi tagszervezetének képviselői is.
(F)
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)