A stratégia pedig vízió nélkül rémálom - jelentette ki Mario David, a svájci villamosenergia-ipari érdekképviseleti szövetség, a VPE képviselője azon a konferencián, melynek témája a Tervezhető jövő az energiapolitikában volt. A Budapesten, március 8-9-én tartott plénum elsősorban a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) és a VPE által kezdeményezett projekt fontos állomása.
A svájci-magyar érdekvédelmi szervezetek által folytatott tapasztalatcsere-program az európai energiapolitika és foglalkoztatáspolitikai változások összefüggésében úgy jött létre, hogy azt az alpesi ország kormányszervei is támogatták, illetve a konferencián képviseltette magát több hazai kormánytisztviselő és országgyűlési képviselő, valamint az energiaipari társaságok munkaadói képviselői is.
A svájci képviselő mondata az olyan energiapolitikára és gazdasági szerkezetátalakítási folyamatokra vonatkozott, melyek nem veszik figyelembe az egyes országok adottságait, az európai energiaügyi öszszefüggéseket és lehetőségeket. A divat diktál, a gázüzletág importokból virágzik, annak ellenére, hogy még elég nagy mennyiségű fosszilis energiahordozó van Európában kihasználatlanul. Mindezt tetőzi, hogy a hagyományos üzemek bezárásával több ezer munkahely szűnik meg - hazánkban különös tekintettel a Márkushegyi Bányaüzem tervezett bezárására, illetve a Mátrai Erőműben leállított projektre vonatkozóan.
A konferenciát Rabi Ferenc, a BDSZ és az EMCEF Szociális Párbeszéd Bizottságának az elnöke nyitotta meg és átadta svájci szakszervezeti kollégájának a projektemblémával díszített emléktáblát, majd tájékoztatott a vitaelőkészítő tárgyalásokról, melyek Zürichben zajlottak. A program célja, hogy a szociális partnerek, a munkaadói szervezetek és a kormányoldalak is bekapcsolódjanak egy olyan energiapolitika létrehozásába, mely tervezett, a résztvevők számára nem okoz károkat, kihasználja az európai adottságokat az energiatermelés terén. – Olyan energiamixet kell terveznünk a jövőre nézve, mely fenntartható, biztonságos, a munkahelyeket és szociális ellátást nem veszélyezteti. A kutatások azt vetítik előre, hogy igenis lehetséges környezetbarát módon szénbányászatot folytatni, mely kiveheti a részét a jövő villamosenergia-termeléséből. Példának említhetem Németországot, ahol növekedett a szénkitermelésre alapuló energiatermelés az elmúlt években és a gázfelhasználással is számol a nyugat-európai ország, de ehhez gázvezetéket is létrehoz. Az európai út hasonlatossá tehető a világban végbemenő folyamatokhoz, az Újvilágban is nőtt a szénkitermelés. Remélem, jelen konferencia ad tapasztalatokat az elmondottakra nézve és a területfejlesztési politika lehetőségeit is áttekinthetjük - mondta Rabi Ferenc, majd felkérte a svájci munkavállalói képviselőket, tájékoztassanak a svájci stratégiaalkotásról a szerkezetátalakítás terén.
– Az energiatermelés és a bányászat szorosan összefüggnek. A hosszú távú előretervezésnél mindig az a célunk, hogy megvalósuljanak az üzemidő-hosszabbítások, elkerülve a bezárásokat az átképzés kényszerével, hiszen az munkahely-leépítést jelent. A nemzetek önállóan döntenek, de Európa részei vagyunk, nem szigetelődhetünk el egymástól - jelentette ki Bernd Frieg, az Európai Villamosenergia-ipari Ágazati Párbeszéd Bizottságának elnöke, majd Mario David tartott előadást Svájc energiapolitikájáról. Közben pódiumbeszélgetésre került sor, mely során elhangzott, hogy Magyarország következő évtizedeiben 3-4000 MW villamosenergia-hiány jelentkezik majd, melynek kielégítése csak előre tervezett, ésszerű megoldások mellett lehetséges.
A konferencián sor került az eddig Európában végbement energiaipari szerkezetátalakítások folyamatának bemutatására, több példán keresztül. Ennek érdekében egy kiadvány látott napvilágot az Európai Bizottság által támogatott Progress projekt keretében - Kösz főnök! címmel, mely az európai munkavállalók egészségi állapotát veszélyeztető tényezőket emeli ki a változások tükrében. A kiadvány igen rendhagyó módon képregény formájában mutatja be a folyamatokat, írók és képzőművészek tollából.
A konferencia második felében a lehetséges megoldások felvázolására került sor az európai és hazai energiapolitikában javasolható tervekhez, Svájc példája nyomán. Az energiapolitikában tervezhető jövőt illetően a résztvevők megvizsgálták az elkövetkezendő energiaipari változásokat és azok foglalkoztatáspolitikai hatásait. Az aktualitásokról, következtetésekről végül sajtótájékoztató hangzott el, melyben a konferencia megerősítette a résztvevők szándékait és céljait: Az energiapolitikai változások erősítik a szociális partnerek összefogását, a munkavállalók érdekében ágazati szinten szükséges a megelőző mechanizmusok kiépítése, továbbá az európai nyilvánosság figyelmének felhívása a kontinensen végbemenő energiapolitika változásaira, melyek nagy hatással vannak a foglalkoztatáspolitikára is.
A svájci-magyar projekt folytatódik a kölcsönös párbeszéddel és útkereséssel, a döntéshozók bevonásával.
Lóczy E.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)