Sok, küzdelmes év van mögötte, hiszen a munka világának sokszínűsége, a választható alternatívák adta célkitűzések rengeteg feladatot jelentettek és jelentenek ma is. Péter a szakszervezethez 1982-ben került, mint testületi tag az ÉDÁSZ vállalathoz.
Kis idő elteltével már mint helyetteseként tevékenykedett Németh Józsefnek, akkori szakszervezeti elnöknek. Az érdekvédelemmel való kapcsolat a korabeli viszonyokat tekintve rendhagyóan alakult, de a szoros kötődés saját belsőjéből fakadt, az érdekvédelemben való munka mindig is érdekelte és szívesen tett a munkavállalókért. Tanulmányai befejezése után az akkori vezérigazgató kérdezte meg, elvállalja-e a szakszervezeti feladatokat, mivel köztudott volt, hogy a szakszervezeti elnökhelyettes a humán erőforrás területén is folytatott tanulmányokat, illetve a munkavállalókkal való kapcsolata rendkívül jó volt és bíztak benne.
Réffi Péter az EVDSZ megalakulásakor is fontos részt vállalt volt a szövetség munkájából, mikor még a Vasas Szakszervezetek tagjaként működött a szövetség, majd 1990. szeptember 15-én tizenhat iparági szakszervezet megalakította a Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségét, mikor független szakszervezetek csatlakoztak a szövetséghez. Azokban az időkben, miként Péterben is, többekben megfogalmazódott, hogy más rendszert, munkastílust és kapcsolatokat kell teremteni. Mindez nem ment annyira egyszerűen, az idősebbek ragaszkodtak a hagyományos működéshez.
Péter szívesen emlékszik vissza a kezdeti időkre is, akkoriban teljesen más világ volt a mozgalmi életben, a munkahelyi kollektívák másként gondolkodtak saját jogaikról és a lehetőségekről. A rendszerváltoztatás előtt tröszti szakszervezeti bizottság működött, mint központ és valamifajta irányító testület. Teljesen más struktúrát alkottak a szakszervezetek, gazdaságilag sem voltak függetlenek, minden döntésnél ki kellett kérni a központi bizottság véleményét, hozzájárulását.
Mint fiatal és számos ötlettel, nagy lelkesedéssel rendelkező érdekvédelmi vezetők, közöttük Réffi Péter is, a tagszervezetek képviselői folyamatosan kapcsolatot tartottak egymással, eközben kialakult egy csoport, aki tovább akart lépni a meglévő keretekből. Egy látogatás során egy külföldi szakszervezetnél a fiatalabbak komolyan elgondolkodtak azon, hogyan tovább. Abban egyetértettek, a fiatalabbak nem úgy képzelik el az érdekvédelmi tevékenységet, mint az idősebbek. Elevenen él a kép, mikor a Vasas Szakszervezetek hatalmas dísztermében tanácskozott a testület: Érezni lehetett, hogy ismeretekben, kapcsolatokban mennyire távol állnak a villamosenergia-ipartól. Nem volt hatékony a munka, ezen mindenképpen változtatni kellett, ezért döntöttek a fiatal tisztségviselők a kiválásról, melyet az eltelt két évtized bizonyított – jó döntés volt. Az ÉVISZ alapító tagja volt a VDSZSZ-nek, meghatározó tagszakszervezet, az irányvonallal egyetértett mindig is és jelenleg is támogatja az EVDSZ-t törekvéseiben.
Az elkövetkezendő időben a privatizáció teremtett új helyzetet és kívánt másfajta gondolkodásmódot: Ennek elején még tartozott az ÉDÁSZ-hoz erőmű is, 1992-1993-ban itt volt az első kiszervezés. Ezért is volt fontos, hogy mint szövetség tagja, az észak-dunántúli energiaipari szakszervezet is részt vett abban az úttörő munkában, melynek végeredményeként a Munkatörvénykönybe is átkerült a jogutódlás rendszere. Ezt követte a rendkívül sikeres foglalkoztatási alapról szóló megállapodás, mely nagyon sok munkavállalónak segített a továbbiakban. 1995. december 21-től már francia tulajdonossal kellett tárgyalniuk. Az új vezetés is újítani akart, a munkarend terén, a szabadidő és munkaidő beosztással. Voltak furcsa kezdeményezések – mint a munkakezdés előtti sportolás – de eredmények is születtek, mint az első kollektív szerződés, a 13. havi juttatás. Aztán szövetséggel együttműködve lett kidolgozva az ágazati kollektív szerződés: Péter tagja volt az előkészítő bizottságnak is.
Az ÉVISZ elnökekének véleménye szerint az EVDSZ büszke lehet a kiterjesztett ágazati megállapodásra, hiszen Magyarországon elsőként sikerült tető alá hozni 1995. november 7-én azon sajátságok figyelembevételével, ami jellemzi a villamosenergia-ipart.
A mindennapi teendők utáni kikapcsolódás Péter számára is fontos, ebbe beletartozik az aktív pihenés is. A család Ikrényben levő házához elég nagy kert tartozik, ennek és a kis konyhakertnek a gondozása közös feladat: A családfő szívesen foglalkozik a gyümölcsfák és tuják ápolásával, a rohamosan növő fű kordában tartása már kevésbé tűnik vonzónak, mire az egész területtel végez. Főként a vakondokkal áll örökös és nagy csatában, hisz, mint mondja, annál lelombozóbb látvány nincs, mint szép napsütéses reggelen a frissen nyírt pázsiton a keletkezett buckák, melyek jelzik a kisállat nyomait. Ellene minden lehető eszközt bevetett már, általában sikerrel. Ismerősök ajánlották a család számára: Egy kis foxi kutya maga tartana rendet vakond-ügyben, de a szülők tartanak attól – mint általában -, hogy a házi kedvenc gondozása kizárólag rájuk marad. A kert látványához tartozik a nem régen épített kemence, melyben házi kenyerek sülnek, olyanok, melyekre már a barátok is vevők lennének, ám ezek csak saját részre készülnek változatos összeállításban.
Egyéb kellemes elfoglaltsága lenne, lehetne Réffi Péternek az olvasás. Olvasnivalóban nincs hiány, de sajnos a szépirodalomra nem marad idő, csak a szakmai anyagokkal való foglalkozásra. Ebből pedig nagyon sok van, hiszen többször kell utaznia, külföldre is és felkészületlenül nem indul el egy tanácsokozásra és konferenciára sem. Az utazások nagyon fárasztóak, illetve a család nincs együtt: Ennek ellensúlyozására minden hétvégén közös program keretében kirándulnak, baráti összejöveteleket tartanak és városokat, műemlékeket fedeznek fel.
A Réffi család minden tagja segíti a másikat, örömük ugyanolyan közösek, mint gondjaik, ez természetes. A 2011. év első hónapjában együtt izgulnak felnőtt lányuk egyetemi államvizsgájának sikeréért, bár tudják, nem lesz semmi probléma.
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)