Réffi Péter, az ÉVISZ SZT elnöke: Sajnos 5 évvel idősebb lettem, és talán mondhatom, hogy tapasztaltabb is. A férfikor egy jeles időpontját éltem meg tavaly. Két gyermekem is korosodott. Az idősebbik, Péter az egyetem elvégzése után vezetőként elhelyezkedett egy üzletláncnál. A kisebbik, Petra az egyetem padjait koptatja Győrben.
Hosszú évek óta a szövetségi vezetőségi ülések levezető elnöke, melyet igen jól, nagy szakmai tudással művel.
Réffi Péterrel felidézzük az előző kongresszus óta eltelt időszak eseményeit.
- Elnök úr, milyen változások történtek az elmúlt öt évben az ÉVISZ szakszervezetnél?
- Hatalmas. Egy szakszervezet, egy társaság, majd több szakszervezet több társaság, illetve társaságcsoport. Az érdekegyeztetés szintje és módja megváltozott. A több mint tíz társaság esetén már nem társaságonként történik az érdekegyeztetés, hanem társaságcsoport szinten. Nem cégenként kötünk kollektív szerződést, hanem társaságcsoportra vonatkozóan kötöttük meg a KSZ-t.
2006-ban teljes körű tisztségviselő-választásra került sor. A demokratikusan működő szakszervezetek rendszeres időközönként teljes körű tisztségviselő választást tartanak. A mi alapszabályunk ötévente írja elő a választást. Konkrétan 2006-ban került megszervezésre a választás, melynek során nagyon sok régi tisztségviselőt újraválasztottak, de sok új munkatársat is megválasztottak a szakszervezeti tagok tisztségviselőnek. Sajnos egy területen nem haladtunk előre, ez pedig a fiatalok nagyobb arányú bevonása a mozgalomba.
2006-ban létrehoztuk a Villamos és Gázipari Munkavállalók Szakszervezeti Szövetségét, a VGMSZSZ-t. Ezáltal létrejött a társaság szintű szövetség. A szövetség alapítói a három áramszolgáltatónál és a két gázszolgáltatónál működő öt szakszervezet. A VGMSZSZ megalakulásáról a "forró drót”-ban is megjelent egy tájékoztató.
Az E.ON csoportra vonatkozóan ez év február 1-jével új, egységes KSZ-t kötött a munkáltató és a VGMSZSZ.
- A munkavállalók milyen pozitív, illetve negatív eseményeket éltek meg?
- 2005 szeptemberében bejelentésre került az átszervezés, és ennek következtében sok munkavállalónk elvesztette munkáját, míg másoknak új munkakörökre kellett pályáznia.
Sokan az új munkakört alacsonyabb munkabérrel is elfogadták.
A munkahelyüket vesztett munkavállalók a Foglalkoztatási Megállapodás értelmében, az érvényben lévő KSz juttatásainál magasabb szintű juttatást kaptak.
Új elemként jelent meg az ún. Gondoskodó létszámleépítés, ahová segítségért fordulhattak a munkavállalók. A cél az volt, hogy a munkatársakat felkészítsük a munkaerőpiacra való kilépésre. A program megvalósításába bevonásra kerültek a helyi Munkaügyi Központok munkatársai. Amit támogatott a program: a munkahely elvesztése okozta trauma feldolgozása, felkészülés a szabad munkaerőpiacra való kilépésre. Nem volt célja a programnak a konkrét álláskeresési támogatás, valamint az átképzés finanszírozása. A munkahelyüket vesztő munkatársaknak egynapos álláskeresési készségfejlesztő tréning lett szervezve. Néhány gondolat a foglalkozás témaköreiből: Hogyan ragadjuk magunkhoz a váltás irányítását?, írásbeli kommunikáció a keresés esetén, álláskeresés csatornái, sikeres telefontechnikák, állásinterjú, tipikus és nehéz interjúkérdések külső megjelenés, teendők az interjú után, próbainterjú gyakorlat és visszacsatolás, stb.
A rendezvényeinkről: Figyelünk a nyugdíjasainkra klubnapok, vacsorával egybekötött találkozások során, vásárlási bonokat juttatunk részükre, például.
Hölgymunkatársainkat felköszöntjük minden évben a nőnapon, és természetesen nem feledkezünk meg mikuláskor a gyermekekről sem. Fontos rendezvényünk a több száz fős természetbarát találkozó, a VOTT.
Az előbbi rendezvények cégszintű rendezvények, és ezeken kívül a régiók is rendelkeznek pénzeszközökkel, ahol a szűkebb munkavállalói csoport dönt a felhasználásról. A kultúráról és a sportolási lehetőségekről is gondoskodunk. Fontos, hogy több, saját üdülőben pihenhetnek munkavállalóink.
- Mi jellemzi az E.ON-os munkavállalót?
- Egy szóval nem jellemezhető, hisz társaságcsoport jött létre, több mint 10 társasággal.
Az egységes EKSz-en kívül egyik munkavállalói csoportra vonatkozik a VKSz, míg a másikra a GKSz. Tehát vannak, akikre két KSz vonatkozik, de sajnos vannak akikre csak az EKSz. Ez azért lehetséges, mert a munkáltató megváltoztatta a TEÁOR besorolást, így az érintett munkavállalókat kivonta a VKSz hatálya alól. Jelenleg a VDSZSZ-szel szövetségben egy közös program megvalósítására hívjuk a munkavállalókat, melynek eredményeképp újra vonatkozhat rájuk a VKSz.
Látható, hogy többféle munkavállaló van, és ennek megfelelően viselkednek. Munkavállalóink, amikor kellett, szolidárisak voltak a VDSZSZ-szel, és ha kellett aláírták az aláírásgyűjtő ívet, a sztrájkban is részt vettek. Én azt gondolom, hogy ezen témakörben van mit fejlődnünk. A munkavállalóink egy része sajnos fél és közömbössé vált.
- Mit vársz a kongresszustól?
- A kongresszus lehetőséget nyújt a szakszervezetek szükségességének és fontosságának bemutatására. Remélem, hogy a ma még hozzánk nem tartozók egy átfogó képet kapnak a VDSZSZ munkájáról és ezen keresztül a szakszervezeti munka fontosságáról és elgondolkodnak azon, hogy tagságukkal erősíthetik mind a VDSZSZ-t, mind a helyi szintű szakszervezeteket.
A kongresszus, amennyiben elfogadja a munkaprogramot, azzal kijelöli azokat a célokat melyek biztosítják a munkavállalók megfelelő szintű érdekképviseletét.
Fontos, hogy tovább tudjuk folytatni nemzetközi munkákat. A kapcsolatfelvételtől a közös akciók végrehajtásáig. Már társaságcsoport szinten is nagyon fontos a külföldi kapcsolatok ápolása, konfliktus helyzet esetén nagy segítséget jelent a külföldi segítség.
Tovább kell folytatnunk azt az érdekképviseleti munkát, mely ez idáig is magas szintű volt. Úgy gondolom, ezt jól mutatja a beszámoló. Az elmúlt öt év munkáját úgy jellemezném, hogy sikeres öt évet hagyunk magunk mögött, mely jó alapot jelent a következő öt év munkájához.
Bízom benne, hogy a munkánk során még inkább összekovácsolódnak a szakszervezetek és a munkavállalók, hisz az érdekérvényesítés során nagyon fontos, hogy "Együtt erősebbek vagyunk”.