A villamosságot tiszta energiaként, az áramszolgáltatást környezetbarát tevékenységként szokás emlegetni, ami nem jelenti azt, hogy a víz, a talaj, a levegő, a természetes és az épített környezet védelmének napi munkája alól felmentést kaphat az ÉDÁSZ Rt. Magasan áll a mérce, s a szabályok, a hatósági elvárások a jövő májusi uniós csatlakozáshoz közeledve egyre szigorúbbak lesznek.
Oroszvári Eszter, a cég környezetvédelmi munkatársa elmondta, a társaság elsősorban néhány telephely gázkazánjának levegőszennyezése, a kőágy nélküli, régi transzformátorok olajfolyása és a veszélyes hulladékok viszonylag nagy mennyisége miatt okozhat kárt a környezetnek. A légszennyező pontforrásokat az erre hivatott szervek évente ellenőrzik, s az alállomásokon zajló kőágy-rekonstrukciónak köszönhetően a transzformátorolaj okozta vészhelyzetek is egyre ritkábbak, így a környezetvédők figyelmének középpontjába a hulladékgazdálkodás, a szelektív hulladékgyűjtés kerülhetett.
A veszélyes hulladékok üzemi gyűjtőhelyeinek hálózatát öt évvel ezelőtt építette ki a társaság. A speciális konténerházak és kiképzett, megbízott kezelőik jelenleg kilenc centrumban fogadják többek között a használt transzformátorolajat, a leszerelt kondenzátorokat, a használhatatlanná vált akkumulátorokat és a közvilágítás tönkrement vagy korszerűtlenné vált izzóit. Az összegyűjtött veszélyes hulladékkal külső vállalkozó „bánik el”, az elszállítás után ártalmatlanítás vagy újrahasznosítás vár ezekre a szigorúan nyilvántartott anyagokra.
A szintén veszélyes hulladéknak számító irodai elemek és gombakkumulátorok begyűjtését is szervezetten, a ma ismert leghatékonyabb módszerrel végzik a társaság környezetvédelmi szakemberei. A szelektív gyűjtést lehetővé tevő, az irodaépületek folyosóin elhelyezett formás, zárt edények nyújtotta lehetőségekkel mindenki szívesen él, a jó partneri viszony jeleként a tartályok gyorsan megtelnek - s valóban csak elemekkel.
A sikeren felbátorodva Oroszvári Eszter és munkatársai nemrégiben újabb akcióba kezdtek, a hulladékok elkülönített gyűjtését kiterjesztették a fénymásolók, a faxok, a nyomtatók elhasznált festékpatronjaira is. A nem veszélyes kategóriába tartozó tonerhulladékok szelektív gyűjtése kísérleti jelleggel, egyelőre csak a társaság központi irodaházában kezdődött meg. Az első tapasztalatok kedvezőek, így Oroszvári Eszter szerint csupán időre és pénzre lesz szükség az irodai szemét tökéletes szelektálására.
A legtöbb gondot vélhetően a papírhulladék okozza majd, hiszen az iratok szelektív gyűjtésével egy időben a lapok megsemmisítését, ledarálását is meg kell oldani. Ráadásul a nem veszélyes hulladékok, pl. a papír, üveg, műanyag házon belüli szelekciójának csak akkor van értelme, ha a szállító kommunális szolgáltató speciális konténereket, hulladékudvart telepít az ÉDÁSZ kapuin belülre.
G. J.
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 11.sz.)