Az RWE konszern újjáalakítása és az RWE ENERGY AG ezzel összefüggő megalakítása során összekapcsolták az eddigi vezető társaságokat, az RWE Plust, az RWE Net-et, az RWE Solutions-t, valamint az RWE Gas csoportot.
Az RWE Energy AG így most a legnagyobb csoport az RWE konszernen belül, amely hét európai nemzet vállalatait tömöríti. A 2003. december 31-i állapot szerint több, mint 42 000 munkatársat foglalkoztat, ebből csaknem 15 000-et (kb. 35%) Németországon kívül.
Ezek a STOEN (Lengyelország), KELAG (Ausztria), RWE Haarlemmermeer (Hollandia), Obragas (Hollandia), ELMÛ és ÉMÁSZ (Magyarország), Csehország nyolc regionális társasága valamint a Transgas gáz hálózati szállító és a VSE (Szlovákia).
2004. július 14-én Bochumban (Németország) találkoztak az EU bővítés kapcsán még összefonódottabb RWE társaságok szakszervezeti és üzemi tanácsi képviselői abból a célból, hogy megvitassák, milyen együttműködési lehetőségek, modellek kínálkoznak a munkavállalói információszerzés és véleménynyilvánítás különböző szintjein, melyik megoldás kínálja a leghatékonyabb együttműködési esélyt. Összességében tehát az Európai Üzemi Tanács lehetőségei volt a téma, különös tekintettel arra, hogy az RWE konszern, vagy az RWE Energy keretein belül érdemes a konzultációs fórum létrehozása. Az ülést Uwe Tigges úr, az ARGE Energy (RWE Energy Üzemi Tanácsok munkaközössége) szóvivője vezette.
A tárgyaláson a munkáltató képviseletében megjelent többek között dr. Berthold A. Bonekamp úr, az RWE Energy AG Igazgatóságának elnöke, dr. Andreas Radmacher úr, az RWE Energy Igazgatóságának tagja, a kelet-európai régió felelős vezetője.
A tárgyalás közösen hozott határozattal zárult, mellyel egy olyan tárgyaló küldöttség felállításáról döntöttünk, melynek feladata „Európa ARGE Energy” néven egy vitafórum létrehozása volt, ahol kidolgozásra kerül az alapszabály. Eldöntésre került, hogy a következő ülés, a nemzetek delegált képviselőinek részvételével Magyarországon kerül megrendezésre.
Ez a következő forduló 2004. szeptember 1-2-án az ELMÛ-nél került megrendezésre.
Ezen tanácskozás célja volt, hogy megvitassa és véglegesítse az RWE Energy ARGE Európa megalapítását szolgáló keretmegállapodás javasolt szövegét és foglaljon állást abban, hogy az a konszern-, ill. vállalatvezetések és érdekképviseletek párbeszédét szolgálja az Európai Unión belül.
A tanácskozáson az alapszabály tervezet a munkáltató képviseletében megjelent Heinz Fennekold úrral, az RWE Energy AG munkaügyi igazgatójával és munkatársával, dr. Peter Gentes úrral is ismertetve lett.
A kétnapos tanácskozás eredményeként a tárgyaló delegáció (Uwe Tigges vezetésével) felhatalmazást kapott a megállapodástervezet megvitatására a munkáltatóval.
Rögzítésre került, hogy a következő találkozó 2004. október 13-án lesz Varsóban. Reményeink szerint a közösen kialakított Megállapodás tárgyalása ezen időpontra már lezárásra kerülhet, és megvalósul a cél, hogy az RWE Energy ARGE Európa (ARGE Európa) a munkavállalói képviselők olyan információs és konzultációs fóruma lesz, ahol az Európai Unión, a csatlakozó országokon és az európai gazdasági térségen belül, a részkonszernt érintő (konszern irányító társaságok és leányvállalatok) kérdéseket tárgyalnak meg.
A szubszidiaritás elvének megfelelően az ARGE Európa nem lép az egyes vállalatok és országok üzemi tanácsainak és munkavállalói képviseleteinek (szakszervezetek) helyébe, ezek felelősségi köre a nemzeti törvényeknek és megegyezéseknek megfelelőn továbbra is érvényben marad.
Bánkuti Béláné
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 9.sz.)