a 143 meghívottból 139 küldött jelent meg, tehát
részvételi arány 91%-os volt. Az alapszabály értelmében a döntéshez 75%-os részvétel kell, tehát ilyen szempontból nem lehetett probléma. A kongresszuson, a LIGA-át (Gaskó István elnöke vezetésével) 4 fő vezetőségi tag képviselte. Az ASZSZ vezetőségét Gál Rezsőn kívül senki nem képviselte. A sajtó munkatársai is jelen voltak.
Az első félóra
a kötelező ügyrendi pontok megszavazásával telt. Melynek során megválasztásra kerültek a jegyzőkönyvvezető és hitelesítő, a mandátum ellenőrző - (3fő), az ügyrendi- (3fő), valamint a szavazatszámláló bizottság (3fő).
Ezt követően
Gál Rezső VDSZSZ elnök alapos és átfogó beszámolót tartott arról, milyen folyamatok vezettek el a mai kongresszus összehívásához. Valamint beszélt arról is hogyan, milyen megfontolások alapján került sor a LIGÁ-val való együttműködés felvetésére. Ezután Dr. Szilágyi József TIVISZ elnök mondott rövid kiegészítést ugyanebben a témában.
25 perc rövid szünet után 11-50-től a
vita lefolytatására került sor. Összesen
10 hozzászólás hangzott el. Röviden összefoglalva, és a teljesség igénye nélkül: Három fő szólalt fel a
MEVISZ képviseletében. Mindhárman hangsúlyozták, hogy az ASZSZ-ból való kiválás nem volt könnyű döntés a számukra, de mindegyikük bízik abban, hogy a váltás hatékonyabbá teszi majd az érdekvédelmi munkát. Harmat Péter az
Ifjúsági Tagozat vezetője hozzászólásában támogatta a LIGA-hoz való csatlakozást és jelezte szükségesnek tart későbbi konzultációkat az Ifjúsági Tagozat helyzetének, feladatainak meghatározásában. A
PADOSZ képviseletében Lőrinc László azon tapasztalatának adott hangot, hogy a Paksi szakszervezetek összefogásával - az Üzemi Tanács választásokon, már most elvezetett az első sikerekhez. Reményét fejezte ki, hogy a LIGÁ-ba való belépéssel, az összefogás erősödésével, hasonló sikerek várhatunk a VDSZSZ-től is.
Gaskó István is a felszólalók között volt gondolatainak lényege, hogy a LIGA feltett szándéka a munkavállalók hiteles mindenre elszánt következetes képviselete. Felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a munkavállalók helyzete nagyon nehéz és a LIGA minden erejével azon van, hogy ezt a kiszolgáltatottságot csökkentse. A VDSZSZ belépését üdvözli és partneri viszonyt kínál. Kijelentette, hogy -véleménye szerint- az 1997-ben meghirdetett konföderációs együttműködés ügye sajnos kátyúba jutott, s ezért a LIGA az egységesülés elvét nem feladva más taktikát alkalmaz. Figyelmét az ágazati szakszervezetekre összpontosítja, e folyamat történelmi jelentőségű kezdetét jelentheti a VDSZSZ csatlakozása. S talán ennek köszönhetően is egy új szakszervezeti központ kezd majd kialakulni.
A
DDSZ is két megszólalalóval képviseltette magát. Mikulásik Gábor erős kritikáját az elnök Babják Béla meglepő bejelentéssel fokozta. A DDSZ vezetője kijelentette hogy szervezete kilép a VDSZSZ-ből - megjegyzés; 3 hónap áll a rendelkezésünkre, hogy tisztázó tárgyalásokat folytassunk a DDSZ-el (reméljük, hogy a folyamat vége nem a sárdobálás lesz).
A bejelentésre
Gál Rezső azonnal reagált. Mondanivalójának lényege, hogy nem kívánja a DDSZ kilépését és bízik abban, hogy döntésüket megváltoztatják. Egyúttal a vitát is lezárta.
Ezt követte a szavazás, melynek eredménye 128 igen szavazat, 2 tartózkodás és 1 ellenszavazat mellett, a következő:
"a VDSZSZ rendkívüli kongresszusán lefolytatott vita alapján 2007. szeptember 21-i. hatállyal megszünteti az ASZSZ-ben lévő tagságát és kéri felvételét a LIGA konföderációba”
Továbbá:
A VDSZSZ kilép az ASZSZ-ból és felvételét kéri a LIGÁ-ba.
Gál Rezső végszavában fontos állomásnak nevezte a döntést, és emlékeztette a tagságot arra, hogy új kihívások feladatok várnak a VDSZSZ-re.
Kérte a küldötteket, hogy kiválásunkkal ne kezdődjön el a - politikában sajnos már szinte megszokott- méltatlan vádaskodás. Ennek jegyében és szellemben készített sajtóközlemény szövegét is felolvasta
Sajtóközlemény
Amit a küldöttek 1 ellenszavazattal elfogadtak.
Körtvélyfáy Zoltán- Körte