Az EdF európai vállalatainak szakszervezeti vezetői és a párizsi igazgatóság vezetői 2001. november 14-én Párizsban aláírták az EdF Európai Üzemi Tanácsának alapszabályát.
Az alapszabály megalkotásában részt vettek az EdF magyarországi leányvállalatának, a DÉMÁSZ Rt-nek a szakszervezeti vezetői - Peták József, majd nyugdíjba vonulása után a tisztet betöltő Braun József - is.
Az Európai Unióban egy 1994-es irányelv írja elő az unión belüli országban székhellyel rendelkező multinacionális vállalatok számára, hogy létre kell hozzanak egy úgynevezett európai üzemi tanácsot - tájékoztat érdeklődésünkre Braun József (ké-pünkön). Ezen irányelv szerint alkották meg azt a francia törvényt, amelyik a francia multinacionális vállalatok esetében szabályozza, hogyan kell megalkotni ezt az új szervezetet. Ennek megfelelően hozott létre az EdF körülbelül másfél évvel ezelőtt egy ún. különleges tárgyaló csoportot, amelynek feladata az EdF Európai Üzemi Tanács alapszabályának kidolgozása. A törvény csak a jelenlegi uniós határokon belüli leányvállalatok bevonását írja elő, az EdF azonban már az alapszabály megalkotásának folyamatába is teljes jogú tagként meghívta a tagjelölt országokban működő vállalatainak szakszervezeti képviselőit. Így vett részt a tárgyalásokon a magyar és a lengyel vállalat delegáltja is.
- Mivel foglalkozik az új szervezet, és milyen jogosultságai lesznek?
- Az európai üzemi tanács felé egyrészről az EdF igazgatósága tájékoztatási kötelezettséggel tartozik több témában, többek között a vállalatcsoport szerkezeti felépítését, gazdasági és pénzügyi helyzetét, a vállalatcsoport tevékenységeinek munkavállalókra gyakorolt hatását illetően. Másrészről konzultációs lehetőséget biztosít a munkavállalókat érintő kérdésekkel kapcsolatban, amelyek pl. munkamódszerek megalkotása, a szakmai egyenlőség elve, a képzési politika, a munkakörülményekre, egészségvédelemre vonatkozó politika, szociális kérdések az átszervezések során, mobilitással kapcsolatos elképzelések. Nincs vétójog, de véleményt lehet alkotni.
- Milyen gyakran ülésezik ez az európai üzemi tanács?
- Az alapszabály értelmében évente 2 alkalommal fogunk ülésezni, de amennyiben a tagok többsége igényli, akkor lehetőség van harmadik vagy negyedik összejövetel megtartására is. Még nem volt ilyen ülés, a tervek szerint idén márciusban sor kerül az elsőre.
- Magyarországon több EdF tulajdonú vállalat van, az DÉMÁSZ mellett az ÉDÁSZ Rt. és a Budapesti Erőmű Rt. is. Az ő képviselőik is részt vesznek majd a munkában?
- Az EdF Európai Üzemi Tanácsának hatálya alá azok a vállalatok tartoznak, amelyben az EdF többségi tulajdonnal rendelkezik. Ez igaz a Budapesti Erőműre, de nem igaz az ÉDÁSZ esetében, mert ott megosztott a tulajdon az EdF és az E.ON Hungária Rt. között. Viszont az alapszabály kimondja azt is, hogy 10 és 50 % közötti EdF tulajdonlás esetén - ami jelentős tulajdoni részesedésnek számít - az illető vállalatot is képviselhesse valaki, ha a vállalatcsoport egészére vonatkozó kérdések, vagy azt a vállalatot érintő kérdések vannak napirenden.
- Mekkora a létszáma ennek a szervezetnek? Hányan fogják képviselni a magyar vállalatokat?
- Az EdF EÜT induló létszáma 31 fő. A jelenlegi alapszabály értelmében a magyar delegáció 4 főből áll. Ez a 4 mandátum a DÉMÁSZ, a Budapesti Erőmű, és a szövetség között fog megoszlani. Viszont tudjuk azt, hogy az EdF csoport folyamatosan bővül Európában, és a tanács létszámát maximálni szeretnék kb. 40 főben. Meglátásom szerint ez a 4 mandátum még várhatóan az idei év végére kettőre fog lecsökkenni.
- Köszönöm a tájékoztatást. Jó munkát kívánok nektek, és szeretném, ha a jövőben is tájékoztatnál majd az európai üzemi tanácsban folyó munkáról!
-ky-
(Forrás: "forró drót" úsjág 8.évf.2.sz.)