Amint arról korábban tudósítottunk, a Budapesti Erőmű Zrt.-nél a munkáltató és a szakszervezetek valamint az üzemi tanács között folytatott tárgyalások nem vezettek eredményre. Miután írásban is megkapták a cég csoportos létszám leépítési tervét a munkavállalók képviselői munkaügyi konfliktust jelentettek be. A múlt hónapban az érdekvédők egy csoportja Párizsban tiltakozott a BERT anyacégénél, az EDF székháza előtt. Párizsban a francia szakszervezetek is csatlakoztak a megmozdulásukhoz.
MEH székház előtt május 14-én
A zászlókkal, transzparenssel és különböző, hatalmas zajt okozó eszközökkel felszerelkezve az egybegyűltek előtt szónokok mondták el azt, hogy miért kényszerültek e lépésre. Nagy Zoltán Sándor BESZ elnök a hangos beszélőn keresztül elmondta tiltakozásuk okát és célját. A BESZ tiltakozik az ellen, hogy a francia Electricité de France (EDF) többségi tulajdonában lévő Budapesti Erőműnél a munkáltató csoportos létszámleépítést jelentett be. A rendszerváltáskor még az 1300 fős kollektíva azóta 307-re csökkent, és ezt tervezik 265 főre „lefaragni”.
Mára elértük azt a szintet, hogy a munkavállalók leterheltsége nem viselhető el hosszabb távon egészségkárosodás nélkül – mondta az elnök, majd így folytatta: 28 év alatt 44 munkatársunk „idő előtt” hunyt el. A létszámleépítés és ennek következtében történő munkakör összevonások döntő többségében a termelési, így a távfűtési és a kapcsolt villamosenergia-termelési területen dolgozókat érinti. A szakszervezeti elnök utalt arra, hogy a munkáltató figyelmét többször felhívták arra a tényre, hogy a drasztikus létszámcsökkentés a közüzemi szolgáltatások biztonságát is veszélyeztetheti és a tervezett megtakarítások nem állnak arányban a kockázatokkal. A MEH székháza elé azért jöttek, mert ez a hivatal mint „árhatóság” szabja meg a cégeknél, így a Budapesti Erőműnél is az elismert alkalmazható költségeket, és tudomásukra jutott, hogy a hivatalnak az a véleménye, hogy a megállapított távhő ár nem fedezi az előállításához szükséges költségeket, a személyi jellegű kiadásokat pedig túlzottnak tartja. A munkáltatók többször megerősítették, hogy a létszámleépítési terveikhez közvetve ösztönzést kaptak az állami szervek részéről. Úgy hírlik – hallottuk az előadótól, hogy a MEH közölte az erőmű vezetésével: a személyi jellegű költségeknek csak a 65%-át tervezi a jövőben elismerni. A MEH beavatkozása az energetikai cégek személyi jellegű kiadásaiba minden erőművet érint, de főképpen azokat, akik hőtermeléssel is foglalkoznak, mint a BERT – háborgott a szónok – majd hangsúlyozta: A Budapesti Erőművek Szakszervezete felelősséget érezve a főváros biztonságos közüzemi szolgáltatásának fenntartásában, minden rendelkezésre álló törvényes eszközzel meg kívánja akadályozni az átgondolatlan, külső hatásokra történő létszámleépítést, ezért a munkáltató intézkedése ellen szervezte a demonstrációt a Magyar Energia Hivatal elé.
Az EVDSZ tagszakszervezeteitől eljöttek különböző eszközökkel – kereplőkkel, síppal – olyan hangos nemtetszésüket fejezték ki az igencsak hatásosan elmondottak után, hogy a környező utcákból jöttek a nézelődők, mondhatni hogy szimpatizánsok, akik végighallgatták a szónoklatokat.
Busszal jöttek a MEVISZ tagjai, vezetőjük Medveczki Zsolt titkár kérte a mikrofont. Nézzünk vissza kicsit a 95’-ös privatizációra, mit ígértek akkor és abból mára mi valósult meg a villamosenergia-ipari áramszolgáltatóknál és az erőművekben – mondta a titkár -, majd a szabad piac, az igen! majd megold mindent és jól működik a rendszer, és ma hol tartunk? erőműveket zárnak be, dolgozókat bocsátanak el és még nincs vége a folyamatnak! – figyelmeztetett Medveczki Zsolt. Ezért össze kell fognunk, egymással szolidárisnak kell lennünk, meg kell mutatni erőnket, érdekérvényesítő képességünket - jelentette ki a titkár.
Tóth István MEVISZ főbizalmi fülsüketítő decibellel kiáltotta az éterbe és a nagy épület felé a tőle megszokott vehemenciával: Ne hagyjuk, hogy rajtunk spóroljanak, rajtunk, akik értéket teremtünk, műszakba járunk, egészségkárosodást szenvedünk! Veszélyben vannak az energetikai cégek, nemcsak a miénk, a tiéd is, csak még nem tudod!
Dr. Szilágyi József az EVDSZ elnökhelyettese beszédében utalt a szakszervezet és a MEH tíz évvel ezelőtti megállapodására, ennek értelmében egyeztetni szeretnének a BERT-et érintő problémák ügyében is. Utalt a 15 évvel ezelőtti helyzetre, arra, hogy a villamosenergia-ipari létszám a 2/3-ára csökkent, bizonytalanná váltak a munkahelyek, szinte élet-halál harcot kell vívni egy-egy bér- és szociális tárgyalásnál a szakszervezeteknek. Az elnökhelyettes nem tetszését fejezte ki a MEH hozzáállásával kapcsolatban, vagyis azzal, hogy mindent a profitnak, a jövedelmezőségnek vetnek alá, az elvárható költségeknél erősen meg akarják faragni a személyi jellegű kiadásokat. Álljunk ki egymásért, együtt erősebbek vagyunk! – mondta erőteljes hangon Szilágyi József.
A MEH előtti tiltakozás befejezéseként Nagy Zoltán Sándor petíciót adott át a MEH alkalmazottjának az épület előtt.
Tervek szerint – amennyiben a tárgyalások a munkáltatóval nem vezetnek eredményre - folytatják tiltakozó akcióikat: május 18-án a Francia Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége előtt.
-Kolosváry-
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)