Kudela József, a MOL Bányász Szakszervezet elnöke, a MESZSZ társelnöke sok sikert és eredményes munkát kívánt az országos értekezlethez.
- A szövetség vezetőinek sok feladatot kell megoldaniuk. A villamosenergia-ipari szakszervezet rendelkezik mindazokkal a tulajdonságokkal és erővel, mellyel a maga elé kitűzött feladatokat megoldja. Emellett a MESZSZ munkáját is erősítenünk kell tagokként, az együttműködés fontosságát nem elég folyamatosan kihangsúlyoznunk. A MOL Vegyész Szakszervezet is nagy átalakulás előtt áll, mivel egyesítés fog bekövetkezni ez év végéig a MOL Bányász Szakszervezettel, melyet a tagok is üdvözölnek.
A korkedvezményt napirenden kell tartani
Rébék-Nagy Tibor a PANNONPOWER Holding Rt. munkavállalója, a pécsi VI. blokk hővezénylőjének vezetőgépésze, a kalorikusok főbizalmija. Első és azóta is egyetlen, folyamatos munkahelye az erőmű, immáron 29 éve. Váltóműszakos.
Ami bennünket erősen foglalkoztat, az a folyamatos munkarendben dolgozók korkedvezménye, aminek rendezésére már több kormány ígéretet tett - válaszol gondjaikat, javaslataikat firtató kérdésemre Tibor. - 47 éves múltam, ilyen munkarendben az egészség 30-35 év után megromlik. Ebből 20 év szenes kazán mellett, volt ott por bőven! Tudom, az ország most nehéz gazdasági helyzetben van, de mégis az a kérésem, kérésünk, hogy a szakszervezet, a szakszervezeti szövetség karolja fel, tartsa napirenden ezt az ügyet. Ebben a kormányciklusban várjuk a megoldást!
- Az erőmű fatüzelésre tért át, ez javítja a munkahelyi egészségügyi helyzetet!
- A helyzet összetettebb. Szénpor nincs, de a keményfa finom porával vigyázni, a védőfelszereléseket használni kell. A Társaság gazdaságossága érdekében a munkavállalói létszám csökken, a váltóműszakosoknál az év végéig nyolc főt küldenek el. Mindez nagyobb odafigyelést, több munkát kíván a maradóktól és nehezen lesz kiadható a szabadság, a pihenőidő. S akkor még nem beszéltem a családtagokról, akik szintén elszenvedik a munkarendünkből adódó nehézségeket, fokozottabb családi tehervállalásra kényszerülnek és számíthatnak egészségünk korábbi megromlására.
Jó munkahelyi légkörben hatékonyabb a munka
A PANNON HŐERŐMÛ Rt.-ben a 2006-os évre vonatkozóan van bérmegállapodás és érvényes kollektív szerződés is. Szakszervezetünk a munkaadó képviselőjével meg tudott állapodni és számos, munkavállalókat érintő juttatásokat is sikerült elérni - mondja
Révész Sándor, a Logisztikai üzletág csoportvezetője.
A pécsi erőmű szakszervezete a VDSZSZ megalakulása óta tagja a szövetségnek és a tapasztalat azt mutatja, hogy ez mindkét félnek a hasznára vált. Csak üdvözölni tudjuk az országos értekezlet megtartását és biztos vagyok benne, hogy a villamosenergia-iparág munkavállalóinak érdekében tesznek javaslatokat. Az ágazati szinten hozott állásfoglalások, határozatok kihatnak majd a tagszakszervezetek életére is.
Sándor 30 éve dolgozik az erőműben, ez idő alatt több helyen dolgozott. Kezdetben mint turbina algépész, turbinagépész váltóműszakos munkarendben, majd TMK-s, később szakirányú felsőfokú végzettséget szerzett és a beszerzési osztály, illetve a logisztika csoportvezetője lett. Régóta főbizalmi és a Tömegsport Bizottság elnöke. Közvetlen és barátságos. Az erőműben történő kalauzolás közben tapasztaltuk, hogy szinte mindenki ismeri és szívesen segít ügyes-bajos dolgok megoldásában. - Jó a kollektíva, stabil törzsgárdánk van, kellemes légkörben a munka is jobban megy - mondta.
Megbíznak egymásban
Flach Béla vezető elektrikus 1986 óta a Budapesti Erőmű dolgozója. Mint ipari tanuló, az erőművel kötött szerződés keretében folytatta tanulóéveit. A felvételi eljárás egyik állomása a szakszervezet volt, akkor ez természetesnek tűnt. Ma már távolról sincs így, ennek ellenére közvetlen munkaterületén a szervezettség közel száz százalékos. Bizonyos, hogy oka van.
Váltóműszakos, egy héten kétszer dolgozik délelőtt, utána két nap délután, aztán két vagy három nap éjszaka, aztán egy-két nap pihenő. Tudomásul kell venni, de aki azt állítja, hogy meg lehet szokni, az nem csinálta - mondja Béla. - Akkor lefeküdni, amikor kel fel a nap…
- S hogyan viszonyul ehhez a család?
- Fiam, amikor kicsi volt, reggel felébresztett, apu! - már reggel van, gyere játszani! Pedig akkor feküdtem le. Ő most már ötéves, megérti a helyzetet, de a kétéves lányom még nem.
- Kollégáival régóta dolgoznak együtt?
- Igen, s bár a létszám változik, területemen a műszaki indíttatású áthelyezések, a közös vezénylő miatt bővült, a hangulat családias. Ez nem azt jelenti, hogy a családok összejárnak - bár erre is volt példa -, hanem hogy megbízunk egymásban, ismerjük egymás képességeit, és bármikor bármiről el tudunk beszélgetni. Nemcsak a szakmáról, feladatainkról, de például a fociról, főleg egy jobb meccs után.
- Ön küldött lesz az országos értekezleten. Elvárásai, várakozásai?
- A folyamatos, váltó munkarendben dolgozók gondjai szerintem kezdenek országos problémává nőni. Kilépve az iparágból, gondoljon mondjuk az éjjel-nappali boltok, vagy a bevásárlóközpontok nyitvatartási idejére. Nézegetem a törvényeket. A váltóműszakot éppen csak megemlítik… Többet kellene ezzel foglalkozni, s nem lehet véletlen, hogy a rendőrök, tűzoltók, katonák korábban mehetnek nyugdíjba. De ebből a körből valahogy mi, villamosipariak kimaradtunk. Erről beszélni kell.
Állami szinten kellene foglalkozni a műszakosok szerintem csekély százalékú pótlékával, annak emelésével, és az egészségügyi prevencióval, bár ez utóbbi vonalon mi itt, a Budapesti Erőműben nem panaszkodhatunk. Kiemelten foglalkozik szakszervezetünk és személy szerint elnökünk a szociális ellátás körével, minőségével és ahogy látom, a cég vezetése is tudja, érdeke a dolgozó jó egészségi állapota, a kedvező munkahelyi légkör.
- Mi foglalkoztatja még kiemelten, szakszervezeti vonatkozásban Önöket?
- Franciaországban most volt egy diáklázadás. Ott a diákok mellé állt a vasutas, a kamionos, és folytathatnám… Mert megértették a mások gondját. Ahogy figyelem, Magyarországon a szakszervezetek között széthúzás észlelhető a különböző szinteken. Gondolok például Paksra. Nem helyes.
K - T.
(Forrás: "forró drót" újság 12. évf. 5.sz.)