Adódik a kérdés - a család hogyan viszonyul munkaidő-beosztásához?
- Négy fiam van, a két legidősebb, akik ikrek, most érettségiznek. Sorrendben a fiatalabb gyermekünk gimnazista, másodikos, a legkisebb az általános iskola negyedik osztályába jár. Műszakba járok 17 éve, ezt megszokta a család és én is, inkább akkor hiányoltak, amikor főiskolai tanulmányaim miatt gyakrabban kellett Egerbe utaznom. Földrajz-történelem tanári szakra járok, és már végzős vagyok az egri Esterházy Károly főiskolán.
- Ez meglehetősen távol áll szakmájához!
- Érdeklődési körömet elégítem ki, és még egy momentum: családomban többen élnek a tanári hivatásnak. Nem az a szándékom, hogy tanári pályára menjek, egyszerűen csak érdekel és kihívás számomra. S talán az sem mellékes, hogy hasznosítani tudom tudásomat gyermekeim tanulásánál…
- Mióta dolgozik a Budapesti Erőműnél, és mikortól vesz részt a munkavállalói érdekképviselet munkájában?
- Vegyipari technikumot végeztem és '91 óta dolgozom az erőműben. 2000-ben lettem szakszervezeti tag és rá két évvel, a nagy átszervezések idején szakszervezeti főbizalminak, egy éve pedig a héttagú üzemi tanácsnak tagjának választottak. Nálunk telephelyenként, illetve szervezeti egységenként van főbizalmi funkció, így a három erőműben 1-1 fő, míg a központban egy személy látja el ezt a tisztséget.
- Ön küldött volt már a korábbi VDSZSZ kongresszuson is, és most is bizalmát adta a tagság. Hogyan értékeli az elmúlt öt évet?
- Látok sikereket és olyan dolgokat, amik ugyan nem kudarcok voltak, de lehetett volna jobban, szervezettebben csinálni. A kongreszszus azért is van, hogy az eltelt időszak történéseiből okuljunk, a következtetéseket levonjuk, és még jobban felkészüljünk.
- Konkrétan mire gondol?
- Például az áramdíjkedvezménynél az elért eredményt jónak találom, a részletekben és magában a kommunikációban, az egész konfliktushelyzet részleteiben tapasztaltam problémákat. Nehéz volt elmondani a tagságnak, hogy áll a helyzet, mit is akarunk elérni. Úgy tudom, még most is vannak olyan problémák, melyeket orvosolni kellene.
- A VDSZSZ konföderációt váltott, meggyőző szavazati aránnyal. Mi a tagságuk véleménye?
- Azt látom, hogy azt kellene a tagság fejében egyértelműsíteni, hogy a szakszervezet nem politikai szervezet. Az aktuális, adott pártszimpátiát félre kellene tenni. A Ligát sokan jobboldali szervezetnek tekintik, szerintem teljesen alaptalanul. A konföderáció annak idején konfrontálódott az akkori kormánypárttal, a Fidesz- szel is. Úgy kell megítélni, ahogyan dolgozik, amilyen eredményeket elér…
- A Budapesti Erőműnél vannak-e kisebb-nagyobb konfliktusok, amit a szakszervezetnek kezelni kell?
- Vannak. Ezt megpróbáljuk kezelni, ha nem sikerül helyben, akkor a VDSZSZ tanácsát, segítségét szoktuk kérni. A cég például nem értette, miért szakszervezeti kérdés, hogy az egészségügyi törvény ellen szervezett VDSZSZ akcióban részt veszünk. Vagy említhetem a kollektív szerződést és a bérfejlesztést.
- Mit vár a kongresszustól?
- Jó reményekkel megyünk Várgesztesre, bízva abban, hogy megalapozzuk a következő öt év helyes irányvonalát és fejlődni fog a mozgalom.