- a hölgyek szerencséjére, mert számos férfiember is akad, akik nem vetik meg a tűzhely körüli foglalatoskodást. Az ünnepek közeledtével is szívesen segítenek abban, hogy minél pompásabb és ízletesebb étkek kerüljenek a szépen terített asztalra.
Így van ezzel Balázs Mihály is, aki 1995 óta az AES Tisza Erőmű Kft. munkavállalója, raktáros, anyagbeszerző. Feladata sokrétű, hiszen a pár évvel ezelőtti 54 főből hárman maradtak, akik elvégzik a napi feladatokat. A széles körű tevékenység mellett azért marad még idő hódolni a főzés tudományának, igaz, egyre kevesebb. De ettől függetlenül nem tartja egyáltalán kivételesnek, hogy saját maga készítse el a kedvelt ételt.
- Évek óta szeretek horgászni és kezdetben a horgásztársak kedveltették meg velem a főzést. Sajószögeden lakom, ahol három halastó is található, de én inkább a tiszai halakat szeretem. Nagy különbség van a tavi és folyami halak között is. Baráti összejöveteleken és utazásaim során figyelgettem, melyik összetevőből mennyit tesznek a halpaprikásba, ugyanis ez a leginkább kedvelt specialitásom. Úgy gondolom logikus, ha én készítem el abból a halból, amit magam fogtam.
- A főzés megszeretéséhez az is hozzájárult, hogy már kezdetben is finomra sikerült a halászlé?
- Természetesen. Eddig még megették, amit készítettem! Személy szerint pikánsan szeretem, de a gyerekek miatt otthon nem főzöm úgy. Leginkább harcsa és a süllő a kedvelt fajta házunk táján. Az egész család kérésére fogok a munkához és remek érzés látni, hogy ízlik mindenkinek a főztöm.
- Csak otthon készül halászlé?
- Nem feltétlenül, a baráti és rokoni összejöveteleken is rendszeresen hozzájárulok az elkészítéséhez. De a halászlé mellett a kedvencem még a tárkonyos, ecetes leves, amit még a nagyszülők is rendszeresen főztek, igaz szív és nyelv hozzáadásával. Ezt az ételt még egy étteremben kóstoltam meg régebben és akkor kezdtem kitalálgatni, milyen összetevőből mennyi kell bele. A családom nem kedveli a belsőségeket, ezért én füstölt tarjával készítem el.
- Ünnepekkor hogyan zajlik a "szereposztás” a konyhában?
- Karácsony estéjén is mint mindig, a halászlét én készítem el, a többi fogást pedig a feleségem, de a gyerekek is mindig segítenek.
Kiss Rudolf villanyszerelőként dolgozik az AES Tisza Erőmű Kft.-nél már 1989 szeptemberétől, szintén a főzni szerető férfiak közé tartozik.
- Miért népszerűbbek világszerte a férfi szakácsok?
- Talán mert a hölgyek így csak a pompás ízekre emlékeznek vissza, nem magára a főzés menetére. De én ezt a tevékenységet csak hobbi szinten űzöm, leginkább otthon, de az egész család és főleg a feleségem örömére. Egyébként a titkos fortélyokat is tőle tanultam, leginkább így alakult ki a főzés szeretete. Sütni nem szoktam.
- Mik a favorizált ételek és mely alkalmakkor készülnek el?
- Ha időm engedi, hétvégenként családi körben. A pörköltfélék és a halászlé a specialitásom, ezek elkészítését sokszor csak saját feladatomnak tekintem. Két fiam, Krisztián és Viktor is már érdeklődve figyelnek, a nagyobbik szívesen is segít, igaz még csak az egyszerűbb feladatokat bízom rá. De remélhetőleg később sem ódzkodnak majd attól, hogy bejöjjenek a konyhába és önállóan készítsenek el valamit. A családi munkamegosztás nagyon fontos számunkra. E. L.
(Forrás: "forró drót" újság 11. évf. 12.sz.)