Azt hiszem nem tévedek, ha leírom: Juhász Gyulánét szinte minden émászos dolgozó ismeri. Kollégái csak Juhász Jutkának szólítják a Kisfogyasztói értékesítési igazgatóság központi hátralékkezelési osztály mindig mosolygó értékesítési előadóját.
- Hány helyen és hány funkcióban dolgozott már? - kérdeztem elsőként.
- Tulajdonképpen egy helyen 1974-től, az üzemigazgatóság behajtási csoportjánál kezdtem, majd kirendeltség, fogyasztói iroda következett. Miskolcon, a Szinvaparkban található fogyasztói irodából jöttem a hátralékkezelésre. A munkakörömből adódóan mindig a fogyasztókkal való kapcsolattartás volt a fő feladatom. Jelenlegi tevékenységem „a legnehezebb”, mert a tartozásos fogyasztók kikapcsolása miatt nehéz a fogyasztók és egyben az ÉMÁSZ Rt. érdekeit is képviselnem.
- Sok ilyen jellegű ügye van?
- Igen, de a számok szerencsére csökkenő tendenciát mutatnak.
- Hogyan lehet a hátralék-kezelési munkát mérni?
- Mérni lehet, de ez egy csapatmunka. A számok önmaguk helyett beszélnek. Maradjunk annyiban, hogy az ÉMÁSZ Rt. elvárásainak igyekszünk megfelelni. Bízom benne, hogy elégedett a menedzsment a tevékenységünkkel.
- Akkor bizonyára Ön is elégedett!
- Igen. Nagyon szeretem a munkámat, jó közösségben vagyok, velem pedig igazán nem nehéz megfelelő kontaktust kialakítani.
- Hány esztendeje szolgál a társaságnál?
- Csaknem harminc.
- Az úgynevezett „csomaggal” már elmehetett volna…
- Nem küldtek és ez a munkáltatói szándék találkozott a saját akaratommal. Remélem, hogy nem jártam rosszul, s ennek majd a nyugdíjas éveimben látom a hasznát. Négy unokám van, lesz kikkel foglalkoznom.
- Azt hallottam, hogy a Szinvaparkban lévő fogyasztói irodát nagyon kedvelte.
- Ez igaz. Szívesen ott maradtam volna már csak azért is, mert az ottani környezet kialakításából, csinosításából is kivettem a részem. A jó sorsom azonban visszavezényelt az rt. központba.
- Az a hír járja, hogy nagyon jóindulatú, ezért keresve sem találhattak volna Öntől szociálisabban érzékeny szakszervezeti tisztségviselőt.
- Tizennyolc esztendővel ezelőtt jegyeztem el magam az érdekképviselettel, szakszervezeti bizalmiként, ÜSZB tagként és jelenleg tagja vagyok az ÉMÁSZ Rt. Szakszervezeti Bizottságának. A rendszerváltozással együtt munkánk is változott, de a célunk megmaradt.
- Említsen néhány konkrét esetet! Mivel keresik fel a leggyakrabban?
- Főleg a nyugdíjasok keresnek fel a problémáikkal tagdíjaik rendezése végett, illetve segélyezési kéréssel. A nyugdíjas találkozók szervezése alkalmából a dolgozók 80%-ával kapcsolatom van. Az aktív munkatársak az újonnan bevezetett bérkategória-rendszerrel kerestek fel a leggyakrabban, hozzám tartoznak a béremelési ügyek, illetve segélyezések is.
A női szakszervezeti tagok érdekeit is külön figyelemmel kísérem, ezért volt számomra nagy fájdalom, hogy ezéven elmaradt a rt. szintű nőnapi köszöntés.
Ebbe nem szabad belenyugodnunk, ha a cégvezetés „elfelejti”, akkor a szakszervezetnek lépnie kell. Ezért az SZB ülésen tett javaslatom alapján egyhangú döntés született, hogy a nőnapi köszöntés szerepét átveszi a szakszervezet.
- Önnek, ha szabad így fogalmaznom, jelentős múltja van, ennek következtében sok mindent megtehet.
- Valamennyi SZB ülésen részt veszek, véleményt nyilvánítok, javaslatokkal élek, a döntések előkészítésében kiveszem a részem. Ennyit tehetek.
- Mit szól a szervezettségi arányról és hogyan látja a szakszervezet jövőjét?
- A több, mint 70%-os szervezettséggel elégedett vagyok. A szakszervezet szerepe napjainkban felértékelődik, ezért arccal az utánpótlás-nevelés felé! Bízom abban, hogy léteznek köztünk olyan fiatalok, akik a következő választás során a helyünkre léphetnek.
- Mit gondol, kifejezésre jut-e az a küzdelem, amit a szakszervezet folytat a dolgozók érdekében?
- Küzdelem van, eredményeket is elérünk, de ez olykor a szakszervezeti tagság körében nem érzékelhető. A 8 százalékos béremelés nem volt kevés, hiszen ha elfogadásra kerül, ezt kiegészíti az új teljesítmény-értékelési rendszer is. Következő nagy feladat a kollektív szerződés módosítása és harmonizálása az ELMÛ Rt. kollektív szerződésével.
Bízom benne, hogy az ELMÛ Rt. Szakszervezeti Bizottságával végzett közös munkánk eredményes lesz, és ha a korábbi szociális juttatási rendszer át is alakul, a munkavállalók összességében előnyösebb helyzetbe fognak kerülni.
Kolodzey Tamás
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 4.sz.)