A PANNONPOWER Holding Rt. és a WWF Magyarország közös sajtóbeszélgetést tartott Budapesten az Európa hajón, november 24-én.
A rendezvény célja az volt, hogy a széles nyilvánosság jobban megismerhesse a pécsi erőműben lezárult fejlesztési projekt eredményeként üzembe helyezett biomassza tüzelésű és földgáz üzemű erőművi blokkok működésének körülményeit, feltételeit. Mivel a környezetvédelmi szempontok jelentős szerepet játszottak a beruházás során, a PANNONPOWER Holding Rt. már a projekt előkészítésekor együttműködési megállapodást kötött a WWF-fel, mint független szakmai szervezettel, melyről köztudott, hogy természetvédelmi és környezetvédelmi problémákkal foglalkozik globális és helyi szinten.
A rendezvény során Somosi László, a PANNONPOWER Holding Rt. elnök-vezérigazgatója tájékoztatott a 15 milliárd forintos beruházás előzményeiről és annak folyamatáról, és mint elmondta, egy fontos időszak ez az erőmű életében, mely mindennapjainkat és a jövőt is meghatározza. A két ütemben végrehajtott modernizáció során a négy széntüzelésű kazánból egy augusztustól Közép-Európa egyik legnagyobb biomassza tüzelésű blokkjaként működik, szeptember, illetve októbertől kettő pedig gázüzeműként. A jelen törekvései a magyar energiaipar élvonalába emelték az erőművet - folytatta az elnök-vezérigazgató. Eddig a mecseki szén volt a meghatározó energiahordozó, a fordulópont és a fejlődés diktálta kihívások eredményeképpen biztosítva vannak a környezetvédelmi elvárások, a piacképesség, a folyamatosan változó technológia, a térség- és vidékfejlesztés. Az erőmű jelentősen korszerűbb lett és továbbra is biztonságos ellátást nyújt a lakosság, a vidék és ipari felhasználók számára.
A biomassza blokk működése szinte teljesen megszünteti a kén-dioxid-kibocsátást, nagymértékben elősegítve ezzel a levegő tisztaságának javítását. A gázkazánokkal pedig megszűnik az erőmű-salak, illetve por kibocsátása, alacsony szintre szorul vissza a nitrogén-oxid-kibocsátás is.
A biomassza termelés hazai alapanyagokra épül - tűzifa, fahulladék, energiafű, szőlővenyige, stb., - amire az anyagi ráfordítás teljes mértékben Magyarországon történik, ezzel is elősegítve a térségfejlesztést és vidékfelzárkóztatást. A lépéssel a PANNONPOWER a szponzori pozícióból kilép az aktív üzleti résztvevő szerepkörébe.
- A WWF, mint független szakmai szervezet, a pécsi erőmű tevékenysége során nem zöld címke kíván lenni, hanem egyfajta belső kontroll - folytatta Márkus Ferenc, a WWF Magyarország igazgatója a tájékoztatást. Mindkét fél részéről, a beruházás előkészítése folyamán és alatt, szakértői bizottság alakult, mely egyfajta szintézist állított fel. Európai uniós célnak megfelel és környezetvédelmi szempontként is örvendetes, hogy a PANNONPOWER Holding Rt. nyitottságot mutatott arra, hogy a civil szervezetek és a lakosság is ismereteket kapjon a fejlesztésről és a további termelésről. Cél, hogy minél szélesebb körben álljanak le a széntüzelésű erőművek használatáról, ezzel segítve a megújuló energiaforrások kihasználását. A mostani program szervesen beleilleszkedik a klímaváltozásból eredő problémamegoldásba is, hiszen a Kiotói Egyezmény is tartalmazza azt a kívánalmat, hogy 2005 végéig jelentősen csökkenjen a káros kibocsátás. A WWF törekvése, hogy segítse a szélesebb körű felhasználását ennek a természetes energiának a fenntartható gazdasági fejlődés során. Az alapítvány szakértői az erőmű elképzeléseit, terveit minősítik, illetve tapasztalatuk szerint megfelelően véleményezik a hosszú távra tervezett együttműködés során.
A tájékoztatók után lehetőség nyílt a média képviselőinek kérdéseket feltenni, melyre kielégítő válaszokat kaptak. A „forró drót” szerkesztőjének kérdésére, amely a modernizáció utáni létszám és foglalkoztatás alakulására vonatkozott, Somosi úr elmondta, hogy természetesen a projekt a szakmai összetétel átalakítását vonja maga után, így bizonyosan létszámleépítéssel kell számolniuk. Az említett változások humán fejlesztéseket is feltételeznek, így képzési programokat is indítottak. A korábban szénbányászatban dolgozó számos munkavállalónak átképzést biztosítanak. A munkaügyi központokkal jó a kapcsolatuk. Emellett olyan egzisztenciális programokat is alkalmaznak, mely elősegíti a minél humánusabb megoldásokat.
L. E.
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 12.sz.)