- Misi! Hogyan értékeled a PADOSZ elmúlt négy évét?
- Úgy gondolom, hogy az elmúlt négy év sok jelentős kihívást tartogatott, és ezeknek a PADOSZ meg tudott felelni. A karbantartási igazgatóság teljes kiszervezése napirenden volt, amely komoly konfliktust jelentett, de meg tudtuk akadályozni.
A létszámpolitikában változás állt be, a nyugdíjazás mellett megindult a fiatalítás a PA Rt.-nál, 2001-2002-ben 200 munkavállaló felvételére került sor. Ezzel megállt az a folyamat, amely az egyes szakmák létszámbeli kiürülésével fenyegetett, és megindult a szervezetek megerősítése. Ezeket az eredményeket tartom elsődlegesnek, ezek az igazán nagy horderejű ügyek.
A munka díjazása terén is előre léptünk. A köztudatban az él, hogy a szakszervezet feladata a jövedelembeli növekedés elérése, az, hogy a bértárgyalások, a jóléti- és szociális megállapodások keretében minél kedvezőbb feltételeket teremtsen a munkavállalók számára. Ennél azonban fontosabb a munkahelyek megvédése.
Cél, hogy a kollektív szerződésben szabályozottak legyenek a munkaidő-szervezéssel kapcsolatos kérdések, a jogok és kötelezettségek precíz megfogalmazása megtörténjen, s a munkavállalók egyenrangú félként szerepeljenek a munka világában, ne pedig kiszolgáltatottként. Részkudarcok természetesen minket is értek, de ezekből le kell vonni a tanulságokat, és építkezni kell belőlük. Ha ezeket figyelembe vesszük, mondhatjuk, hogy sikeres négy évet tudhatunk magunk mögött.
Immár 14. éve végzem ezt a munkát, és azt tapasztaltam, hogy a következetes szakmai munka, a szilárd alapokon álló elvi megközelítés viszi előre az ügyeinket, és ettől leszünk hitelesek.
- Milyen kihívásokat jelent számodra - a PADOSZ elnökeként - a következő négy év?
-A legnagyobb feladatot a munkahelyek megőrzése, a hatékony és eredményes létszámpolitika jelenti. Ezzel párhuzamosan fontos a munka díjazásának - megfelelő szintű megállapodásokkal történő - kezelése. Ennek kapcsán vannak olyan kihívások, amelyek a piaci körülményeket figyelembe véve új gondolkodást igényelnek. A munkaerő-megtartási képesség megkérdőjeleződhet, és vannak olyan igények, amelyek a munka értékelésében új utakat szeretnének látni. Ehhez a problémakörhöz megfontoltan kell hozzálátni, de kikerülhetetlen, hogy ezzel foglalkozzunk.
A PADOSZ nemcsak a PA Rt. szakszervezete, hanem másik nyolc munkáltatónál is jelen vagyunk. Nagy kihívást jelent ezeknél a cégeknél a kollektív szerződés megkötése. Ahol van már ksz., ott a folyamatos módosításokkal a munkavállalói pozíciók erősítése, felzárkóztatás a feladatunk. Ez igényli a szervezettség növelését, mert erős szakszervezet ott van, ahol erős tagság van.
Szervezeti életünkben fontos feladatnak tartom, hogy az információáramlás és mozgósíthatóság a lehető leghatékonyabb legyen. A következő ilyen feladat, hogy a PADOSZ a VDSZSZ, és az Autonóm Szakszervezeten belül képviselje, érvényesítse a munkavállalók érdekeit. Jelentősen erősíteni kell az országos konföderációk erejét, és még hatékonyabbá kell tenni az ágazati szintű érdekegyeztetést.
Ebben a PADOSZ-nak nagy szerepe van.
Bocsor Istvánt, PADOSZ elnökhelyettest kérdezem:
- Lezajlott a PADOSZ elnökének, elnökhelyetteseinek választása, és ismét elnökhelyettesnek választottak. Hogyan értékeled az elmúlt négy évet, és ennek tükrében az eredményeket?
- Visszatekintve az elmúlt négy évre - ezt a tisztséget 1999-2003 között is betöltöttem -, nagyon nehéz időszak volt az életemben, viszont sok új dolgot tanultam és tapasztaltam meg. A fejlődés a mostani választási eredményekben is megmutatkozott, mivel többes jelölés volt, és ennek eredményeképpen meggyőző többségi támogatást kaptam. Jóleső érzés, visszaigazolás a munkámban, és olyan erővel tölt el, amely az újabb négy évre a munkámhoz szükséges. Amit a legfontosabbnak tartok a választásokkal kapcsolatban, hogy a végeredmény szerint jelentős bizalom mutatkozott irányomban, ami ehhez a munkához elengedhetetlen. Nemcsak a tudás, a tapasztalat, a szakértelem a döntő, hanem legalább olyan fontos, hogy tudja az ember azt, a munkavállalók mögötte állnak és támogatják.
- Milyen elvek mentén kell továbbhaladni a következő négy évben?
- Úgy gondolom, hogy azon az úton, amelyen elindultunk, tovább kell haladnunk. Mindezt azonban egy magasabb szintű, hatékonyabb, markánsabb szakszervezeti politizálással kell megvalósítanunk, felhasználva azt a tapasztalatot, tudást, azt az erősödést, amit ez a választás is hozott. Ennek fényében remélhetően a következő négy év még eredményesebben zajlik majd.
Nagy kihívás - és itt mérettetik meg az ember igazán -, hogy most olyan időszakba kerültünk, amikor több komoly ügy van a szakszervezet asztalán.
Egyik legfontosabb a bértárgyalások lefolytatása, amelynek jelenleg kb. a közepén tartunk.
A következő nagy kihívás, amellyel foglalkoznunk kell, és ki kell alakítani az álláspontunkat, a munkaidő-áthelyezéssel, a szabadpéntekekkel kapcsolatos munkáltatói javaslat.
Ezután, vagy ezekkel párhuzamosan asztalra kerül a munkakör-értékelési munka folytatása és értékelése, ami szintén sok feladatot fog ránk hárítani.
Mivel a PADOSZ-nál most már jelentős számban vannak külsős munkavállalók is, nyolc társaságnál kell még lefolytatni a bértárgyalásokat.
Az ATOMIX Kft. Kollektív Szerződése is nyitott ügy, amelyet le kell zárnunk, mert bár részleges eredménnyel befejeztük, de a ksz. aláírása még a mai napig nem történt meg. Elvi kérdésekben, lényeges pontokban meg tudtunk egyezni, de még vannak nyitott kérdések, amelyeket le kell zárni.
Nagyon fontos a kft.-knél a szervezet továbbépítése, mert ugyan fejlődtünk - a növekedésünk, amely az elmúlt négy évben bekövetkezett, főként a kft.-s munkavállalók számának köszönhető -, de még nem értük el a kívánatos szintet. Az ATOMIX Kft.-nél kb. egyharmados szervezettséggel rendelkezünk, amelyet növelni kell ahhoz, hogy még hatékonyabbak lehessünk. Fontos feladat lesz erre az évre is az ágazati kollektív szerződéssel kapcsolatos munkák elvégzése, annak a kiterjesztésével kapcsolatos elképzelések megvalósítása. Itt már az első lépést a VDSZSZ megtette, velük közösen próbálunk eredményt elérni.
Állunk a kihívások elé, a választási időszak után is mindenki a megkezdett munkára fog koncentrálni.
Válaszol: Weisz Mátyás elnökhelyettes
- Bocsor István mellett te lettél a PADOSZ másik elnökhelyettese. Mióta töltesz be tisztséget a PADOSZ-nál?
-A PADOSZ-ban a megalakulása óta töltök be vezető tisztséget, eleinte bizalmiként, az idén pedig már 9. éve főbizalmiként dolgoztam. Ezen a választáson a megüresedett elnökhelyettesi posztra jelöltek. A választás eredménye nagy elvárást támaszt velem szemben, amelynek igyekszem majd megfelelni a jövőben. A munkám során arra a lendületre és arra a munkára számíthat a tagság, amelyet főbizalmiként végeztem.
- Hogyan értékeled a PADOSZ elmúlt évekbeli munkáját?
-A PADOSZ egy igen jelentős, nagy erővel rendelkező szakszervezet, ezt a vállalaton belül, de a villamosenergia-iparon belül is bizonyította. Az elmúlt években is húzóerő volt, munkájával kiváló példát mutat a többi villamosenergia-ipari szakszervezetnek.
-A következő négy évben milyen kihívásokkal kell szembesülnie a szakszervezetnek?
- Előttünk áll az árampiac liberalizációja. Legnagyobb feladat a munkahelyek megőrzése lesz, hosszú távon biztosítani kell a tisztességes megélhetést a cég dolgozóinak.
Minden erejére szükség lesz a PADOSZ-nak a munkavállalók összefogásához és az egységes fellépéshez.
Nagyon fontos a külső cégek felzárkóztatása, a kft.-dolgozók munkájának elismertségét közelíteni a PA Rt.-os dolgozókéhoz. Célunk az, hogy a kft.-k dolgozóit kollektív szerződés védje.
- Mindannyiótoknak sok sikert kívánunk az elkövetkező időszak kihívásainak kezeléséhez!
Enyedi Bernadett
(Forrás: "forró drót" újság 9. évf. 3.sz.)