Az atomenergia felhasználása és a nukleáris biztonság területén Szlovákia és Magyarország között jó kapcsolat alakult ki az elmúlt években. Az együttműködésben gyakorlattá váltak a kölcsönös szakmai látogatások.
Így került sor október 10-12-én munkavédelmi tapasztalatcserére a mohi (mochovcei - A szerk.) atomerőműben. A paksi atomerőműből utazó csoportot 3 fő munkavédelmi szakember és 5 fő munkavédelmi képviselő alkotta. Az utat a Biztonsági Igazgatóság készítette elő és támogatta.
A partnerhez előzetesen elküldött kérdések egyben a fő célokat is magukba foglalták. A paksi erőműéhez hasonló reaktorokat üzemeltető szlovák erőműben milyen eredményeket értek el a munkavédelemben? Hogyan valósulnak meg az érvényben lévő szabályozások a gyakorlatban? Milyen módon működik közre a munkavédelemben a munkavállalói érdekképviselet?
A csoportot mohiban a biztonsági igazgatóhelyettes fogadta, aki rövid tájékoztatást adott a munkavédelem szervezeti felépítéséről és a munkavédelmet érintő intézkedésekről. Az erőmű látogatás során a szakemberek és a képviselők megtekintették az Információs Központot, ahol megismerték az erőmű történetét az üzembe helyezésig és a jövő feladatait. Közvetlen benyomást szerezhettek az üzem területeit járva a munka- és tűzbiztonságról. Többek között bejárták a turbinagépházat, látogatást tettek irányítástechnikai-, gép-, és villamos műhelyben. Az I. blokk vezénylőtermében információt kaptak a műszakos személyzet tevékenységéről.
Tanulságos volt betekinteni a munkavédelemre vonatkozó szabályzókba és szembesülni több értelmezésbeli különbséggel. A munkavédelmi képviselők szakszervezeti vezetőkkel tartott konzultáció során tájékozódhattak az érdekképviseletek munkavédelemben betöltött szerepéről.
A Mohiban töltött három nap gazdag programmal telt el. A csoport tagjai meggyőződhettek a bejárt területeken érvényesülő rendről, részletes válaszokat kaptak kérdéseikre az őket kísérő és folyamatosan jelen lévő négy mohi munka- és tűzvédelmi szakembertől.
A látogatás szép természeti környezetben, a Garam folyó víztározójánál fejeződött be, ahonnét a hűtővizét nyeri az erőmű. A látogatás mindvégig jó hangulatban és nyílt légkörben zajlott, belenyúlva szabadprogramként akár az éjszakába is.
A tapasztalatcsere szakmai hasznán túl megerősítését adta annak, hogy a Paksi Atomerőmű vezetése a munkavédelmet illetően elkötelezett és a továbbiakban is fontosnak tartja a munkavállalókkal és a képviselőikkel való jó együttműködést a megelőzésben.
Szabó Béla