A paksi atomerőműben 2000. évben alakult a Humán Alapítvány azzal a céllal, hogy az erőmű nehéz élethelyzetbe került munkavállalóinak, nyugdíjasainak és azok családtagjainak segítséget nyújtson.
Az alapítvány elsősorban a rászorultak gyógyulásához, rehabilitációjához, gyógykezeléséhez, a tartósan munkaképtelen vagy csökkent munkaképességű, valamint az elhalálozott munkavállalók gyerekeinek tanításához nyújt anyagi segítséget, egyszeri vagy folyamatos szociális támogatást folyósítva.
- Milyen jelentős változás történt az alapítvány életében? - kérdeztem a kuratórium elnökét, dr. Angyalné Kiss Bernadettet.
- Már biztosan látható, hogy ez évben 36 millió Ft-tal gazdálkodik az alapítvány. Az atomerőmű által eddig biztosított támogatás az idei évben kiegészült, mivel ez évtől az atomerőmű segélyezési rendszere a jóléti osztály kezeléséből az alapítványhoz került. Úgynevezett normatív összeggel vettük át a juttatásokat, melyeket eddig baleseti és betegségi segélyezés keretében kaptak a munkavállalók. A támogatás nettó összege növekedett, mert míg eddig a temetési segélyen kívül a többi segély járulékkötelezett volt, mostantól az alapítvány által nyújtott támogatásokat adókötelezettség nem terheli. Az igényeknek megfelelően külön formanyomtatványok vonatkoznak a normatív és külön a mérlegelés alapján történő támogatásokra. A normatív támogatást csak az aktív munkavállalók vehetik igénybe. A nyugdíjasoknál mérlegelés alapján történik a támogatás kiutalása. A normatív igényekről minősítés szerint dönt a kuratórium, a mérlegelés útján történő támogatásnál pedig az indok és a jövedelmi helyzet az elsődleges szempont. Itt például figyelembe veszszük a család egy főre jutó jövedelmét, a betegség költségeit, stb. A kuratórium a támogatások tekintetében vagy egyszeri összeg odaítéléséről, vagy egy évre szóló havi rendszeres támogatásról dönt. Ebben az évben a megváltozott segélyezési rend miatt az első 5 hónapban 202 igény érkezett.
- Milyen bevételekhez jut az alapítvány?
- Az alapítványnak az atomerőmű támogatásán felül bevétele származik a magánszemélyek jövedelemadójának 1%-ából. Ez a tavalyi évben 3,3 millió forintot jelentett, amit ezúton is köszönök minden adakozónak. Kaptunk a munkavállalóktól meghatározott céllal is a nehéz helyzetbe került kollégáik, vagy elhalálozott munkatársaik családjának megsegítésére szóló támogatásokat. Három éven keresztül, a munkaerő-kölcsönzés ideje alatt az ATOMIX Kft. is támogatta a kuratóriumot évi másfélmillió forinttal. Az alapítványhoz csatlakozó PADOSZ az induláskor és a rákövető évben 500-500 ezer forintot adott. Az AlternArt Művészeti Egyesület karácsonyi jótékonysági akciója jóvoltából 81 700 Ft-tal nőtt bevételünk, a kivonásra került 1 és 2 forintos pénzérmék gyűjtéséből pedig 70 000 Ft körüli összeg gyarapította bevételünket.
- Hányan és milyen módon kaptak támogatást a múlt évben?
- Az alapítvány a 2007-es évben rokkantak, hosszan tartó betegség alatt állók, családok és gyermekek támogatása, valamint egyéb okok miatt anyagilag rászorultak megsegítése jogcímén öszszesen 78 személy részére utalt ki támogatást.
- Milyen jövőbeni terveitek vannak?
- A megnövekedett feladat miatt tervezzük számítógépes nyilvántartásunk fejlesztését, számlavezetésünk megváltoztatását, és az OTP-vel való internetes kapcsolatunk jobb kihasználását. A betegségi segélyezés vonatkozásában az egynapos sebészeti beavatkozások megjelenésével szükségessé válik a műtéti támogatások felülvizsgálata. Továbbra is keressük a támogatókat, és tevékenységünkről folyamatosan tájékoztatjuk a munkavállalókat. Ezúton is köszönöm az atomerőmű vezetésének és minden támogatónak, hogy hozzájárulásával munkánk eredményességét segítették.