A munkavállalók kezdeményezésére az MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete (MVM DSZ) szervezésében fórumot tartottak Budapesten január 17-én az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. székházában.
Napirendi pontok:
1. Kitekintés a 2013-as évre
2. Komplex tájékoztató a HAY munkakör értékelés-elemzés bevezetése kapcsán
a.) Tájékoztató a munkáltató részéről
Előadó: Simon Csilla humán stratégiai és módszertani osztályvezető és
Éliás Andrea főmunkatárs
b.) Tájékoztató az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-ben a munkakör értékelés bevezetésével kapcsolatban tett lépésekről
Előadó: Lőrincz László PADOSZ elnök
c.) A munkakör értékelés bevezetésével kapcsolatos tapasztalatok az E.ON társaságcsoportnál
Előadó: Pinczés Ernő TIVISZ elnök
d.) A munkakör értékelés bevezetésével kapcsolatos tapasztalatok az EDF társaságcsoportnál
Előadó: Nagy Sándor, a DÉMÁSZ Szakszervezet elnöke
e.) Tájékoztató a HAY rendszer bevezetésével kapcsolatosan készülő megállapodásról
Előadó: Gál Rezső MVM TSZSZ elnök
3. Tájékoztatók
4. Tájékoztató a Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív szerződés (VKSZ) tárgyalásairól, valamint a 2013. évi ágazati szintű bértárgyalások helyzetéről.
Elsőként komplex tájékoztató hangzott el a munkáltatói oldal részéről Simon Csilla, az MVM Zrt. humán stratégiai és módszertani osztályvezetőjétől, valamint Éliás Andrea, az MVM Zrt. Humán Stratégiai és Módszertani Osztály főmunkatársától a HAY munkakör értékelés-elemzés bevezetéséről. A HAY munkakör értékelés és besorolási rendszer alapelvei vonatkozásában az MVM ÉKF keretében belül egy megállapodás készül, mely várhatóan egy hónapon belül aláírásra került. A prezentáció szóbeli kiegészítéseként elhangzott az is, hogy: az elmúlt évben végzett munka eredményeként kialakították a munkaköri rendszer kereteit, meghatározták és racionalizálták a munkaköröket – leírásukat a Besorolási Kézikönyv fogja össze, illetve elkészült társaságcsoport szinten a munkaköri mátrix és a munkakörök elemzése. A 2013-as év első negyedév végéig tervezik a munkavállalói besorolásokat véglegesíteni, mely során folyamatos egyeztetés folyik a munkavállalói érdekképviseletekkel a társaságcsoportban. A mértékeket a kollektív szerződés és a tagvállalat gazdasági helyzete határozza majd meg.
Ezt követően Lőrincz László a Paksi Atomerőmű Dolgozóinak Szakszervezete (PADOSZ) elnöke tartott tájékoztatót arról, milyen folyamatban zajlik a rendszer előkészítése munkavállalói szemszögből az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nél. Az elnök elmondta, az érdekképviseletek fontosnak tartják, hogy a munkáltatói oldal is ismerje meg a dolgozók, különböző szakterületeken dolgozók véleményét a rendszerről, illetve fontos volt kialakítani azon elveket, melyeken keresztül folytak az értékelések és keretbesorolások. A vélemény egyeztetések folyamatosak voltak és miután a szakszervezetek megismerték a teljes mátrixot, javaslatokat tettek és konzultációkat folyattak a munkavállalókkal és a menedzsmenttel. Lőrincz László kiemelte, hogy a besorolás során figyelembe kell venni a speciális szakmákat is és az egyéni kérdéseket. Tapasztalatként hangsúlyozta, hogy az érdekképviselet kezdeti aggodalmai a besorolási rendszer bevezetésével kapcsolatban eloszlottak, a munkáltató és munkavállalói képviseletek közötti együttműködés során megválaszolhatók a felmerült kérdések a továbbiakban is.
Nagy Sándor a DÉMÁSZ Szakszervezet vezető elnöke tájékoztatót adott a munkakör értékelés bevezetésével kapcsolatos eddigi tapasztalatokról az EDF Társaságcsoportnál. Az EDF-nél 2008-ban vezették be hazánkban a bérmátrix rendszert, melynek vannak előnyei és hátrányai is. A társaságcsoport számos telephellyel rendelkezik az országban, ahol az eltéréseket korrigálni kellett. – Mindenképpen kiemelt, hogy objektív értékelések szülessenek a rendszer kialakításánál, korrekt legyen a véleményezés a munkakörökről, feladatokról és felelősségi körről, pontos legyen a szabályozás és nagy figyelmet kell szentelni a munkaköri leírásoknak – akkor jól működtethető rendszert lehet alkalmazni – mondta Nagy Sándor.
Az E.ON Társaságcsoportnál alkalmazott munkakör értékelési rendszer eddigi tapasztalatairól tartott előadást Pinczés Ernő, a Tiszántúli Villamosenergia-ipari Szakszervezet (TIVISZ) elnöke. A jelenlegi HAY rendszer előzményeként a társaságcsoportnál lezajlott a nagyvállalati integrálás folyamata, a tevékenységi körök pontos szétválasztása, a bérezés egységesítése és a munkaértékelő rendszer bevezetése. A HAY 2009-es bevezetése sávos bérrendszert hozott, mely során nagy eredmény az, hogy az azonos munkakörben dolgozók azonos bérezésben részesülnek, telephelytől függetlenül. A sávos bérrendszer kialakításánál figyelembe vették a kompetenciák értékelését – például a munkakör betöltése megfelelő képesítés nélkül 10%-kal kevesebb bért jelent -, illetve a szenioritást, tapasztalati tényezőt is. Jelenleg a szakszervezet feladatának tekinti, hogy minden a társaságcsoporthoz tartozó cég a kialakított sávba tartozzon, azaz bárhol is van az országban a telephely, ne a helyi gazdasági viszonyok határozzák meg a munkavállaló bérét.
A fórumon a jelenlévők kérdéseket tettek fel a besorolással, a munkakörökkel és feladatkörökkel kapcsolatban, melyre az előadók válaszoltak és elmondták, hogy az eddigi tapasztalatok azt mutatják, korrekt és pontos besorolási rendszer kialakítása folyik az MVM Társaságcsoportnál.
A továbbiakban Gál Rezső az MVM Magyar Villamos Művek Dolgozóinak Szakszervezete elnöke több témában informálta a megjelent munkavállalói érdekképviselőket és munkavállalókat: Az MVM Csoportban bevezetendő típus munkaszerződésekről, az átlagkereset/távolléti díjszámításról, az MVM Csoport készülőben lévő kollektív szerződésének aktuális kérdéseiről, illetve a 2013. évi VBKJ megállapodásról.
Fotók és cikk: Lóczy Erzsébet
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)