Ez mind a döntéshozatali rendszerében, mind pedig a tisztségviselők választási mechanizmusában visszatükröződik.
Legfontosabb döntéshozatali fóruma a bizalmiak tanácsa (BT), ahová a választási menetrendben először a működési területeken lévő munkahelyeken választanak bizalmit. Minimum 5 szakszervezeti tagnak kell lennie a munkaszervezetnél, hogy 1 fő bizalmit választhassanak maguk közül.
Ezt követően a főosztályok bizalmijai választanak maguknak főbizalmit, akik tisztségüknél fogva automatikusan tagjai az operatív munkát végző testületünknek, a szakszervezeti bizottságnak (SZB).
Ezután kerül sor a titkárválasztásra.
A MEVISZ-titkárt a tagság közvetlenül és titkosan választja. A törvényes és etikus lebonyolítás érdekében a választás lebonyolítását jelölő és választási bizottság felügyeli, ahol minden területről biztosítva van a képviselet.
A titkár jelölésére két módot biztosít a szabályzat. Egyrészről jelölhet az SZB, másrészről, hogy a demokrácia szabályai is be legyenek tartva, lehetőség van 50 szakszervezeti tagnak is aláírásukkal önállóan jelöltet állítani.
A szabályzatnak vannak bizalmatlansági indítvány benyújtására vonatkozó rendelkezései is.
A jelölési-óvási határidőket betartva kerül sor a lebonyolításra, ahol különös tekintettel figyelnek a műszakosokra, így a választás 3 napig tart.
Érvényes a választás, ha a tagság több mint 50%-a leadta voksát, és eredményes akkor, ha a leadott voksok több mint a felét az egyik jelölt megszerezte.
A titkár megválasztása után összehívja a BT-t. A testület az ülésen többségi szavazással választja meg a titkár és a főbizalmiakon kívüli SZB tagokat ( az SZB létszáma max. 15 fő lehet). Itt választják meg a helyes könyvelésért felelős számvizsgáló bizottság elnökét és 2 tagját, valamint a szabályos, etikus működést ellenőrző egyeztető bizottság elnökét és 2 tagját is.
Utoljára a titkárt helyettesítő személyt választják meg a szakszervezeti bizottságon belül, ezzel fejeződik be (4 évre) a MEVISZ tisztújítása.
(Forrás: "forró drót" újság 10. évf. 5.sz.)