A 2017. február 16-i kormányinfón Lázár János kijelentette, a kormány előző napi döntése értelmében több lépésben, 30 százalékkal nő az állami tulajdonú cégek dolgozóinak bére 2019-ig.
A MÁV-nál 13, a Magyar Postánál 14 százalék az idei béremelés.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján a MÁV és a Magyar Posta helyzetét emelte ki, és elmondta, az előbbinél idén 13, jövőre 12, 2019-ben pedig 5 százalékos béremelést hagytak jóvá, az utóbbinál pedig idén 14, jövőre 12, 2019-ben pedig 6 százalékot hagyott jóvá a kormány.
A miniszter elmondta azt is, hogy a nemzeti fejlesztési tárcához tartozó 230 állami cég esetében döntöttek arról is, hogy az a mintegy 100 ezer dolgozó, aki a minimálbérnél kevesebbet keresne, megkapja az új minimálbért és a garantált bérminimumot.
Kijelentette: - "A kormány áttekintette a kötelező minimálbér-emelés és a garantált bérminimum emelésével kapcsolatos helyzetet - ami az állami cégeket illeti. 230 cége van a kormánynak, ami a fejlesztési minisztériumnál van, még vannak máshol is állami cégek. Most a fejlesztési minisztériumnál lévő állami cégekről beszélünk, ezek közül nyilvánvalóan kiemelkedik például a MÁV, vagy kiemelkedik a Posta, a Volán társaságok vagy a regionális vízművek, vagy a megváltozott munkaképességű választópolgárokat foglalkoztató cégek. 100 ezer munkavállalóról döntött tegnap a kormány. A kormány döntése értelmében a 100 ezer ember esetében először is azok, akik kevesebbet keresnek, mint az új minimálbér, azok természetesen megkapják a kormánytól a minimálbért és a garantált bérminimumot is. A többi munkavállaló esetében pedig 2019-ig egy 30%-os béremelésre kerül sor, ami például azt jelenti, hogy 2017-ben a MÁV-csoportnál 13%, 2018-ban 12%, 2019-ben pedig 5%-os béremelést hagyott jóvá a kormány."
Hozzátette, a bérmegállapodás részleteit a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium részéről Fónagy János államtitkár tárgyalta végig. Lázár János szerint a kormány megadta a mandátumot az NFM részére - részben a minimálbér és a garantált bérminimum-emelés végrehajtására - ez éves szinten 14 milliárd forintot jelent. Másrészt engedélyezte az ezt meghaladó, többi munkavállalót érintő béremelést is. Lázár elmondta, ez utóbbi éves szinten már 100 milliárdos tétel is lehet.
forrás: MTI
Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára pénteken közölte, hogy a minimálbérek emelésének hatására a kormány a többségi tulajdonban lévő állami cégek esetében a minimálbéren felüli fizetések emeléséről is döntött, miután még januárban felszólították az érintett társaságok vezetőit, hogy kezdjenek tárgyalásba a munkavállalói oldallal. Ennek eredményeként 228 szervezetnél megközelítőleg 140 ezer munkavállaló bére növekszik, sőt, a következő három évben 100 milliárdon felüli összeget fordít a kormányzat bérfejlesztésre ebben a szférában.
Az emelt béreket minden esetben visszamenőlegesen januártól kapják meg a dolgozók, leghamarabb márciusban kaphatják kézhez a már emelt jövedelmüket. Fónagy János kiemelte, hogy több társaság is jelentős önerővel járult hozzá a bérfejlesztésekhez, így a Magyar Posta, ahol négymilliárd forintot adtak a fizetések emeléséhez, az itt dolgozók bére idén 14%-kal emelkedik, de 617 milliós önerőt mutatott fel a Volánbusz is, az ott dolgozók bére ebben az esztendőben 13%-kal nő, míg a MÁV-nál nem volt önerős tartalék.
Az államtitkár kérdésre válaszolva közölte, hogy minden a fejlesztési tárcához tartozó cégre vonatkozik a három év alatt harminc százalékos emelés, így az MVM-re is, és ezek teljesítését ellenőrizni fogják. Végül hozzátette, az intézkedéstől a verseny-képesség és a munkaerő megtartását várják.
forrás: InfoRádió
Küldje tovább! | Nyomtatható verzió | Vissza a lap tetejére |
EVDSZ 2018. évi Rendezvényterve
EVDSZ 2018. évi Munkaprogramja
EVDSZ PROGRAMALKOTÁS 2018-2023
Aláírásra került a Villamosenergia-ipari Bér- és Szociális Megállapodás 2018-ra vonatkozóan
Villamosenergia-ipari Ágazati Kollektív Szerződés (2017. január 1-től)